Půjčky v rodině: výhodné řešení, nebo zbytečný risk?

Rate this post

Možná jste při pohledu na vysoké úroky úvěrových firem zauvažovali o půjčce od rodinného příslušníka. Posviťme si na klady a zápory tohoto typu úvěru.

Rodina tu je od toho, aby vám pomáhala. Ovšem půjčení peněz je trochu jiný typ laskavosti, než například pomoc se stěhováním nebo hlídání dětí.

Člověk, který se dostane do platebních potíží, stojí před dvěma možnými riziky: ohrožení vztahu s rodinným příslušníkem, nebo nebezpečím, že se zaplete do pokoutných praktik nějaké úvěrové společnosti.

Odborníci z Netfinance.cz se zaměřili na to, jaké výhody a nevýhody skýtá úvěr od rodinného příslušníka

Výhody:

  • Půjčování od známého subjektu, od kterého dlužník ví, co může očekávat
  • Méně přísné sankce za případné zpoždění splátky
  • Nižší riziko vzniku dluhové pasti v důsledku praktik nekalé úvěrové firmy

Nevýhody:

  • Riziko trvalého zničení vztahu s rodinným příslušníkem
  • Nebezpečí ztráty důvěry v širším rodinném kruhu (váš věřitel může tuto skutečnost sdělit i ostatním členům rodiny, tudíž vaše jméno může být pošpiněno)

Jste naopak vy v roli toho, kdo byl rodinným příslušníkem požádán o půjčku? V takovém případě je jen na vás, jak se v takové situaci zachováte. Obecně platí, že byste měli půjčovat jen takovou částku, o kterou si můžete v nejhorším případě dovolit přijít.

Při půjčování peněz nezapomeňte o půjčce sepsat smlouvu. Půjčky tzv. „na dobré slovo“ totiž nemají v právním kontextu žádnou váhu a v případě, že vám příbuzný peníze nevrátí, nemáte žádný důkaz o tom, že byla půjčka uskutečněna.

Písemný dokument by měl obsahovat tyto náležitosti:

  • Jména obou stran a kdo komu půjčuje
  • Výši půjčené částky
  • Termín, do kdy mají být peníze vráceny
  • Datum sepsání dokumentu a podpisy obou stran

Ať už jste v roli věřitele, nebo dlužníka, pečlivě si takový krok rozmyslete. Může totiž ovlivnit celý zbytek vašeho života. V mnohých rodinách byly zpřetrhány vazby jen proto, že dlužník peníze nevrátil, nebo je splatil s velkým zpožděním.

Důležité je uvědomit si, že váš finanční nedostatek trvá krátce, ale rodinná pouta můžou být zpřetrhána navěky.

Tip! Nechcete zklamat vaše rodinné příslušníky, ale zároveň máte obavy z nekalých úvěrových firem? Využijte náš cenový srovnávač, který vám férově ukáže půjčky online a výši úroků u jednotlivých firem.

 

Podobné články...