Hlavní přednosti automatického zavlažování zahrady u rodinného domu

Rate this post

Jako majitelé domácnosti, jejíž součástí je prostorná zahrada, byste se měli řádně starat o to, aby měla půda v každém ročním období dostatek vláhy. Jedině tak se na jaře trávník příjemně zazelená, rostlinky budou rovněž vitální a ovocné keře dodají velké množství plodin. Abyste se nemuseli zbytečně namáhat, vyplatí se hned z několika důvodů na pozemek instalovat automatické zavlažování.

Inteligentní řízení na dálku

Moderní závlahové systémy jsou schopné dávkovat vodu do půdy dle aktuálních potřeb a klimatických podmínek. Velkou výhodou je fakt, že automatické zavlažování lze řídit na dálku, což je výhodné třeba tehdy, jste-li na pracovní cestě, na dovolené apod. Nestane se pak, že po příjezdu domů najdete trávník zažloutlý a květiny budou umírat.

Jen tolik vody, kolik zemina a rostliny potřebují

Máte-li na své zahradě záhony s bylinkami, potažmo třeba ovocné keře, je ideální variantou kapková závlaha. Ta do zeminy uvolňuje vodu jen v malém množství, ovšem ve velmi pravidelných intervalech. Kapkovací závlaha zabrání vysušení půdy, ale také jejímu přehlcení vodou, což by mohlo mít stejně fatální důsledky jako sucho.

Alternativu ke kapkovací závlaze představují zavlažovací systémy, které tvoří síť trubek, jež jsou napevno umístěny pod zemí v určité hloubce. Na tyto trubky se v pravidelných rozestupech namontují rozprašovače. Pak už jen stačí automatické zavlažování vhodně nastavit a rozprašovače v určených intervalech zajistí přísun a rovnoměrné rozprostření vody po celém pozemku vaší zahrady.

Automatické zavlažování v moderním hávu dokáže reflektovat aktuální klimatické podmínky, tedy především množství srážek a vlhkost půdy. Díky tomu nedochází k neúměrnému přetěžování zeminy, což by mohlo mít za následek tvorbu plísní atd.

Denní i noční zalévání

Automatické zavlažování trávníku a rostlin se provádí i v noci, což lze označit za další velkou přednost. Asi těžko byste jinak v nočních hodinách běhali s hadicí a zalévali zahradu, to zkrátka manuálním způsobem nejde zvládnout. Totéž platí o zavlažování skleníku, které musí leckdy probíhat celoročně. Využitím automatické závlahy ušetříte spoustu času a energie.

V neposlední řadě je dobré podotknout, že špičkové závlahové systémy odebírají jen nezbytné množství vody, v konečném důsledku se její spotřeba oproti ručnímu zalévání může výrazně snížit, což se jistě projeví na vašem rodinném rozpočtu.

Podobné články...