Lze získat náhradní volno v případě stěhování?

Rate this post

Stěhování v Praze nebo kdekoli jinde je časově náročná věc. Mnohdy se nestihne během víkendu, mnohdy stěhováci během víkendu stěhovat nemohou, nemají na to třeba kapacity. Vy se však přestěhovat akutně musíte, a tak je domluvíte na den v týdnu. To však znamená, že si budete muset vzít v práci dovolenou. Nebo je zde snad možnost, že získáte náhradní volno, když dojde k této mimořádné události?

Je zákonem stanovené, že zaměstnavatel může zaměstnanci udělit náhradní volno v celé řadě případů. Mluvíme například o náhradním volnu uděleném v případě vezení ženy do porodnice. To je zkrátka omluvitelná situace. Jenže jak je to v případě stěhování?

I při stěhování máte nárok na náhradní volno

Možná to bude až překvapující, ale na náhradní volno v případě stěhování máte nárok. Ať už mluvíme o stěhování bytu nebo o stěhování domu, náhradní volno vám může být uděleno, a to až na dva dny. Je však pravdou, že vám toto volno nebude proplaceno.

Pokud jste si tedy domluvili stěhovací službu na některý den v týdnu, nemusíte si zoufat nebo věšet hlavu. Za zaměstnavatelem přijděte s tím, že se zkrátka stěhujete, a on by vám měl vyjít vstříc stejně jako v mnoha dalších situacích.

Kdy jindy mám nárok na náhradní volno?

Samozřejmě nárok na náhradní volno není jenom v případě stěhování, ale například v případě, že vezete ženu do porodnice. Nevztahuje se však na to, že chcete být s ženou u porodu. Zaměstnavatel vám taktéž musí vyhovět, pokud doprovázíte druha, manžela nebo dítě či rodiče k lékaři, v tomto případě je volno i proplacené, ovšem volno se vztahuje jenom na dobu nezbytně nutnou – nejvíce však na jeden den.

I na vaši osobní návštěvu u lékaře dostanete volno, ale opět platí, že je volno udělené jenom na dobu nezbytně nutnou. Dobou nezbytně nutnou se myslí cesta k lékaři, čekání v čekárně i samotné vyšetření. Zkrátka doba, kterou strávíte u lékaře nebo na cestě za ním.

Podobné články...