Nenechte svůj majetek bez ochrany, sjednejte si kvalitní pojištění domácnosti

5/5 - (1 vote)

Contents

Co se týče majetku, jsou Češi dosti lehkomyslní. Podle průzkumů České asociace pojišťoven nemá až polovina majitelů nemovitostí sjednané pojištění nemovitosti nebo domácnosti vůbec, případně špatně. Problémem jsou i neaktuální smlouvy, výjimkou totiž nejsou ani smlouvy, které byly uzavřeny před více než 8 lety. Na problém s chybějícím pojištěním nebo neaktuální smlouvou se většinou přijde až ve chvíli pojistné události. Jak dobře ochránit svůj majetek, na co je nutné dbát při výběru pojištění?

Domácnost vs. nemovitost

Pojištění lze sjednat na nemovitost nebo domácnost. Pojištění nemovitosti se vztahuje na stavbu a její pevné součásti. Naopak pojištění domácnosti chrání vybavení, nábytek, elektroniku, ale také umělecká díla uvnitř bytu nebo domu. Výhodné pojištění domácnosti se vztahuje na obojí a na jeho sjednání stačí výměra bytu nebo domu v m². Odpadá tak složité oceňování majetku a současně taková pojistka chrání před možným podpojištěním.

Jaká rizika jsou v ceně?

Kromě sjednané částky je nutné posoudit míru základních a katastrofických rizik, která jsou součástí pojištění. Samozřejmostí je požár, ale kryje pojistka i rozbité sklo nebo odstranění graffiti na fasádě? Zkrat na elektromotorech, případně elektroniku? A co věci v garáži nebo kolo ve sklepě? Při výběru pojištění dbejte nejen na výčet rizik, ale hlavně výluk, na které se pojištění nevztahuje, příp. si sjednejte připojištění.

Rozbité zrcadlo i vytopení sousedů

V rámci pojištění domácnosti je vhodné mít sjednané pojištění odpovědnosti. Jedná se o tzv. pojistku na blbost, a bude se rozhodně hodit nejen v případě, že nechtěně rozbijete zrcadlo v hotelovém pokoji nebo shodíte vázu z regálu v obchodě.

Týká se to také škod, které způsobíte ve svém bytě sousedům, např. vytopením. Pojištění odpovědnosti má celosvětovou platnost a vztahuje se na všechny členy rodiny, je bez spoluúčasti a v ceně je taktéž odpovědnost za domácí zvířata s výjimkou psů a koní, ty však lze eventuálně připojistit.

Podobné články...