Letos proběhne valorizace důchodů dvakrát

Rate this post

Contents

Průměrný starobní důchod letos vzroste o více než deset procent. Může za to situace, ke které došlo naposledy v roce 2008. Důchody se budou zvyšovat dvakrát.

Důchody jinde v Evropě

Abyste si zjistili, jak na tom jste v porovnání s přáteli v zahraničí, můžete si zjistit výši jejich důchodu a následně navštívit měnovou kalkulačku, kde se částka převede na české koruny. Kurzy online také pomáhají zjistit aktuální částky, které platíme za bydlení i potraviny v různých částech Evropy. Porovnejte jednotlivé údaje a zjistěte, na co vše nám stačí průměrný důchod. Jedná se o velmi zajímavé informace.

Dvojité zvyšování důchodů v Česku

Ale zpět do naší kotliny. Právě v letošním roce dochází k obdobné situaci jako v roce 2008. jedná se o zvyšování vyplácených důchodů v mimořádném termínu. Tato situace se přičte k pravidelné lednové valorizaci a dohromady se postará o to, aby penzisté dostali částku, která bude o více než 10 procent vyšší než v loňském roce.

Průměrný důchod vzroste o více než 11 procent

Lidé, kteří pobírali nižší důchody, si tak mohou letos přijít i na více než 13 procent oproti svému loňskému důchodu. Průměrný důchod pak naroste o více než 11 procent. Průměr totiž loni činil 15 425 korun. To se letos změní a průměrný starobní důchod bude o 1 817 korun vyšší než loni. V době stále se zvyšujících cen se tak bude jednat o skutečně potřebné finance.

Vyšší důchody neporostou tolik

Když se podíváte na tabulku, ve které je uvedeno celkové zvýšení důchodu v letošním roce, uvidíte, že nejvíce si polepší lidé s nejnižšími důchody. Ti, kteří mají měsíčně nárok na důchod ve výši 34 tisíc korun, budou mít důchod vyšší o 10,6 procent. I tak to ale bude činit 3 600 korun.

V letošním roce dojde ke dvojitému zvýšení důchodů. O nejvíce procentních bodů přitom porostou nejnižší důchody.

Podobné články...