Ochraňte své peníze. Tipy, kam investovat v roce 2023

Rate this post

Akcie, dluhopisy nebo cenné kovy — začít investovat se vyplatí, a to nejen v době vysoké inflace. S tou se v Česku potýkáme už několik měsíců. A i přesto, že se její další růst nečeká, na původní inflační cíl 2 % si ještě několik měsíců, možná let, počkáme.

Skvělou ochranou před inflačním znehodnocením peněz jsou právě investice. A nejen to. Poslouží třeba také jako jeden ze způsobů spoření na stáří.

Investice dokáží přinést velmi příjemné zisky, nesou s sebou však určitou míru rizika. Pokud se rozhodnete peníze zhodnocovat právě investicemi, je důležité si uvědomit několik důležitých bodů:

  • Žádná investice není bezriziková.,
  • Investování je běh na dlouhodobou trať, krátkodobé investice tak většinou nemají kýžený účinek, spíše naopak.
  • Investujte dlouhodobě, klidně i po malých částkách.
  • Diverzifikujte.

I přes poslední turbulentní dva roky se investovat bezpochyby vyplatí. Díky diverzifikaci portfolia a investování v dlouhodobém horizontu se rizika minimalizují.

Připravili jsme proto 3 zajímavé tipy na investice v roce 2023 — vyberete si?

Contents

1.  Investiční zlato, nebo jiné drahé kovy

Investice do zlata je obecně považováno za stabilní investici. Využívá se převážně jako protiinflační nástroj v době nejistot. Je to omezená surovina, která si po dobu stovek let stále uchovává svou hodnotu.

Ochrání vás tedy před znehodnocením peněz, velké výnosy z něj však nečekejte. Pokud očekáváte vysokou návratnost investice, investujte jinam.

2.  Investiční (podílové) fondy

Podílové fondy jsou fajn možností investice pro ty, kteří hledají konzervativnější způsob, kam peníze vložit. Podílový fond spravuje majetek, vydává investiční certifikáty v podobě podílových listů. Díky jejich zakoupení tak máte nárok na podíl na zisku.

Na trhu najdete například akciové, dluhopisové nebo třeba nemovitostní podílové fondy. Nabídka je široká a je z čeho vybírat. Poplatky jsou často velmi nízké a investovat lze již od pár set korun.

3.  Investice do akcií

Investování do akcií dokáže být velmi výnosné, nevyhnete se však riziku. Akcie (stejně tak jako většina investic) jsou běh na dlouhou trať, investujte tedy peníze, o kterých víte, že nebudete několik (desítek) let potřebovat.

Pokud si netroufnete investovat do akcií sami, na pomoc můžete přizvat brokera nebo zvolit bezpečnější formu investice v podobě tzv. ETF.

ETF jsou fondy, které kopírují indexy (tržní cenu) aktiv, nejčastěji akcií. Jedním nákupem můžete koupit “balíček” desítek, dokonce stovek akcií v jednom nákupu. Obsahují akcie firem kvalitnějších i méně kvalitních. Riziko se tak krásně diverzifikuje a vy tak nevsázíte vše na akcie jedné firmy.

Při investování mějte na paměti tzv. magický trojúhelník

Ať už se rozhodnete pro investice do akcií, investičního životního pojištění nebo zlata — vždy mějte na paměti tzv. magický trojúhelník.

Ten bere v potaz 3 parametry: — výnos, riziko a likviditu. Nikdy nemůžete dosáhnout všech tří parametrů najednou. Vždy se přiblížíme jen ke dvěma z nich.

Pokud například chcete vysoký výnos, musíte podstoupit vyšší riziko. Pokud si s investicemi stále lámete hlavu, pomoct vám může online kalkulačka nebo investiční odborníci.

Podobné články...