Vyvracíme 4 nejčastější mýty o půjčkách! Věřili jste jim i vy?
Každý zodpovědný člověk si ještě před tím, než podá žádost o půjčku, zjistí, čemu by měl při výběru věnovat pozornost. Stačí otevřít internet a hned máte před sebou řadu nejrůznějších článků plných rad a tipů, se kterými snadněji vyberete výhodný úvěr. Má to však jeden háček, kromě užitečných informací narazíte i na řadů mýtů, které by mohly zatemnit váš úsudek, a právě z toho důvodu se dnes zaměřujeme na ty nejčastější z nich.
Contents
1. Schválili mi žádost, takže nebudu mít problém se splácením
Je sice pravdou, že banky a spolehlivé nebankovní společnosti žadatele o úvěry důkladně prověřují, aby se vyhnuly spolupráci s problémovými klienty a tím pádem i potížím se splácením. Avšak to, že dá poskytovatel vašemu úvěru zelenou, ještě nemusí znamenat, že jej budete skutečně schopni řádně splácet, a už vůbec ne to, že pro vás jeho podmínky budou skutečně výhodné.
Vy sami si musíte spočítat, zda jsou pro vás podmínky úvěru výhodné a jestli jej dokážete každý měsíc splácet. Začněte tím, že si sepíšete veškeré příjmy a výdaje, což vám pomůže posoudit, jak velkou měsíční splátku zvládnete pokrýt. Kromě toho se zamyslete nad samotným účelem půjčky. Pokud vám poslouží k tomu, abyste své výdaje v dlouhodobém měřítku snížili, pak se nejspíš jedná o dobré rozhodnutí. Jestliže se však bez dané věci obejdete, nemá smysl si na ni půjčovat.
2. Na půjčku od kamaráda nepotřebuji smlouvu
Když potřebujete rychlou půjčku, obvykle o ni nejprve požádáte rodinu a přátele. Není se čemu divit, většinou vám půjčí bez jakýchkoliv poplatků či úroků a pochopitelně také bez řádně sepsané smlouvy, což může vyvolat pořádný konflikt. Věřitel nebo dlužník po pár týdnech zapomene, jestli se jednalo o dvacet nebo třicet tisíc, a tak vznikne hádka, která se může protáhnout i na několik let. Proto vždy sepište jednoduchou smlouvu, kde bude jasně uvedeno, kdo si od koho půjčuje, o jakou částku se jedná, kdy ji vrátí a jaký zaplatí úrok.
3. Nízký úrok znamená výhodnou půjčku
Nováčci ve světě půjček se často řídí výší úrokové sazby, a to je velká chyba. Samotné úroky sice mohou být nízké, nicméně společnosti k půjčkám často přidávají různé poplatky, ať už za uzavření smlouvy, správu a vedení úvěru nebo jeho předčasné splacení. I když se půjčka bez doložení příjmů nebo jiný úvěrový produkt nemusí na první pohled jevit jako nevýhodná, opak bývá často pravdou. Všechny potřebné detaily spojené s vybraným úvěrem získáte jedině tak, že si pořádně přečtete smlouvu, a to skutečně slovo od slova.
Nejenže v ní najdete informace o všech případných poplatcích, ale také se dozvíte, jak se bude postupovat v případě, že se opozdíte se splátkou nebo budete potřebovat náhradní řešení. V případě, že půjčky budete chtít porovnat předem, věnujte pozornost roční procentní sazbě nákladů, která se obvykle ukrývá pod zkratkou RPSN. Ta vám totiž řekne docela přesně, kolik doopravdy přeplatíte.
4. Jsem pojištěný a tím pádem i krytý
Pojištění schopnosti splácet je rozhodně dobrá věc. Když se ocitnete v situaci, kdy nemáte na splátku, jednoduše ji za vás uhradí pojišťovna. Ale stejně jako v každé smlouvě tak i v té pojišťovací najdete určité výjimky. Jestliže například z vlastní vůle skončíte v práci a hledání nové se protáhne na delší dobu, než jste čekali, pak je to pouze vaše vina a pojišťovna za vás nic nezaplatí. Pro takové případy si raději přichystejte dostatečně velkou finanční rezervu.