Češi skupují losy jako o život, jaký je důvod?

Rate this post

Čechy postihla mánie stíracích losů. Jdou jako na dračku a stal se z nich také oblíbený dárek. Důvodem zvýšeného zájmu o stírací losy v posledních letech je růst příjmů českých domácností. Jen za loňský rok se na tuzemském trhu prodalo neuvěřitelných více než čtyřicet milionů stíracích losů, za které lidé utratili miliardy korun.

Contents

Kdo ovládá trh?

Největší kus trhu v Česku ovládá Sazka, která v roce 2017 prodala 34,5 milionu losů za 2,18 miliardy korun. Do výsledku se promítlo i převzetí konkurenční firmy Fortuna sázky. Podle analytiků různé loterie stagnují, zatímco v oblasti stíracích losů je růst více než dvouciferný. Není to ovšem pouze český fenomén, ale i celosvětový trend.

Druhým dominantním hráčem je Tipsport, který v loňském roce prodal zhruba deset milionů stíracích losů, za které utržil téměř půl miliardy korun. Kromě těchto dvou společností má povolení k provozování okamžitých loterií neboli stíracích losů ještě 5 dalších provozovatelů. Z toho však dvě společnosti patří do skupin Sazka a Tipsport.

Další losy

Vydaly je společnosti Českomoravská loterijní, Playgames a Victoria-Tip. Výsledky trhu se tak opět zvýší. Dlouhodobý nárůst zájmu lidí o losy je ovlivněn několika faktory. Za prvé se daří ekonomice, což má za následek i zvyšování příjmů obyvatel, a za druhé je to okamžitý efekt. Hráč má totiž možnost zjistit okamžitě po setření losu, zda vyhrál nebo prohrál. A to je velká motivace a lákadlo, proč si koupit stírací los. Losy také mají větší šanci na výhru. Ze statistik vyplývá, že u Sportky se vyplácí polovina vsazené částky, ale u losů je to kolem 65 procent. Také platí, že u nejdražších losů je pravděpodobnost výhry nejvyšší a naopak.

Los jako dárek

Stále častěji se především stírací losy dávají jako dárek pod vánoční stromek, k narozeninám či jiné příležitosti. Proto jsou losy velice sezónní záležitostí a pochopitelně se jich nejvíce prodá právě před Vánocemi.

Ceny v. výhry

U stíracích losů lze vyhrát milionové částky. Nejvyšší výhra u losů Sazky je 15 mil. a u Tipsportu 13 milionů Kč. Odpovídají tomu také ceny losů, když začíná na 200 Kč. Nejdražší losy ale nepatří mezi nejprodávanější. Těmi jsou losy za 50 a 100 korun.

Podobné články...