Co je registr dlužníků a k čemu slouží

Rate this post

Jistě jste tento termín již slyšeli. Nebo alespoň „registr“. Taky jste mohli někde zahlédnout, že nějaká společnost poskytuje půjčky bez registru nebo bez nahlížení do něj. Co to ten registr vlastně je?

Contents

Co registr obsahuje?

V České republice existují dva druhy registrů dlužníků. Bankovní a nebankovní. Jak již samotné rozdělení napovídá, v bankovním registru najdeme informace o dluzích bankovním institucím, v nebankovním registru zase informace o pohledávkách vůči nebankovním společnostem.

Jaké konkrétní informace zde ale nalezneme? V podstatě všechny, které se týkají vaší zadluženosti. Ať už pozitivní, nebo negativní. To znamená, že v registrech se vaše jméno objeví nejen tehdy, když jste pozadu se splátkami nebo máte jiné problémy s půjčkami. Objevíte se tam i s těmi půjčkami, které řádně a včas splácíte. Dokonce jsou v registru i informace o tom, že jste o půjčku někde žádali, ať už byla schválena, zamítnuta, či stažena.

Komu registr slouží

Tyto informace využívají poskytovatelé úvěrů, půjček, hypoték i dalších úvěrových produktů k tomu, aby mohli řádně posoudit vaši úvěrovatelnost. Rozhodně se tedy nevyplatí u žádosti o půjčku lhát o tom, kolik toho splácíte. Vše je dohledatelné. Poskytovatel úvěrů si tak může snadno spočítat, kolik měsíčně splácíte, a jestli další půjčku zvládnete.

Poskytovatelé však v registrech o vás nehledají jen negativní informace. Ani naprosto čistý a nepopsaný rejstřík. Pokud se tam dočtou, že máte například hypotéku, kterou řádně splácíte, a v minulosti objeví několik již řádně a včas doplacených úvěrů, je to vaše velké plus. Znamená to pro ně totiž, že máte dobrou splátkovou morálku a nemusí se bát, že byste neplatili.

Jak z registru ven?

V registrech dlužníků nejste navždy. Pokud však máte negativní záznamy, není tak úplně snadné se z registru dostat. Jak to tedy je?

  • Nebankovní registr

U nebankovního registru to funguje tak, že záznamy o vašich prohřešcích zmizí za 5 let od kompletního splacení celého dluhu.

  • Bankovní registr

U bankovního registru je o něco komplikovanější. Tam váš záznam vymažou až 5 let od ukončení smlouvy o jakémkoliv produktu. To znamená, že pokud jste například byli v nepovoleném debetu na kontokorentu u vašeho účtu, tak i když již máte kontokorent řádně doplacený přes 5 let, stále záznam v registru zůstává. Zmizí až 5 let poté, co zrušíte celý účet, samozřejmě řádně doplacený.

Lze získat půjčku i se záznamem?

Toto je otázka spousty lidí. „Můžu získat půjčku, i když mám záznam v registru?“ Respektive negativní záznam. S tím pozitivním nejspíš ano, pokud nebudete přeúvěrovaní.

S negativním záznamem je to už složitější. Určitě větší šanci budete mít pří žádosti o nebankovní půjčku, než o tu bankovní. Banky jsou o dost přísnější. Dle nového nařízení musí totiž poskytovatel půjčky dostatečně zkoumat vaši bonitu a být si jist, že novou půjčku zvládnete bez problémů splácet. V nařízení už ale není napsáno, jakým způsobem je nutné tuto bonitu prověřovat. Proto i dnes existuje velká spousta poskytovatelů půjček, kteří do registrů nenahlíží a půjčku vám bez problémů schválí.

Zde už je odpovědnost na vás. Opravdu další půjčku zvládnete? A opravdu ji tak nutně potřebujete?


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...