Kreditní karty a jejich možné nevýhody. Na co si dát pozor?

Pokud otevřete svou peněženku, je celkem velká pravděpodobnost toho, že zde natrefíte na platební karty. Ty jsou celkem běžnou součástí našich životů. Jsou spojením s bankovním účtem a možností, jak lze jednoduše platit, nebo získat peníze. Jak debetní karta, tak i kreditní karty mají hned tři hlavní možnosti využití. A to:

  • Placení v obchodech
  • Placení na internetu
  • Výběr hotovosti
Za kreditní karty je často nutné i platit

Za kreditní karty je často nutné i platit

Zatímco první varianta, tedy debetní karta je spojena s běžným účtem, tak kreditní karta je produktem úvěrovým. Slouží hlavně jako finanční rezerva a může nabídnout různé výhody. Má ale i své nevýhody. Jaké to jsou a na co je vhodné dát si dobrý pozor? Podívejte se společně s námi.

Kreditní karty nemusí být zdarma

Mnoho lidí je zvyklých, že ke svému bankovnímu účtu dostanou kartu zcela zdarma. Jedná se o kartu debetní a nejenom, že je bezplatné její vydání. Bezplatné je také její vedení. Pokud se podíváme na kreditní karty, tak ani jedno nemusí být samozřejmostí. Je třeba počítat s tím, že u některých je nutné zaplatit za jejich vydání. To může být pro mnohé celkem komplikace, jelikož rázem zjistí, že taková karta není tak výhodná, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Dále je dobré myslet i na to, že kreditní karty mohou být spojeny s pravidelnou měsíční platbou. Ani toto není nic výjimečného. Tento poplatek za vedení může být ve výši několika desítek korun, ale výjimkou není ani to, kdy stoupne na stokoruny. Jde tedy o celkem velký výdaj, se kterým je dobré počítat.

Kreditní karta může nabízet výhody, ale jenom krátkodobě

Mnoho vysavatelů kreditních karet nabízí i různé výhody. A to hlavně proto, aby nalákaly nové zájemce, pro které se kreditní karta stane majetkem. O jaké výhody se může jednat? Navažme třeba na výše zmíněný poplatek za vedení. Ten může být odpuštěn, ale často jenom na dobu několika měsíců, nebo na dobu jednoho roku. Poté je účtován klasicky, podle ceníku. Z prvotní radosti vše přejde do situace, kdy jsou kreditní karty mnohem méně výhodné, než se zdálo.

Podobná situace může nastat třeba i u různých odměn za nákupy. Ty jsou obecně spojeny s procentuelní hodnotou, kterou je možné získat při nákupech zpět. V prvních měsících mohou být dané odměny velké, ale jakmile klesnou na svou klasickou mez, nezískáváte z nákupů téměř nic.

Rozdíl mezi kreditní a debetní kartou je v tom, že kreditka není pro každého

I toto je vlastně její negativum. Tím, že ji banky i nebankovní společnosti nabízejí tak aktivně, si může mnoho lidí myslet, že kreditní karty jsou určené pro každého. Tak tomu ale není. Když se podíváme na hlavní rozdíl mezi kreditní a debetní kartou, tak právě kreditka není nic jiného, než úvěrový produkt. A s tím souvisí také určité podmínky získání. O jaké se jedná? Jsou podobné, jako je tomu v případě půjček:

  • Dobrá finanční minulost
  • Zaměstnání, nebo aktivní podnikání
  • Dostatečný příjem

Základem je i podaná žádost, na jejímž základě dojde ke konkrétnímu vyhodnocení. Kdo neprojde, tomu je žádost zamítnuta a kreditní karta mu zcela pochopitelně nebude vydána.

Jak je na tom Cetelem kreditní karta, ale i jiné, se svou výhodností

Zmínili jsme možnost získat bezúročné období. To je bráno jako celkové pozitivum, se kterým přichází i Cetelem kreditní karta. Toto bezúročné období ale není zcela neomezené. Většinou trvá týdny, nebo měsíce. A co se stane, kdy skončí? Rázem je z vyčerpané částky účtován úrok. A s ním je spojené další výrazné negativum, které kreditní karty mají. Je třeba říci, že se jedná o jeden z úvěrových produktů, který patří mezi skutečně méně výhodné možnosti. Podobně jako například kontokorent. Není výjimkou, že výše úrokové sazby je u kreditních karet i na hodnotě v desítkách procent. S tím je dobré počítat a rozhodně je nevyužívat například jako alternativu pro klasickou spotřebitelskou půjčku. K tomu neslouží.

Známá ČEZ kreditní karta nabídne jenom určité výhody

Na výhody láká stále více poskytovatelů kreditních karet. A tak se může mnoho lidí nechat ovlivnit a o kartu si tak požádají. Pokud jste si požádali o kartu univerzální, lze čerpat širokou škálu rozmanitých výhod. Potom tu jsou ale karty, které jsou spojené s konkrétními společnostmi. Příkladem je třeba ČEZ kreditní karta. Ta nabídne opravdu zajímavé výhody, pokud jde o spojení s touto energetickou společností. Jinak toho ale moc nenabídne. S tím je dobré počítat. Řešením jsou tak karty univerzální, nebo jejich větší počet. Příkladem je nejenom tato zmíněné, ale může to být i Tesco Clubcard kreditní karta, Mall kreditní karta, kreditní karta EON i řada dalších.

Ne vždy vám kreditní karty online nabídnou požadovaný limit

Jak jsme zmínili, v případě kreditních karet mluvíme o úvěrových produktech. Ty jsou spojeny s určitým limitem. Jeho výši ovlivňuje právě bonita žadatele, který chce danou kartu vydat. Čím je bonita lepší, tím vyšší úvěrový rámec je poskytnutý. Tedy tím více je možné zajít do mínusu. Ne vždy ale může výše úvěru vyhovovat. I to je jedno z častých negativ kreditních karet. Kdo má nižší příjmy, nebo byl vyhodnocený jako rizikový klient, ten mlže dostat skutečně jenom minimum. Třeba takovou kreditní kartu, prostřednictvím které je možné zaplatit jenom pár tisíc. Taková už opravdu může být k ničemu, když zohledníme další starosti, které s ní mohou být spojené.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...