Jak postupovat, když si berete půjčku od nebankovní společnosti?

5/5 - (1 vote)

Aby se vám nestalo, že se pro vás nebankovní půjčka stane pastí, která vás dožene až do spárů exekutora, musíte se naučit si půjčit zodpovědně. Stačí dodržet jen základní pravidla půjčování. Jaká to jsou a v čem pomohou?

1. Udělejte kompletní finanční rozvahu

Nebankovní půjčka bude fungovat jako pomoc jen tehdy, když si dokážete spočítat, jak vysoká pro vás může být. Je to snadné a vyžaduje to jen několik minut. Postupujte tak, že si spočítáte celkové měsíční příjmy a od nich odečtete celkové měsíční výdaje. Do výdajů nezapomeňte zahrnout vše – tedy nájem příp. hypotéku, platby za telefony a energie, náklady na děti, nákupy potravin apod. Částka, která vám po odčtení vyjde, je vlastně výše půjčky, kterou si můžete dovolit.

2. Prověřte si poskytovatele

I když už v ČR platí novela zákona o spotřebitelském úvěru, která velmi zpřísnila pravidla pro nebankovní společnosti (více se o změnách dozvíte tady) a díky tomu z trhu odstranila neseriózní poskytovatele, stále ještě můžete narazit na firmy, které nebudou jednat úplně fér. Abyste měli jistotu seriózní firmy, hledejte její jméno v online registru ČNB. Pokud zde je, je vše v pořádku, firma má totiž požádáno nebo již vlastní licenci k poskytování nebankovních půjček. Spolehlivý poskytovatel úvěrů je to i v případě, pokud jeho jméno figuruje na seznamu členů APNÚ (Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů).

3. O všem musíte vědět

U online půjčky vždycky musíte mít přehled o tom, kolik si půjčujete, kolik budete muset vrátit a kdy je termín splatnosti. Společnost by vás také měla informovat o případné možnosti prodloužení doby splatnosti, o tom, jestli umožňuje předčasné splacení apod. V ideálním případě jsou informace uvedené na webu poskytovatele. Pokud je nemůžete najít, kontaktujte společnost a ptejte se. Vyhýbavé odpovědi jsou známkou neférového jednání.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...