Jak poznat falešné bankovky

Rate this post

I když se do popředí stále více dostává možnost jako je bankovní převod, nebo placení pomocí platebních karet, a to debetních nebo kreditních, nelze zapomínat na to, že hotovost jenom tak neskončí. A zde se může objevit jedno riziko, kterým jsou falešné bankovky. Jejich padělání je staré stejně, jako samotné bankovky. Pozitivem dnešní doby je rozhodně to, že moderní bankovka má mnoho ochranných prvků a právě naše tuzemské patří mezi nejlepší na světě. A proto se zde zcela logicky nabízí otázka, jak poznat falešné bankovky. Několik tipů vám dáme.

Contents

Falešné bankovky poznáte už po hmatu

Falešné bankovky lze poznat na pohled, i na dotek

Falešné bankovky lze poznat na pohled, i na dotek

Papír, který je používán na výrobu bankovek, není nikdy volně k dostání. Pokud jste někdy měli v ruce klasické pravé peníze – kdy předpokládáme, že ano, rozhodně víte, jaké jsou na omak a že je daný papír specifický. Proto když se vám dostanou falešné bankovky do ruky, určitě si hned řeknete, že s nimi něco není v pořádku. Ideální je vytáhnout z peněženky bankovku, o které víte, že je v pořádku. Následně není nic složitého obě možnosti jednoduše porovnat a následně zjistit že to co jste dostali, není pravá bankovka.

Falešné peníze poznáte i pouhým okem

I když si myslíte, že tomu tak není, velmi zkušených padělatelů není zase až tolik, aby byla reálná šance, že falešné peníze pouhým okem nepoznáte. Je to jednoduše proto, že technologie na věrnou kvalitu tisku by byla tak finančně náročná, že by se padělat ani nevyplatilo. Proto si strojíme za tím, že poznat falešnou bankovku na první pohled lze, a to celkem jednoduše. Většina těch padělků, které byly zadrženy, jsou vytištěny na inkoustových tiskárnách. A to s sebou pochopitelně skýtá několik rizik. Mezi ty patří:

  • Nekvalitní podání barev
  • Neostrá některá místa
  • Rozmazání při kontaktu s tekutinou

Navíc musíme opět připomenout, že když už se falešné bankovky tisknou na obyčejných inkoustových tiskárnách, tak se používá i klasický papír a u něho není problém se snadnou identifikací. Podobné je to však i u tiskáren laserových, jelikož ani ty nedokážou přesně napodobit realitu. Pokud však takovou bankovku přijmete, musíte ji odevzdat a rázem máte dluhy. Nikdo vám ji nenahradí.

Jak poznat falešné peníze? I podle velikosti

Když se podíváme na statistiku toho, kolik falešných peněz bylo zadrženo, je možné říci, že většina padělků patřila do skupiny těch, které jsou méně zdařilé. A to nejenom s ohledem na výše uvedené. Když se ptáte na další možnost, jak poznat falešné peníze, je třeba říci, že to může být také podle jejich velikosti. Je pravdou, že na první pohled toto asi nepoznáte. Proto je vhodné si bankovku porovnat s tou, kterou máte u sebe v peněžence a dala vám ji třeba směnárna. Některé padělky mohou být skutečně buď větší, nebo mohou být i menší. Je to jednoduše dáno buď špatným zpracováním v rámci měřítka, nebo to může nastat ve chvíli, kdy jsou špatně seříznuté. Rozdíl zde sice může být třeba jenom milimetrový, ale cesta k poznání tudy opravdu vede.

Mam falešnou bankovku co mám dělat? Zkontrolujte ochranné prvky

Další věc, jak poznat to, co máte v ruce, je spojena s tím, že využijete ochranných prvků, které dnes bankovky mají. Je jich hned několik. Tak se na ni důkladně podívejte. Dojít může hned k dvojici věcí. Buď máte vše v pořádku, nebo si budete muset položit jasnou otázku: Mam falešnou bankovku co mám dělat? My se na několik takových ochranných prvků podíváme. Je rozhodně vhodné je znát, protože vám k odhalení padělků pomohou více než dobře. Navíc zmíníme ty, které mají všechny bankovky, a to je:

  • Vodoznak
  • Ochranný okénkový proužek
  • Skrytý obrazec

Stejně tak nezapomínejte také na několik dalších věcí, které u všech bankovek najdete. Je to třeba soutisková značka, nebo je to takzvaný mikrotext. Pokud jde o hodnoty nad tisíc korun, je dobré vědět, že u nich jsou, z důvodu vyšší ochrany, implementovány ještě další dva prvky. A to iridiscentní pruh a také opticky proměnlivá barva. Tím posledním jsou ochranná vlákna, která však nebyla používána u dvacetikorun. Jelikož ty se dnes už nepoužívají, tak i v případě tohoto ochranného prvku můžeme říci, že je použitý na všech bankovkách v běžném oběhu.

Pořiďte si detekční fix na falešné bankovky

Možná jste někdy při placení u pokladny viděli, že pokladní vzala vaši bankovku, vzala do ruky speciální pero a udělala na ní několik rychlých pohybů. Nešlo o její znehodnocení, nebo o její označení. Šlo o celkem rychlou a osvědčenou metodu, jak falešné peníze poznat. Používán je k tomu detekční fix na falešné bankovky. Stojí nižší stokoruny a funguje velmi dobře. Jak se s ním pracuje? Stačí ho jednoduše použít na bílé části, pod číslicovým označením bankovky. Když uděláte pár čar, které ihned zmizí, znamená to, že je bankovka pravá. Pokud zde označení změní barvu, máte jistotu toho, že v ruce držíte padělek.

Jak poznat falešnou bankovku podle nehtu?

Ano, i tím, že použijete svůj nehet, ji celkem dobře poznáte. Nezmínili jste totiž ještě jeden zajímavý ochranný prvek. Když danou bankovku vytisknete, třeba jenom na domácí tiskárně, tak si buďte jisti tím, že bude dokonale hladká. Ty bankovky, které jsou však pravé, jsou na mnoha místech výrazně hrubší. Jaký je tedy návod, jak poznat falešnou bankovku? Přejeďte na několika místech nehtem. Pokud ucítíte, že hladká není, je vše v pořádku. Pokud hladká bude, je falešná. Od takové dejte ruce pryč. Kdo je trénovaný, dokáže to poznat třeba i polštářkem palce.

Podobné články...