Látkové, nebo bambusové rolety? My máme jasno!

Rate this post

Nechcete, aby vás brzy ráno budily ostré sluneční paprsky? Řešením je kvalitní zatemnění oken, ať již závěsy či okenními roletami. Jaké zvolit?
Hlavní funkcí okenních rolet je stínění interiéru a s ním i jeho ochlazování. Jaké ale upřednostnit? Řetízkové, nebo stahovací? Látkové, či dřevěné žaluzie? A co takhle venkovní bambusové rolety? Ty jsou vhodné jak na okna v interiéru, tak i balkóny a pergoly v exteriéru. Vezměme to ale hezky popořadě.

Contents

Rolety různých materiálů

Na trhu se setkáte s roletami různých materiálů i typů pohonů. Se svými roletami můžete manipulovat ručně, ať již prostřednictvím řetízku, provázku či prostým stahováním a skládáním. Na trhu se také setkáte s moderními roletami poháněnými elekrickým motorkem. Ty však už patří spíše do kategorie moderní stínící techniky.

Oblíbené látkové rolety

Velké oblibě ze stran uživatelů se těší látkové rolety. Ty se vyrábějí buď z přírodních, nebo umělých, většinou polyesterových vláken. Typ látky, která na roletu byla použita, ovlivňuje i její konečné vlastnosti, především stupeň propustnosti světla. Důležitá je však i textura a gramáž látky.

Přírodní, nebo syntetické?

Z přírodních materiálů je nejčastější bavlna a len. Takovéto rolety jsou příjemné na dotek, ale snadno se deformují, smršťují a především napřímém slunci i rychleji blednou. Na rozdíl od rolet syntetických, jichž se tyto nedostatky netýkají. Počítejte ovšem také s tím, že na dotek nebudou tak příjemné jako rolety přírodní.

Bambusové rolety do exteriéru i interiéru

Toužíte-li po přírodním materiálu, doporučujeme vám spíše rolety bambusové. Ty jsou navíc vhodné jak do interiéru, tak i exteriéru. Výhodou bambusu je především jeho nízká světelná prostupnost. Do místnosti nechá proniknout jen minimum slunečních paprsků. Úplně ji tedy nezatemní, ale výrazně zastíní. Výsledkem je celkově příjemná a uklidňující atmosféra.

Ovládání bambusových rolet

Snadné je i ovládání bambusových rolet, které se jednoduše skládají prostřednictvím provázku. Na e-shopu vesardi.cz navíc jsou k sehnání nejenom bambusové rolety do oken, ale také rolety do dveří a na pergoly. V různých barevných provedeních – hnědé, tmavě hnědé, přírodní, višňové.

Dřevěné žaluzie

Do stylových a elegantních interiérů se hodí také na pohled přirozeně krásné dřevěné žaluzie. Jejich výhodou je spolu s jejich krásným designem také možnost jejich regulace a nastavení úhlu lamel, jimiž do interiéru bude pronikat světlo. K tomu bývají odolné a nejsou ani náročné na údržbu.

Propustnost, absorbce a odraz světla

Při výběru rolet se můžete setkat s pojmy, jako jsou propustnost, absorbce a odraz světla. Víte, co znamenají? Pojem propustnost znamená, do jaké míry je látka průsvitná. Absorbce světla pak představuje část sluneční energie absorbovanou materiálem přeměněnou na teplo. A odraz světla definuje tu část slunečního záření odráženou od rolety.

Podobné články...