Jak rychle zajistit občanku nebo pas pro dítě?

Rate this post

S cestou dítěte do zahraničí je spojena řada otázek, jako například kdy stačí občanka a kdy je nutný pas, kde o doklady žádat, jak dlouho to trvá a kolik se platí. Cestovat do ciziny můžete i s čerstvě narozeným miminem, ale je potřeba zařídit příslušné doklady. Tento průvodce vám pomůže s orientací ve spleti předpisů.

Občanský průkaz pro dítě

Občanku může mít i dítě, kterému ještě nebylo patnáct let. Cestování na ni je omezeno na země EU a některé další, výhodou je nižší cena za vydání – 50 Kč. Zákonný zástupce může o OP požádat na kterémkoliv obecním úřadě obce s rozšířenou působností bez ohledu na trvalé bydliště. Úředník zhotoví fotografii dítěte. Na vydání OP má úřad 30 dní od podání žádosti. Za 100 Kč poplatek lze občanku vyzvednout i na jiném úřadě, než byla podána žádost. Občanský průkaz dítěte je platný pět let s legrační podmínkou, že podoba dítěte se nesmí výrazně změnit.

Cestovní pas pro dítě

Chcete-li s dítětem cestovat do jiných zemí, než kam lze cestovat na občanku, musíte svému dítěti obstarat cestovní pas. Pravidla pro podání žádosti jsou stejná jako u občanského průkazu. Za vydání pasu pro dítě do 15 let se platí 100 Kč a stejný poplatek se platí při vyzvednutí pasu na jiném úřadě, než byla podána žádost. K rychlejšímu vydání je možné objednat si expresní vydání do šesti dnů za poplatek dva tisíce korun. Pas pro dítě mladší patnácti let je platný pět let se stejnou podmínkou, která platí u občanky.

Na dovolenou bez rodičů

Pokud jede dítě na dovolenou s babičkou či jiným příbuzným, je třeba si ověřit, zda cílová země nemá speciální požadavky. V některých zemích nemusí občanka nebo pas stačit a vyžaduje se, aby průvodce dítěte měl notářsky ověřený písemný souhlas rodičů. Informace o podobných zvláštnostech lze najít na webu Ministerstva zahraničí ČR.

Podobné články...