Debetní karta – co vše o ní musíte vědět?

Rate this post

Hotovost je sice stále nezbytnou součástí našich životů, ale pokud se podíváme na její použití v minulosti a dnes, tak v současné době placení cash stále více ustupuje. Do popředí se dostávají jiné možnosti, a to samozřejmě platební karty. Tou, kterou má dnes při ruce většina lidí, je debetní karta. Co všechno o ní musíte vědět? Na hlavní otázky vám dokážeme odpovědět.

Jak může být debetní karta použita?

Čím začít? Rozhodně jasným přehledem toho, jak dnes může být debetní karta použita. Možností je několik a tak se podíváme na trojici hlavních. Jakmile je uvedeme, bude vám už celkem jasné, že využití karty dokáže v mnoha směrech velmi usnadnit váš život a placení jako takové. Když máte v ruce tuto kartu, můžete:

  • Vybírat z bankomatů doma i v zahraničí
  • Platit u obchodníků
  • Platit prostřednictvím internetu

Aby bylo vše umožněno, je pochopitelně správně nastavit limity karty, stejně jako je třeba hledět i na to, aby byly všechny možné služby povoleny.

Víte přesně, co je debetní karta?

I když se o ní mluví, ne každý má jasno v tom, jakým způsobem ji charakterizovat. Jste na tom stejně? Jestliže ano, podívejte se s námi, co je debetní karta. Charakterizovat ji můžeme tak, jako kartu, která je přímo vázána k vašemu bankovnímu účtu. Může se jednat o účty různého typu, jako je třeba:

  • Běžný účet
  • Spořicí účet
  • Podnikatelský účet

To, že je přímo s vaším účtem propojena, znamená jednu velmi důležitou věc. Jakmile kartou zaplatíte, nebo s ní vyberete hotovost, je hodnota vašeho konta o tuto sumu ponížena. Také je nutné připomenout, že když nemáte na účtu požadované finance, tak se platba nerealizuje. Není možné zaplatit.

Znáte i rozdíl mezi kreditní a debetní kartou

Když už víte, co je to debetní karta, je dobré se podívat i na druhou důležitou věc. A to takovou, jaký je hlavní rozdíl mezi kreditní a debetní kartou. Je totiž stále mnoho lidí, kteří ho neznají, nebo si oba typy pletou. Tu variantu, kterou tu mapujeme, jsme již popsali. A v čem je konkrétně jiná karta kreditní?

Debetní karta je součástí každého moderního účtu

Debetní karta je součástí každého moderního účtu

Jestliže se ptáte, jaký je rozdíl mezi kreditní a debetní kartou, tak musíme říci, že kreditka není nic jiného, než úvěrový produkt. Není nijak spojena s vaším běžným bankovním kontem. S vydáním kreditní karty souvisí založení konta nového, a to s jasně daným úvěrovým limitem. V něm můžete čerpat. Zároveň vám zde ale vzniká povinnost peníze vracet, a také platit úroky. Tolik k hlavnímu rozdílu, ve kterém již budete mít jasno.

Kreditní a debetní karta je vydávána často zcela zdarma

Kdo vám dané karty vydá? Musíme říci, že kreditní a debetní karta má v tomto směru několik společných znaků. Tím prvním je to, kdo dané karty vydává. Ve většině případů jsou to právě banky, i když u kreditních karet to někdy mohou být nebankovní společnosti. Dále je třeba říci, že ony základní karty mohou být vydávány zcela zdarma. K vydání lze využít i internetové bankovnictví, kterým ovládáte účet.

Jinak už tomu může být v rámci různých konkrétních podmínek. To proto, že kreditní karty, jelikož jsou úvěrovým produktem, často vyžadují zjištění bonity. Také s nimi může být spojený poplatek za vedení, které jejich celkové používání často znevýhodňuje.

Debetní platební karta se stále vyvíjí

Vývoj jde neustále kupředu, a co bylo standardem v minulosti, to již bylo dávno překonáno. Podívat se je nutné třeba na bezpečnostní stránku. Například podpis na kartě už dnes není téměř vůbec využíván, a tak ho nahrazuje hlavně PIN kód. A to u klasického placení u obchodníků. Zároveň se ale používání karet výrazně zjednodušilo, a zrychlilo. Příkladem je bezkontaktní debetní karta. U placení menších částek ji stačí jednoduše přiložit k terminálu, rázem se ozve zvukový signál a tím je vše kompletně vyřízeno. Takto jednoduché může ono placení být. Nehledě na možnost využití bezkontaktních samolepek umístitelných kamkoliv.

Debetní a kreditní karty jsou zneužitelné stále méně

Mnoho lidí se obává celkové neužitelnosti. Sice je třeba říci, že možné to je, ale zároveň je třeba připomenout, že debetní a kreditní karty jsou zneužitelné stále méně. To z toho důvodu, že existuje několik konkrétních a bezpečnostních mechanismů, které to znesnadňují. Kdo kartu odcizí, ten s ní sice na jednu stranu může zaplatit online, ale u určité hodnoty je nutné transakci potvrdit kódem v SMS zprávě – a ta přijde majiteli. Ten se tak včas dozví, že kartu nemá.

Pokud jde o běžné transakce u obchodníků, tak zde nelze realizovat platbu bez toho, aby byl zadán PIN kód. To stejné, pokud bude chtít konkrétní osoba vybrat peníze z bankomatu. Ani zde se bez zadání příslušného PINu, což je čtveřice čísel, rozhodně neobejde. Obavy vyvolává často bezkontaktní placení, které je realizováno bez nutnosti tento kód zadat. Ale jenom u nižších částek. U těch větších se požadavek na zadání kódu objeví. Stejně tak se může objevit i ve chvíli, kdy je během určitého intervalu placeno několik menších částek. I to je jasný signál pro to, že něco není v pořádku. I toto jasně ukazuje, že debetní karta je na tom s ohledem se svou bezpečností velice dobře.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...