Bude zvýšení daní na tabák a alkohol? Co můžeme očekávat?

Rate this post

Poslední dva roky byly extrémně náročné po všech stránkách, zejména po té finanční, a to jak pro jednotlivce, rodiny, firmy, tak i pro Českou republiku jako takovou. Pandemie covidu-19 způsobila mnohé potíže nutnými restrikcemi, zavíráním škol, pozastavením činnosti některých služeb i lockdownem celých krajů. Výpadky příjmů se nutně musely promítnout i v celé státní ekonomice. Situaci příliš nepřispělo ani nečekané vyostření konfliktu na Ukrajině.

Jak je na tom státní dluh?

Schodek rozpočtu ve výši téměř šedesáti miliard korun je potřeba snížit. Situace je už teď pro mnohé občany velmi složitá a v případě zvyšování daní by nedávno zvolená vláda rozhodně nebyla v oblibě. Nějak se však státnímu rozpočtu pomoci musí. Velmi pravděpodobně dojde ke zvýšení spotřební daně za alkohol, tabák a nezdravé potraviny. Nabízí se ale i další varianty jako například vyšší zdanění těžby, snížení počtu státních úředníků nebo rušení daňové výjimky.

Kolik nyní stojí?

Představme si uživatele klasických tabákových výrobků, který spotřebuje denně jednu krabičku o dvaceti kusech za 100 korun. Ve skutečnosti vyjde taková krabička o desítky korun dráž, ale bude se nám takto lépe srovnávat. Z každé takové krabičky je odvedena spotřební daň ve výši 67,60 Kč. Celková míra zdanění (včetně DPH) je tak skoro 85 %.

  • Za rok tento uživatel utratí 36 500 Kč,
  • z toho 31 010 Kč odvede státu.

Peněžence trochu uleví, pokud přejde na jinou alternativu, například e-cigarety,  zahřívaný tabák, atd. Nejenže náplně do těchto zařízení stojí méně, například do Pulze stojí dvacet kusů náplní skutečně 100 korun. Podléhají navíc díky nižší zdravotní rizikovosti menšímu zdanění spotřební daní, která vychází u jedné krabičky náplní Pulze na pouhých 16 Kč (5,6 g tabáku * 2,86 Kč/g). Za rok tak za stejně drahý produkt, reálně však levnější oproti tradičním výrobkům, odvede uživatel státu jen 12 182 Kč. Náplně do e-cigaret nejsou dokonce zdaněny vůbec. Navíc tyto alternativy rovněž nezpůsobují nežádoucí efekty, které se jindy pojí s užíváním klasických výrobků jako je:

  • zápach oblečení
  • žloutnutí zubů a nehtů
  • zadýmení místností

Přechod na elektronické alternativy tak odlehčí nejen vaší peněžence, ale i vašemu zdraví.

Autor: Elena Gottfried

Podobné články...