Jak vybrat vhodnou půjčku?

Rate this post

V dnešní době není těžké půjčit si, ale vybrat vhodnou půjčku, která vám bude vyhovovat, to může být oříšek. Ani lidé s nižšími příjmy již dnes nemají problém získat peníze, ale pokud není žadatel dostatečně bonitní, jak moc výhodná taková půjčka bude? Proto je třeba si při výběru úvěru prověřit několik důležitých faktorů a rozhodně nesáhnout hned po první možnosI, která se vám naskytne. Pojďme se podívat, podle čeho půjčku vybírat, aby pro vás byla co nejvýhodnější?

Jak již jsme zmínili v úvodu, faktorů, které ovlivňují výhodnost půjčky je mnoho. Těmi hlavními je třeba se při výběru úvěru řídit. Jaké jsou nejdůležitější parametry pro výběr půjčky?

Podle jakých parametrů vybrat půjčku?

Před samotným výběrem půjčky je nutné se na trhu půjček nejprve zorientovat. Stejně tak si sami ujasněte, za jakým účelem si chcete půjčit peníze. Pokud potřebujete pouze koupit nový elektrospotřebič, stačí vám menší krátkodobá půjčka. Naopak chcete-li rekonstruovat dům, v tom případě se zaměřte na dlouhodobé úvěry nebo hypotéky.

Odpovězte si na tyto otázky:

  • Co chcete úvěrem financovat – auto, dovolenou, vybavení domácnosP, bydlení…?
  • Potřebujete účelovou nebo neúčelovou půjčku?
  • Chcete bankovní nebo nebankovní úvěr?

Na základě odpovědí získáte alespoň přibližnou představu, která vám usnadní výběr půjčky. Následně je samozřejmě možné si pokládat podrobnější otázky, týkající se podmínek splácení, úroků a dalších parametrů. Ale pro vaši hrubou představu na začátek odpovědi na výše zmíněné dotazy stačí.

Skvěle vám také poslouží online srovnání bankovních půjček, které vám ušetří spoustu času i financí. Obvykle stačí zadat parametry půjčky a během malé chvíle získáte dokonalý přehled o aktuální nabídce půjček dle vašich požadavků.

Pročtěte si recenze půjček

Kromě porovnání nabídek na internetu si také dejte čas a pročtěte si recenze půjček. Díky recenzím si můžete udělat přibližný obrázek o poskytovateli i dané půjčce. Navíc tak postupně zjisVte, na co se máte při výběru půjčky soustředit. Všechny recenze toPž obvykle hodnoV základní parametry, které se sledují u každé půjčky. Pokud jste narazili na negaPvní recenzi, takové půjčce se raději obloukem vyhněte.

Proč je RPSN tak důležité?

Mezi základní ukazatele výhodnosP půjčky se řadí především úroková sazba, RPSN a poplatky. Úroková sazba se obvykle odvíjí od výše půjčky, doby splatnosP a účelu půjčky. Nejnižší úrokovou sazbu nabízejí banky, obvykle u hypoték nebo dlouhodobých úvěrů se zajištěním.

Mnoho lidí se zaměřuje pouze na úrokovou sazbu, přičemž RPSN nevěnují pozornost. To je chyba.

Nízká úroková sazba vás může nepříjemně oklamat, protože se za ní snadno skryje vysoké RPSN.

A co to RPSN je? Jedná se o zkratku pro roční procentuální sazbu nákladů. RPSN zahrnuje vše, co za půjčku zaplaVte. Tedy nejen úrok, ale také poplatky, pojištění a další platby navíc. Díky tomuto

ukazateli tak může každý poznat, jak moc se mu půjčka vyplaV – nebo také nevyplaV. U nebankovních půjček to může být až závratně vysoké číslo.

U půjček můžete sledovat také poplatky, kterých je několik typů. Některé banky je umí šikovně schovat ve svém sazebníku a vytasit na vás ve chvíli, kdy to nejméně čekáte. Proto je dobré si poplatky důkladně prověřit ještě před finálním sjednáním půjčky. Nenechte se okouzlit nízkýmúrokem – ten je toPž většinou často dohnán právě vysokými poplatky. To ale poznáte právě i na výši RPSN.

Jaké poplatky se mohou u půjček objevit?

  • Poplatek za vyřízení žádosP o půjčku
  • Poplatek za sjednání půjčky
  • Poplatek za vedení úvěrového účtu
  • Poplatek za vedení půjčky
  • Poplatek za mimořádnou splátku
  • Poplatek za předčasné splacení
  • Poplatek za posun splátek

Samozřejmě takto bychom mohli ještě chvíli pokračovat. Poplatků je opravdu mnoho a na vás závisí pohlídat si, aby jich zrovna ta vaše půjčka měla co nejméně.

Nezapomeňte ani na penále a sankce

Pokud nebudete půjčku splácet řádně a včas, velmi rychle přijdou na řadu penále a sankce. Abyste nebyli překvapení, jak vysoké částky to jsou, prostudujte si podmínky a výše sankcí ještě před sjednáním půjčky. Možná zjisVte, že při jediném zpoždění se splátkou se vám může relaPvně výhodnápůjčka velmi rychle proměnit na nevýhodnou.

Transparentní podmínky jsou základ

Právě sedíte u bankéře a chystáte si půjčku konečně podepsat? Rozumíme, že po všech peripePích už chcete mít celý proces raději za sebou a smlouvu s podmínkami pouze „prolítnete“ očima. To je ale velká chyba, protože i ve smlouvě se mohou skrývat různé háčky, na kterých se vám půjčka pěkně prodraží. Dopřejte si proto dostatek času na prostudování veškerých podmínek banky a buďte připraveni.

Při výběru vhodné půjčky se zaměřte nejen na výše zmíněné ukazatele, ale řiďte se také selskýmrozumem. Určitě si nesjednávejte hned první půjčku, na kterou narazíte. Dejte si s výběrem na čas, pečlivě si veškeré podmínky prostudujte a nebojte se využít srovnání půjček, které vám celý výběr vhodné půjčky velmi usnadní.

Podobné články...