3 možnosti, jak si spořit a zhodnotit své peníze

Rate this post

Ukládat peníze doma pod polštář nemusí být tím nejšťastnějším řešením, jak si „nasyslit“ finance na horší časy. Mohou vás navštívit zloději nebo dojde k požáru a máte po bankovkách. Lepším řešením je odnést úspory do banky a uložit je na účet. Jaké jsou tedy výhody jednotlivých spořicích produktů?

Zdroj: Freepik.com

Ze spořicího účtu můžete peníze vybrat kdykoli

Pojďme se podívat na jednotlivé spořicí účty. Pokud chcete jednoduchý způsob spoření s možností kdykoli si vybrat částku, kterou zrovna potřebujete, pak sáhněte po spořicím účtu. Vaše peníze budou pojištěné až do výše 100 000 eur. To pro vás znamená, že kdyby banka zkrachovala, vy své peníze dostanete zpět. Tento typ účtu si zároveň zakládáte na neurčito. Je tedy na vás, jak dlouho ho budete mít a kdy vyberete finální částku. Spořit si můžete pravidelně každý měsíc stejnou sumu, což je také nejlepší řešení kvůli upevnění spořicího návyku, nebo můžete posílat peníze ve vámi zvolené výši nárazově. Největšími plusy spořicího účtu tak je nulové finanční riziko a možnost mít peníze kdykoli k dispozici bez sankcí za výběr.

Termínovaný vklad nabízí zajímavější úrokovou sazbu

Druhou variantou je termínovaný vklad. Ten nabízí vyšší úrokovou sazbu než spořicí účet. Z termínovaného vkladu si nelze peníze vybrat kdykoli, můžete s nimi disponovat až po uplynutí sjednané doby. Jak vysokého zhodnocení nakonec dosáhnete, záleží také na době, po kterou budete mít peníze na termínovaném vkladu uloženy. Může to být několik dní i několik let. Pokud byste si částku přesto chtěli z nějakého důvodu vybrat dřív, pravděpodobně budete platit nějaké sankční poplatky. Proto nejste-li si jisti, že byste peníze po celou sjednanou dobu nepotřebovali, zvolte raději spořicí účet. Největšími plusy termínovaného vkladu je tedy vyšší zúročení než v případě spořicího účtu a nulové finanční riziko. I na něj se vztahuje pojištění vkladu do výše 100 000 eur.

Na stavební spoření vám přispěje stát

Našetřené peníze můžete vložit i do stavebního spoření. To je oblíbené hlavně proto, že umožňuje získat státní příspěvek. Peníze ale musíte nechat ležet na účtu minimálně 6 let a nesahat na ně. Při dřívějším výběru se nevyhnete sankčnímu poplatku, který činí většinou 1 % z cílové částky. Stavební spoření se tudíž vyplatí hlavně kvůli státnímu příspěvku ve výši až 2 000 Kč ročně a vyššímu zúročení oproti spořicímu účtu.

Podobné články...