LED světla jsou úsporná, mají ale určitá omezení

Rate this post

Contents

Ten, kdo chce ušetřit za energii tím nejméně bolestným způsobem, investuje do LED osvětlení. Náhradou klasického typu osvětlení totiž dochází k velké finanční úspoře, protože LED světla spotřebují méně energie, a navíc žárovky budete dokupovat méně často, vydrží totiž svítit desetitisíce hodin. Můžete je sehnat v různých podobách – LED panely přisazené, klasická stropní svítidla, lampy, reflektory nebo zabudovaná do zrcadel. O jejich nevýhodách se ale příliš nemluví…

Pořizovací náklady

Pokud vyrazíte do obchodu koupit si LED panely nebo jakékoli jiné osvětlení, můžete být překvapeni cenou. Ta totiž převyšuje cenu klasických žárovek. V poslední době ale LED světla značně zlevnila. Zaplatit vyšší pořizovací ceny by ale neměl být problém. Když si spočítáte už jenom dobu svícení klasické žárovky a té v LED provedení, zjistíte, že už jen z tohoto důvodu se vyplatí vyšší finanční obnos investovat. Dále můžete počítat s úsporou elektrické energie, což je v současnosti částka nemalá.

Vliv světla na lidský mozek

LED světlo je příliš ostré. Naštěstí existují různé barevné varianty, takže není třeba pořizovat si klasické bílé světlo. K dostání jsou i žluté odstíny LED žárovek. Pravdou ale je, že LED světlo je skutečně zdrojem modrého světla, které je obsaženo také v obrazovkách (televize, monitor počítače, chytrý telefon, tablet apod.). Toto světlo je pro lidský mozek znamením, že je den. Náš mozek se tedy nepřizpůsobí stmívání, které běžně přes den nastává a nenachystá se na odpočinkový režim. Citlivější jedinci tak mohou mít problémy usnout.

Světelné znečištění

Světelné znečištění může poskytovat jak klasická, tak i LED žárovka. Problém s tou LED je v tom, že září mnohem intenzívněji, a navíc také často v bílé barvě. Pokud je tedy namířena do nebe, může způsobit světelné znečištění a být tak trnem v oku milovníkům noční oblohy.

Podobné články...