Investice do nemovitosti jako součást investičního portfolia

Rate this post

Lze investici do nemovitostí považovat za zajímavou? Jak zhodnotit první polovinu roku 2023 z hlediska výnosnosti nemovitostních fondů? To vám prozradí hlavní ekonom investiční skupiny Davida Rusňáka pan Martin Slaný.

Aktuální situace pohledem hlavního ekonoma Rusňákovy DRFG

V aktuální situaci se projevují dva faktory.

  1. Stále působí poměrně vysoké úrokové sazby znatelně ovlivňující trh, neboť se výrazně prodražilo financování. 
  2. Větší finanční náklady automaticky odbouraly část konkurenčních společností, a tak se na trh dostalo větší množství nových projektů. 

„Jestliže jde o nemovitostní fondy, tak tam za těch prvních šest měsíců můžeme hezky vidět, že výnosy obecně nebudou až tak vysoké, jako tomu bylo v loňském roce. Stále jsou ale výrazně vyšší než v době před covidem,“ vysvětluje Martin Slaný za investiční skupinu DRFG pod taktovkou Davida Rusňáka. 

„Je důležité rozlišovat dvě hlavní skupiny nemovitostních fondů. Zaprvé jsou zde fondy, jež drží stojící aktiva, která primárně generují výnos z nájemného. To považuji za to nejkonzervativnější, co je možné na trhu finančních produktů najít,“ říká. 

„Dále jsou zde fondy generující výnos z developerských projektů. Právě tato developerská činnost má samozřejmě větší riziko než držet stávající aktivum. Tím pádem rovněž generuje vyšší výnos,“ dodává Slaný.

Situaci ovlivňují faktory, které působí se zpožděním

„U výnosů se navíc projevuje řada efektů působící až s jistým zpožděním. První takový efekt je například nižší likvidní složka. U otevřených podílových fondů je to deset procent, a ta likvidita se úročí,“ pokračuje. 

„Ve spojení s tím, jak průběžně rostla inflace, se nyní projevuje i indexace nájmu,“ řekl Slaný ze skupiny DRFG, která se dlouhodobě věnuje investičním fondům a dluhopisům. 

Příkladem zajímavosti nemovitostních fondů je tedy fakt, že objem vložených prostředků do těchto fondů neustále kontinuálně narůstá.

Autor: Michal Pecka

Podobné články...