Nejčastější příčiny dopravních nehod

Rate this post

Přestože řízení automobilu může být velkým potěšením a navíc Vám umožní rychle a pohodlně dojet do cíle, pravděpodobně každý řidič se během svého dobrodružství za volantem setkal nebo v budoucnu setká s různými typy náročných dopravních situací. Bohužel i přes upřímné úmysly, maximální pozornost, zodpovědnost a soustředění při řízení nemáme vliv na ostatní účastníky silničního provozu. Avšak i nás samotné mohou potkat různé nepředvídané okolnosti či zdravotní neduhy. Pojďme se podívat, jaké jsou nejčastější příčiny dopravních nehod v České republice.

Čí vina?

Stojí za to si uvědomit, že různé druhy nehod, kolizí a nerovností na silnici mohou mít na svědomí různí lidé – řidiči, chodci, cyklisté a motocyklisté, ale i cestující a divoká zvěř. Proč vůbec dochází k nepříjemným situacím? Jednou z nejčastějších příčin je nedání přednosti v jízdě jinému vozidlu, ale i chodci na přechodu pro chodce, překročení povolené rychlosti, nedodržení patřičné vzdálenosti mezi vozidly, nesprávné předjíždění a odbočování. Statisticky více nehod způsobí muži než ženy, kteří mají tendenci řídit konzervativněji a opatrněji, a přikládají větší význam pečlivému dodržování pravidel silničního provozu. Přesněji řečeno – nejčastěji se jedná o mladé muže, kteří nedávno získali řidičský průkaz, nemají za volantem ještě dlouhou praxi a často se pokoušejí o bezohlednou, ne zcela zodpovědnou jízdu. Mnohdy jsou samozřejmě na vině obě strany nebo se na vzniku nebezpečného incidentu na silnici podílely zcela odlišné faktory. Jaké?

Z jakého důvodu?

Bohužel i přes narůstající povědomí o žalostných následcích usednutí za volant pod vlivem alkoholu způsobují opilí řidiči stále největší počet nehod. Existuje však také poměrně hodně faktorů, které jsou mimo naši kontrolu, jako je výše zmíněné setkání s divokou zvěří, obtížné povětrnostní podmínky (mlha, mráz a náledí, silné kroupy nebo sníh). Řadu záležitostí, jako je včasná výměna pneumatik na zimní nebo pravidelná kontrola technického stavu našeho vozu, však ovlivnit můžeme. Dalším důvodem je rozptýlení řidiče při jízdě – telefonování nebo rozhovor se spolucestujícím, dítětem sedícím vzadu nebo vylepšování svého vzhledu. Méně časté, ale stává se, že řidiče bohužel dostihnou i náhlé zdravotní problémy – od usnutí z únavy v důsledku příliš dlouhého řízení bez pravidelných přestávek až po mdloby, oslabení, záchvaty paniky, infarkty, mrtvice.

Jak se můžete chránit před dopravní nehodou?

Samozřejmě, že zodpovídáme pouze sami za sebe, nikoli za ostatní účastníky silničního provozu, ale i v tomto ohledu můžeme udělat poměrně hodně. Samozřejmostí je, že byste neměli jezdit s vozidlem, které je ve špatném technickém stavu, má větší závadu a nefunguje správně. Vyplatí se být opatrný, soustředěný, 100% dodržovat dopravní předpisy, neřídit v opilosti, stejně jako velmi unavený nebo pokud se necítíte dobře. Doporučujeme také pomyslet o balíčku připojištění, který Vám pomůže cítit se jistěji a bezpečněji – především o havarijním pojištění, ale také o pojištění GAP. Havarijní pojištění GAP je skvělou variantou zejména pro lidi, kteří si pořídili vozidlo na úvěr nebo leasing. V případě totální ztráty nebo odcizení vozidla můžete díky němu získat obrovskou finanční podporu, která pokryje splátky, které ještě zbývá doplatit.

foto: freepik.com

Podobné články...