Kdo všechno dnes využívá registr dlužníků?

Rate this post

Registry jsou v souvislosti s půjčkou velmi často využívané databáze, do kterých je nahlíženo, pokud je vaším cílem získat půjčku. Registr dlužníků existuje hlavně z toho důvodu, aby mohla být zjištěna finanční minulost konkrétního žadatele o peníze. Zda se v něm nacházíte, nebo nikoliv, můžete zjistit celkem jednoduše. A to tak, že si požádáte o výpis z něho samotného. Pokud zde nejste, gratulujeme. Pokud ano, nemusí to být jenom z důvodu, že jste špatně spláceli konkrétní půjčku. Souvisí s tím i to, kdo všechno může být do registru zapojený. Mnoho lidí je často překvapeno, že jsou v registrech uvedeni, jelikož sami moc netuší, kdo je může do registrů vlastně zapsat a jak jednoduché mohou být i samotné důvody, že se v nich rázem začnou objevovat.

Contents

Registr dlužníků využívají primárně poskytovatelé půjček

Začneme tím, co dnes ví a také zná většina lidí. Tedy tím, že registr dlužníků používají převážně poskytovatelé půjček. Nejenom, že v něm v případě žádosti o konkrétní půjčku celkem výrazně lustrují. Také zde dochází k tomu, že do něho mohou zapisovat. A to své problémové klienty. V praxi je to jasně spojeno hlavně s tím, že se k daným informacím mohou dostat i ostatní poskytovatelé půjček, což může vést k zamítnutí úvěru. A kdo dnes v tomto segmentu registry využívá?

  • Banky
  • Nebankovní společnosti
  • Poskytovatelé P2P půjček
Registr dlužníků využívá i řada soukromých firem

Registr dlužníků využívá i řada soukromých firem

Je na každém konkrétním poskytovateli, do jakého registru bude zapojený a jaký bude používat. UZ bank je to většinou ten bankovní, zatímco u zmíněných dalších dvou příkladů to jsou registry nebankovní. Daný fakt ale neznamená, že by nemohly nahlížet do dalších. Je to vždy na každé firmě, nebo instituci.

Registr dlužníků k nahlédnutí mohou používat i mobilní operátoři

Segment půjček máme zmapovaný a tak se můžeme posunout dále. A to tím směrem, kdo ještě může využívat registr dlužníků k nahlédnutí. Dá se říci, že nyní to bude pro mnoho lidí celkem překvapivá informace. A z jakého důvodu? To lze vysvětlit celkem jednoduše. Nečekají totiž, že by je i někdo takový potřeboval. Opak je ale pravdou. Mobilní operátoři totiž často nejprve poskytnou své služby a teprve následně dojde k tomu, že je nutné je zaplatit. A co to znamená v praxi? Že daný dlužník může být při platbě se zpožděním, nebo může dokonce dojít i k tomu, že nezaplatí vůbec. A tak následuje situace stejná, jako když se nezaplatí půjčka. Když chce někdo paušál a je z důvodu evidence v registru vyhodnocený negativně, často je po něm požadována určitá jistina. Tedy složená suma, která bude sloužit jako záloha. Její výše je ovlivněna hlavně výší paušálu. Připomeňme také, že případná evidence v registrech nemusí vadit tomu, kdo využívá jenom klasický kredit. Ten je nejenom anonymní, ale vše funguje tak, že je nutné nejprve zaplatit a až potom je možné využívat služby.

Registr dlužníků podle jmen přichází vhod také pojišťovnám

Ano, i ty jsou dnes součástí několika registrů. Nejenom, že se mohou údaje zapisovat, ale také zde mohou informace zcela pochopitelně i čerpat. A právě registr dlužníků podle jmen jim může celkem výrazně pomoci v tom, pokud se chtějí bránit proti případným nepoctivým klientům. Jak? Stejně jako v případech předchozích. Máme na mysli situaci, kdy si klient objedná pojištění, ale následně ho neplatí. Sice má většina pojišťoven zavedeno, že pojistka začne platit až po prvním zaplacení, ale stále nesmíme zapomínat, že řada pojistek je placena pravidelně.

A co se stane, když není zaplacena třeba druhá splátka? Nebo jakákoliv další? U pojišťovny nedojde k tomu, že by smlouvu hned zrušila. Dojde zde k tomu, že ještě několik týdnů nebo měsíců čeká na platbu. Osoba tak nezaplatila, a přitom je i nadále pojištěna. A to je riziko, kterému se chce mnoho pojišťoven vyvarovat. U jakých produktů to může být běžné? Hlavně u těch dlouhodobých. Jako příklad může posloužit:

  • Pojištění nemovitosti nebo domácnosti
  • Pojištění automobilu
  • Úrazové pojištění

Registr dlužníků k nahlédnutí zdarma využívají i energetické společnosti

Zde je situace velmi podobná, jako je tomu v případě mobilních operátorů. I zde totiž platí jedna věc. Nejprve jsou dodávány služby a teprve poté je za ně placeno. Navíc zde je situace o to horší, že jak v případě elektřiny, tak i plynu, je vše řešeno dlouhodobě. A zatímco mobilní operátor může po prvním nezaplacení klienta odstřihnout, v případě elektřiny nebo i plynu může takový klient odebírat energie ještě celkem dlouho. A to už je riziko, které je poměrně velké. Proto registr dlužníků k nahlédnutí zdarma využívají i energetické společnosti. Jak velké, tak i malé.

Nejenom, že do registru jenom nahlíží a lustrují si tak případné nové klienty. Všechny registry fungují hlavně na společné spolupráci a na výměně informací. Jakmile tedy dojde k tomu, že se objeví klient, který jim přestane platit zálohy a je v mínusu, tak ho do daného registru zapíší. To proto, aby si na něho mohla dát pozor konkurence, nebo i kdokoliv jiný, kdo je v registru zapojený. Stejně jako v případě energetických společností, tak i jiných firem nebo institucí, ve všech případech dochází k tomu, že je do registru nejenom zapsáno jméno, ale i všechny dodatečné informace, mezi které patří třeba to, od kdy dluží, proč dluží a hlavně kolik peněz dluží.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...