Chcete bydlet ve vlastním a k financování bude použita hypotéka? Je to výhodné

Potřebujete uspokojit potřebu spojenou s vaším bydlením? Jak jsme vás již informovali v našem předchozím článku, někdy se může vyplatit i pronájem bytu. Když to však máte ve své hlavě takzvaně srovnané a máte jistotu, že se chcete na určitém místě usadit, je dobré pořídit si vlastní bydlení. K financování dnes často pomáhá hypotéka. Podívejme se společně jak na důvody toho, proč je dobré vlastní bydlení touto cestou financovat, tak i na důvody spojené s tím, proč je vhodné investovat do bydlení vlastního.

Hypotéka a její splátka může být nižší, než nájemné

Porovnejte si dvě hlavní situace. Nájem a koupi nemovitosti, kterou vám pomůže zaplatit právě hypotéka. V obou případech vás čeká to, že měsíčně budete ze svého rozpočtu vydávat určitou finanční sumu. Když je hypotéka nastavena správně, může dojít k jedné jasné a pozitivní věci. Vaše měsíční náklady na bydlení mohou být v případě hypotéky nižší, než v případě nájmu. Co tím chceme říci? Že výše nájemného může být často vyšší, než výše vaší splátky. Jaké to má pozitiva? Je to celkem jasné:

  • Ušetříte náklady na bydlení
  • Zbudou vám v rozpočtu peníze
  • Můžete tvořit rezervy

Hypotéka kalkulačka pomůže spočítat, kolik budete investovat do vlastního

Hypotéka nabídne výhodnou cestu, jak bydlet ve vlastním

Hypotéka nabídne výhodnou cestu, jak bydlet ve vlastním

Pojďme na další důvod, který je také celkem zajímavý. Je spojený s tím, komu vlastně peníze hradíte. Když se podíváme na příklad pronájmu, tak musíme říci, že se jedná o situaci, kdy měsíčně platíte určitou sumu, kterou bere někdo jiný a je jeho ziskem. Když se podíváte na sumu, kterou vám vypočítá hypotéka kalkulačka, je v tomto ohledu situace zcela jiná. Je charakteristická především tím, že danou měsíční sumu nedáváte nikomu třetího, ale investujete ji do svého. To je velké plus, které je dobré zohlednit.

Správný výpočet hypotéky by měl obsahovat i vaši úsporu na daních

Vychází vám situace spojená s nájemným i hypotékou vcelku podobně? Nezapomeňte na jednu důležitou věc, která ukáže, že koupě vlastního je přece jenom výhodnější. Onou situací máme na mysli to, že vám výpočet hypotéky ukáže, kolik můžete ušetřit na daních. Je dobré vědět, že díky tomu, že máte hypotéku, si můžete takzvaně odečíst zaplacené úrokové sazby. Pokud budete platit klasické nájemné, nic takového možné není. I to jasně ukazuje, že i náš stát jasně nahrává spíše těm, kteří chtějí bydlet ve vlastním. A toto je tedy také jeden z důvodů, proč může být vhodné vydat se právě touto konkrétní a rozhodně i celkem zajímavou cestou.

Hypotéky 2018 žádné výraznější změny nepřinesou. To znamená, že nemovitost bude stále vaše

Když jste v nájmu, znamená to pro vás, že nemáte moc konkrétních možností, jak si můžete své bydlení jednoduše zvelebit a zajistit, aby bylo zajímavější a hezčí. Buď vám majitel byt nedá povolení k úpravám, a když ano, mnohdy vám na ně nedá peníze. A když využijete ty své, tak to znamená, že si sice bydlení zvelebíte, ale investujete do majetku někoho cizího. Ten vám vypoví smlouvu, vy nemáte kde bydlet a on se raduje z dokonalého bytu.

Když vezmeme v potaz situaci s tím, jak na tom budou hypotéky 2018, musíme říci, že nemovitost bude patřit přímo vám a tak případné peníze už investujete jenom do svého. Banka má pouze nepsanou danou nemovitost v katastru, jako zástavu. Řeší to zástavní právo smluvní. To mimo jiné znamená, že máte volnou ruku, pokud chcete nemovitost:

  • Vybavit novým nábytkem a spotřebiči
  • Zmodernizovat a zrekonstruovat
  • Změnit a upravit dispozice

Bankovní i nebankovní hypotéka se dá teoreticky převést

Mnoho lidí má obavu z toho, že hypotéka je dlouhodobým závazkem, který když si vezmete, musíte ho doplatit. Tak to ale není. I při nemovitosti financované hypotékou je možné se přestěhovat jinam a danou nemovitost následně prodat. Mnohdy je tento krok označován jako převzetí hypotéky. A je zcela legální a také bez problémů možný. A to ať už je využita bankovní, nebo nebankovní hypotéka. Nutno sice dodat, že je třeba sehnat si různá povolení a absolvovat mnoho postupů, ale všechno lze, když je snaha. V praxi to potom znamená, že vy prodejem stávající hypotéku doplatíte a u nového zájemce je vytvořena nová, který bude pokračovat ve splácení.

Hypotéky jsou stále celkem výhodné

I když se mluví o tom, že úroky u hypoték postupně stoupají, a toto by se mělo dít i nadále, stále musíme jasně říci, že hypotéky jsou poměrně výhodné. A to hlavně, pokud je srovnáme s klasickými spotřebitelskými půjčkami, nebo s jinými úvěrovými produkty. Úroky se totiž stále drží na nižších jednotkách procent. Navíc se jedná o půjčky do něčeho, co lidé potřebují a co bude sloužit ještě dlouho potom, co se závazek splatí. Navíc může být taková nemovitost i zajímavou investicí do budoucna, ale i majetkem, která je následně převedený na potomky.

Opomíjet nelze ani to, že financovat bydlení tímto způsobem je výhodné také v případě, kdy se rapidně změní úrokové sazby, které začnou klesat. Je tu i možnost takzvaného refinancování hypotéky, což je postup jasně založený na tom, že dojde k přesunu tohoto úvěru k jiné bance. A to za účelem získání lepší úrokové sazby, která už bude více odpovídat tomu, co je na úvěrovém trhu standardem. Není proto nutné se obávat toho, že by bylo nutné desítky let splácet tak, jak bylo ujednáno.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...