Vláda schválila novelu tzv. dluhové amnestie

Rate this post

V půlce ledna vláda na svém zasedání schválila tzv. oddlužovací novelu insolvenčního zákona. Novela zásadním způsobem mění podmínky pro udělení oddlužení.

Nové podmínky pro osobní bankrot

Novela insolvenčního zákona zpřístupní proces oddlužení širšímu okruhu poctivě splácejících dlužníků a měla by napomáhat lidem z dluhové pasti. Podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána se počítá s jejich aktivním zapojením do ekonomické činnosti. Ministr dlužníky nabádá k zodpovědnému chování: „Je to nabídka pro dlužníky, kteří jsou motivovaní a chtějí se vrátit do normální ekonomiky. Místo toho, aby jim stát posílal sociální dávky, budou oni posílat státu daně. Nová pravidla nejsou žádnou dluhovou amnestií, ale systém poctivého splácení téměř veškerého výdělku věřitelům po dobu sedmi let,“ řekl po jednání vlády ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Podle nových pravidel postačí, když dlužník nabídne věřitelům na úhradu svých dluhů svůj majetek. Následně musí po dobu sedmi let vynakládat veškeré úsilí ke splacení svých dluhů. Novela také umožňuje rychlejší oddlužení pro ty, kteří během prvních tří let splatí alespoň 50 % pohledávek svých nezajištěných věřitelů.

Vyhněte se osobnímu bankrotu!

Jen v loňském roce osobní bankrot vyhlásilo na 1200 osob měsíčně. Ke konci roku 2017 lidé dlužili (měli závazky po lhůtě splatnosti) v souhrnu téměř 50 miliard korun. Velice hojným jevem úpadku jsou lidé postižení patologickým hraním – gamblerstvím. Nejčastěji se jedná o závislé na výherních automatech nebo terminálech, kteří svou vášeň nedovedou udržet na uzdě a postupně odevzdají veškeré své finance. V oddlužení potom hledají jediné východisko. Ale tomu se dá se správnými nástroji dobře předcházet. Každý hráč by ke své vášni/koníčku měl přistupovat s respektem ke svým finančním možnostem. Pokud hrají online, není nic jednoduššího, než si v nastavení herny stanovit denní limity a ty striktně dodržovat, správně si vybírat typ hazardních her, abyste snížili riziko vysoké prohry. Zkušení a úspěšní hráči toto označují jako bankroll management. Můžete být klidně i dobrý sázkař a mít skvělé tipy na výsledky sportovních utkání, ale nikdy vám nikdo nezaručí, že několik tiketů nebude proherních. Díky náležité správě financí určených na zábavu to nebude znamenat problém. Navíc využíváním speciálních nástrojů můžete podstatně zvýšit šanci na vaši výhru. A pokud jste studijní typ, pak se můžete bavit hraním her jako je poker, u niž i řada soudů uznala, že poker je dovednostní hra s prvky náhody.

Co je oddlužení?

Oddlužení neboli osobní bankrot je způsob řešení úpadku, jenž zohledňuje sociální aspekty před hledisky ekonomickými. Dlužníkovi umožní „nový start“ a motivuje jej k aktivnímu umořování svého dluhu a to v současnosti alespoň do výše 30 % v případě nezajištěných věřitelů. Oddlužení je určeno především pro dlužníky, kteří se do úpadku nedostali v důsledku svého podnikání, ale z běžné činnosti, zejména z provozu domácnosti. Avšak k oddlužení se mohou dostat i podnikatelé (neplatí pro právnické osoby). Další podrobnosti o procesu oddlužení obsahuje insolvenční zákon. Přirozeně platí, že nejlepším způsobem oddlužení, je se vyhnout tomu spadnout do dluhové pasti. Pokud máte sklony k hazardu, můžete zvolit bezpečnější způsoby, jak ukojit svoje vášně – třeba účtenkovou loterii EET pokladen ministerstva financí, kde stačí sbírat účtenky za nákupy a máte možnost vyhrát i auto.

 

Foto: Pixabay

Podobné články...