Investice s rozumem? Investujte do dluhopisů!

Rate this post

Dluhopisy představují pro investory jednu z možností, jak zajímavým a bezpečným způsobem zhodnotit své peníze, a to obzvláště v této době, kdy dochází k neustálému zdražování a růstu inflace. Pokud i vy zvažujete, kam uložit své peníze, nechcete je ukládat na spořicí účet a akcie jsou pro vás příliš rizikové, pak by právě pro vás mohly být dluhopisy dobrou volbou.

Co jsou to dluhopisy?

Dluhopisy, někdy nazývané také obligace nebo bond, jsou určitým druhem cenného papíru, který vystaví jeho vydavatel investorovi za to, že mu poskytne finanční zdroje. Jedná se v podstatě o jakousi půjčku, kdy investor zapůjčí oproti dluhopisu určitou částku, u které přesně ví, kdy ji dostane zpět a jaký z ní bude mít výnos. Úročení, stejně jako doba splatnosti dluhopisu mohou být pevně dané, nebo pohyblivé. Chcete-li mít jistotu, pak se rozhodně vyplatí investovat do těch dluhopisů, které mají pevně stanovený úrok, jako jej nabízí například firma Uniprospe.eu, a to ve výši 9,5 %. Tato investice je navíc splatná již za rok, v prosinci roku 2022.

Stát či společnost?

Investování do dluhopisů se liší na základě toho, zda budete investovat do státních nebo korporátních dluhopisů. U státních dluhopisů zajišťuje emisi stát a ručí za jejich splacení, nevýhodou však jsou nízké úroky. Korporátní neboli firemní dluhopisy zase vážou vyšší úroky, ale jsou rizikovější, a to především kvůli riziku krachu společnosti či nekalým úmyslům majitelů dané firmy.

Risk, který se vyplatí

Platí, že každý se snaží zúročit své peníze co nejlépe, takže je pro tyto účely lepší investice do korporátních dluhopisů. Byť jsou rizikovější, pokud budete vybírat obezřetně, vše si důkladně prověříte a zaměříte se na společnosti, které mají vidinu budoucnosti, neměli byste se spálit. Například již zmíněná firma Uniprospe se zabývá likvidací odpadního polymeru ze starých pneumatik, což je obor, který minimalizuje rizika krachu. Její dluhopisy jsou navíc splatné v krátkém časovém období, takže v podstatě během pouhých 12 měsíců můžete zhodnotit investovat částku o téměř deset procent, což se vám jinde za tak krátkodobou investici nepodaří.

Podobné články...