Výhody a nevýhody investice do zlata. Co je dobré vědět?

Je mnoho variant, pokud se řekne investice. Když se podíváme na jednu z nich, tak je to určitě investice do zlata. Do drahého kovu, který je v posledních letech stále populárnější. A tak ho můžeme řadit mezi další oblíbené možnosti, jako jsou:

Kdo je začátečníkem v oblasti investic, ten by měl vědět, že investice do zlata má jak své výhody, tak má i své nevýhody. Společně se podíváme na obě strany mince. A je na vás, jak se rozhodnete.

Investice do zlata je i pro menší investory

První informace, a to pozitivní, se týká faktu, že jde o možnost, která je určena i pro menší investory, kteří mají spíše méně peněz. Je sice pravdou, že zlato je drahým kovem s poměrně velkou hodnou, ale hlavní roli zde má pochopitelně to, kolik si ho lidé koupí. A právě zde se dotýkáme faktu, že investice do zlata je možná i v menších finančních objemech. Když budeme konkrétní, tak můžeme říci, že ho lze nakoupit v těchto konkrétních podobách:

  • Zlaté slitky
  • Zlaté miny
  • Zlaté cihly

Nutno říci i to, že investice do zlata může být spojena i s tím, že budete mít doma zlaté šperky. I toto je určitá forma využití tohoto drahého kovu. Jak se ale později dozvíte, nejde o variantu, která by byla úplně ideální.

Investice do zlata se nevyplácí v krátkodobém horizontu

Investice do zlata by měla být dlouhodobá

Investice do zlata by měla být dlouhodobá

Nyní se podívejme na jedno negativum. A to na takové, které je spojeno s tím, že se investice do zlata nevyplácí v krátkodobém horizontu. Pokud už chcete do tohoto drahého kovu investovat, je třeba brát na vědomí, že se to vyplatí až v delším časovém horizontu. Tedy za několik let, nebo ještě lépe za několik desítek let. Pokud chcete investovat do zlata jenom krátkodobě, může investice do zlata přinést dva hlavní problémy. První je ten, že jeho cena logicky kolísá a jsou s ní spojeny růsty, i propady. Na investici tak můžete i prodělat. Druhé negativum se dotýká toho, že dlouhodobý růst jeho ceny je spíše pozvolný. V krátkém čase tak nevyděláte tolik. To už se mnohou jako lepší volba jevit jiné investiční varianty. Zlato je přesným opakem toho, co nabízejí kryptoměny. A to je krátkodobý bleskový růst.

Když je voleno zlato jako investice, hleďte na něho i jako na uchovatel hodnoty

Investice do zlata nemusí být nutně bráno jako něco, díky čemuž dokážeme vložené peníze výrazně zhodnotit. Když je využito zlato jako investice, je třeba počítat s tím, že se může jednat i o zajímavý uchovatel hodnoty. To znamená, že i když ceny nepůjdou nijak výrazně nahoru, můžete ve zlatu přece jenom vidět něco dobrého. Pokud máme být konkrétní, tak je to drahokov, který bude mít vždy svou dobrou hodnotu. Očekává se, že ta nebude nijak drasticky klesat.

Jako dobrý uchovatel hodnoty na něho můžete pohlížet i proto, že ať se vydáte kamkoliv, bude možné si za zlato něco koupit. Pokud by došlo třeba k pádu ekonomiky, nebo ke ztrátě hodnoty peněz, může být zlato dobrou cestou z problémů. V podstatě stačí s vaším zlatem přejet do zahraničí a zde ho v dobrém kurzu směnit za eura, nebo dolary. Tedy za světovou měnu, která bude mít stále svou sílu a umožní vám běžně žít.

Zajímá vás investice zlato? Pozor, v jaké formě ho kupujete

Není to vždy jenom jeho kvalita kombinovaná s hmotností. To platí primárně u různých zlatých mincí, nebo u šperků. Ty se budou prodávat za více, než investiční zlato. To proto, že je s nimi spojena také práce a také umělecká hodnoty. Pokud vás zajímá investice zlato, je dobré vědět, že je vhodné nakupovat skutečně to investiční, ve formě cihliček, nebo slitků. V nákupu budou mít vždy nižší cenu, než stejné množství zlata ve špercích.

Nutno dodat, že toto platí také v případě prodeje. Reálně daný šperk neprodáte s jeho uměleckou hodnotou, ale jenom za tržní cenu zlata. Mnohdy i menší, jelikož nový majitel bude muset investovat do přetavení. To znamená, že na takové investici lze i prodělat.

Hledáte investice do zlata? Diskuze vám dá tipy, kde nakoupit

Pozitivum daných investic je spojeno také s faktem, že míst, kde tento drahý kov nakoupit, je více než dost. Lze to klasicky, stejně jako to lze i online. Ideální pro toho, koho láká investice do zlata. Diskuze na internetu pomohou s výběrem obchodníka, který má nejenom nejvyšší ceny, ale který je také férový a nabídne opravdovou kvalitu. Dostupnost je v tomto směru velmi dobrá.

Investice do zlata zkušenosti říkají, že může být problém s prodejem

Na první pohled se zdá, že zlato má poměrně dobrou likviditu. Tedy že ho lze snadno prodat. To je vlastně pravda, jelikož výkupny zlata najdete na každém rohu. A je jedno, zda se chcete zbavit šperků, nebo zlata investičního. Jak ale dokládají investice do zlata zkušenosti, problém může být spojený s cenou, za kterou je zlato vykupováno. Logicky je podstatně nižší, než cena prodejní. Výsledkem může být to, že i přes dlouhodobý růst tohoto drahého kovu nevyděláte kolik, jak vám ukazují grafy. Jedinou možností je nalezení jiného investora, kterému ho prodáte. Zde však doporučujeme prostředníka, který bude ručit za kvalitu, nebo správné množství. A ten vám samozřejmě málokdy pomůže zdarma.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...