Práce na živnost
Dáváte výpověď v práci a nevíte co dál? Nechcete se znova zaměstnat a rozmýšlíte jaké máte možnosti? V tomhle článku vám dáme pár rad jak zažít nové pracovní působení.
První možná nejjednodušší možnost je založit si živnost a nabízet nějaké jednoduché služby jako osoba samostatně výdělečně činná. Můžou to být nejrůznější služby. Hlídaní dětí, masáže, lektorování, ponuka je vskutku bohatá. Některé živnost jsou takzvané volné – to znamená, že nemusíte mít žádnou speciální profesi nebo vzdělání. Jiné živnosti, takzvané vázané jsou vázané s určitým vzděláním a kvalifikací. U živnosti si na rozdíl od zaměstnání musíte platit sociální a zdravotní pojištění a v případě, že překročíte určitou částku příjmu, musíte platit i daň z příjmu. Další nevýhodou je i fakt, že si musíte vést účetnictví, co v nejjednodušším případě znamená vystavovat faktury. V případě, že máte i nějaké výdaje spojené se živností je dobré si zaznamenávat taky je. Jednou ročně máte povinnost podávat daňové přiznání. Nespornými výhodami živnosti je v podstatě svobodné rozložení času, který práci věnujete.
Druhou možností jak se vysvobodit z kruhu práce, domov, spánek je makat nějakou část roku a druhou si užívat volné chvíle. Čím dál, tým víc lidí pracuje takovým způsobem. Můžete například pracovat intenzivně půl roka a půl roka cestovat nebo se věnovat jiným svým koníčkům. Můžete taky makat dva týdny a dva týdny si užívat volno. Možnosti jsou různé.
Líbí se vám taká představa? Umíte si představit jeden z představených způsobů života? Samozřejmě, být zaměstnán představuje určitou formu pohodlí, nemusíte řešit účetnictví, máte placenou dovolenou etc. Zároveň však musíte někdy dělat i to, co se vám moc nechce, nelíbí, nebo je proti vašemu přesvědčení.
Někdy je dobré trochu (nebo hodně) vyjít z komfortní zóny vstříc novým nepoznaným sférám, hlavně když vám to nové už nevyhovuje. Pustit se do nových nepoznaných vln. Je možné, že zjistíte, že vám to vyhovuje víc, než všechno co jste doposud znali.