Máte dluhy z hazardu? Hlavně vyřešte závislost

Rate this post

Dostat se do dluhů může být otázka velké smůly nebo i náhody. Stát se to může opravdu každému, a pokud se to stane, je potřeba vědět, co s tím dělat. Jednou z velmi nebezpečných cest, jak ke dluhům přijít, je být závislý na hazardu. I přes nový loterijní zákon, který upravuje maximální možnou vsazenou částku na jednu hru na 1 000 Kč, prakticky neexistuje horní hranice toho, kolik lze v hazardu utratit. Pro představu, jedna tato hra za 1 000 Kč trvá jen několik vteřin. Co se týče například kurzového sázení, tam horní hranice sázky není stanovena a je na hráčích samotných, kolik budou chtít vsadit. Omezení může přijít od samotné sázkové kanceláře, ale v praxi moc často nepřichází.

Kurzové sázení je hazardní hrou spíše napůl. Ve hře jsou sice peníze, ovšem samotné sázky jsou spíše investicemi, které mohou, ale nemusí být ziskové. Je na sázkařích, aby vyhodnotily, které kurzy jsou pro ně výhodné, a které ne. Pravda je ovšem taková, že hráči sází spíše na ty týmy, kterým fandí a zpestřují si sportovní utkání. Důkladné analýzy pohybů kurzů nebo zákulisní informace o zápasech či hráčích, kterých využívají sázkoví profesionálové, na jejich sázky prakticky nemají vliv. Ke kurzovému sázení tedy lze přistupovat také jako k hazardu.

V poslední době se kvůli nenasytnosti firem naskytl problém se závislostmi na hazardu i v hrách na PC, mobilech nebo konzolích. Ve hrách je totiž přímo možné nakupovat za peníze různé předměty, případně i takzvané lootboxy, ve kterých na hráče čeká náhodná odměna. Přestože se nejedná o klasický hazard, má i tato forma otevírání náhodných odměn k hazardu velmi blízko. Co je ještě nebezpečnější je fakt, že tyto hry hrají i děti, které utratí i statisícové částky.

Bohužel, i velmi bohatí lidé se kvůli hazardu dostali do finančních problémů a v hernách utratili klidně celé své jmění v řádu i miliard korun. Je tedy jasné, že pokud se člověk stane na jakémkoliv druhu hazardu závislým, nemusí být pouhé splacení dluhů řešením. Nejdůležitější je dlouhodobá prevence a hlavně boj se samotnou závislostí. Jednorázové finanční injekce pomohou velmi krátkodobě, protože hráč libovolnou částku může během velmi krátké chvíle zase prohrát.

Na koho se obrátit se závislostí

V prvé řadě je potřeba si uvědomit, že závislost na čemkoliv rozhodně není slabost. Někteří lidé se závislými stávají jen velmi obtížně, pro jiné je to bohužel mnohem snazší. Obrovským problémem je ovšem to, když závislý člověk se svou nemocí nic nedělá, ignoruje jí a nechá situaci dojít tak daleko, že je splacení dluhů nebo návrat do normálního života obrovsky obtížný jak pro něj samotného, tak pro jeho okolí.

Pokud sami cítíte, že ve hře utrácíte více, než kolik si můžete bez problémů dovolit, nebo někoho takového znáte, je potřeba neprodleně vyhledat odbornou pomoc. Se závislostmi lze bojovat i zcela anonymně a i když je pomoc rodiny nebo přátel vždy vítaná, pro někoho může být svěření se obtížné. V organizacích, které se závislostmi všeho druhu pomáhají, nemusíte své jméno sdělovat.

Zde je seznam několika organizací, které se závislostmi, a to i těmi na hazardu, zabývají. Samozřejmě se můžete obrátit i na psychologické poradny nebo další organizace, které vám nebo vašim blízkým pomohou přímo, nebo vás

Podobné články...