Jaké jsou vyhlídky pro českou korunu v tomto roce?

Rate this post

Contents

Česká měna se v poslední době upevnila a zesílila vůči mnoha významným měnám. Podle výhledu ekonomů se podobný trend bude vyskytovat i v blízkých měsících. Jaký je cíl České národní banky?

Posílení koruny

Jedním z předem avizovaných cílů České národní banky je posílení naší měny. Dá se tak očekávat, že naše měna bude sílit i v průběhu následujících měsíců. Sílící měna by měla podle ekonomického výhledu pomoci s vysokou mírou inflace v naší zemi. V prognóze České národní banky se můžeme dozvědět také to, že se dále očekává růst sazeb. Ten by již ale neměl být tak dramatický jako dosud. Bude tak zajímavé sledovat, jak si povedou devizy. Zejména kurz euro nebo  dolaru by měl zaznamenat jisté změny.

Větší zájem o naši měnu?

Podle zvyšování sazeb by se dalo usoudit, že bude vzrůstat také zájem o naši tuzemskou měnu. Je to dáno úrokovým diferenciálem, jinými slovy rozdílem mezi zahraničními úrokovými sazbami a našimi tuzemskými korunovými sazbami. Z počátku roku by se tyto sazby měly pohybovat okolo tří a půl procenta, zatímco v případě eura se bude jednat o hodnotu okolo minus půl procenta.

Již v červnu byla koruna zajímavější

Když se v červnu Česká národní banka rozhodla zvýšit úrokové sazby, zvýšil se již úrokový diferenciál a naše měna se stala pro zahraniční investory zajímavější. Bohužel nastoupily další pandemické měsíce a investoři se opět báli rizika spojeného s nevýznamnou měnou. I když byl úrokový diferenciál zajímavý, příliš mnoho investorů nenalákal. I přesto – kdo loni koruny nakupoval, udělal dobře.

Co bude dál?

Podle prognóz to vypadá, že by se koruna měla brzy dostat pod úroveň 25 korun za euro. I poté by měla i nadále sílit.

Největší slabinou naší měny je její závislost na německé ekonomice. I tak se ale pro tento rok očekává růst koruny.

Podobné články...