Kdy je nutné uzavřít pojištění cizinců?

Rate this post

Občané Evropské, kteří mají evropský průkaz o zdravotním pojištění EHIC u nás sice spadají do veřejného zdravotního pojištění, ale pouze v rámci nutné a neodkladné péče. Pokud přijdou do nemocnice s akutním problémem, budou ošetřeni. Rozhodně ale nemají nárok na preventivní prohlídky a jiná zdravotní ošetření, na která mohou chodit Češi.

Kdo chce mít plnou zdravotní péči jako Češi, ten si musí zřídit zdravotní pojištění cizinců. Jde o normální komerční produkt, jejž poskytuje několik pojišťoven. Na výběr je konkrétně z VZP, Uniqua pojišťovny, Slavia pojišťovny, SV pojišťovny a Inter Partner Assistance AXA. Mají rozdílné limity plnění, a tak je dobré se na rozdíly podívat, než si pojištění zřídíte. To ostatně platí i pro Čechy, také ti si mohou vybrat, komu budou zdravotní pojištění platit. Nejjednodušší je posadit se k počítači a podívat se na kalkulačku pojištění cizinců. Ta vám ukáže přehledné srovnání, kolik u jaké pojišťovny zaplatíte a jaké pojistné limity nabídne. Pak se sami rozhodnete, co vám vyhovuje.

Kdy cizinec zdravotní pojištění opravdu potřebuje?

Jestliže se jedná pouze o krátkodobý pobyt do 90 dnů, úplně nutné není. Na tuto dobu si vystačíte s evropskou kartičkou zdravotního pojištění. U cizinců, kteří nepochází z Evropy, je však žádoucí, aby si uzavřeli aspoň tzv. pojištění nutné a neodkladné péče. To v podstatě kryje opět základní zákroky, nezaručuje nárok na preventivní prohlídky atd.

Pro delší pobyty je vhodné sjednat si komplexní zdravotní pojištění cizinců, tedy takové, co kryje veškeré zdravotní potřeby. Mimochodem, zdravotní pojištění v ČR potřebujete i v případě, že si tady chcete zařídit přechodný pobyt. Ten musíte mít, když chcete žádat o půjčku v bance, přihlásit si automobil po získání české SPZ nebo uzavřít smlouvu s poskytovatelem internetu.

Podobné články...