Debetní karta – co vše o ní musíte vědět?
Hotovost je sice stále nezbytnou součástí našich životů, ale pokud se podíváme na její použití v minulosti a dnes, tak v současné době placení cash stále více ustupuje. Do popředí se dostávají jiné možnosti, a to samozřejmě platební karty. Tou, kterou má dnes při ruce většina lidí, je debetní karta. Co všechno o ní musíte vědět? Na hlavní otázky vám dokážeme odpovědět.
Contents
Jak může být debetní karta použita?
Čím začít? Rozhodně jasným přehledem toho, jak dnes může být debetní karta použita. Možností je několik a tak se podíváme na trojici hlavních. Jakmile je uvedeme, bude vám už celkem jasné, že využití karty dokáže v mnoha směrech velmi usnadnit váš život a placení jako takové. Když máte v ruce tuto kartu, můžete:
- Vybírat z bankomatů doma i v zahraničí
- Platit u obchodníků
- Platit prostřednictvím internetu
Aby bylo vše umožněno, je pochopitelně správně nastavit limity karty, stejně jako je třeba hledět i na to, aby byly všechny možné služby povoleny.
Víte přesně, co je debetní karta?
I když se o ní mluví, ne každý má jasno v tom, jakým způsobem ji charakterizovat. Jste na tom stejně? Jestliže ano, podívejte se s námi, co je debetní karta. Charakterizovat ji můžeme tak, jako kartu, která je přímo vázána k vašemu bankovnímu účtu. Může se jednat o účty různého typu, jako je třeba:
- Běžný účet
- Spořicí účet
- Podnikatelský účet
To, že je přímo s vaším účtem propojena, znamená jednu velmi důležitou věc. Jakmile kartou zaplatíte, nebo s ní vyberete hotovost, je hodnota vašeho konta o tuto sumu ponížena. Také je nutné připomenout, že když nemáte na účtu požadované finance, tak se platba nerealizuje. Není možné zaplatit.
Znáte i rozdíl mezi kreditní a debetní kartou
Když už víte, co je to debetní karta, je dobré se podívat i na druhou důležitou věc. A to takovou, jaký je hlavní rozdíl mezi kreditní a debetní kartou. Je totiž stále mnoho lidí, kteří ho neznají, nebo si oba typy pletou. Tu variantu, kterou tu mapujeme, jsme již popsali. A v čem je konkrétně jiná karta kreditní?
Jestliže se ptáte, jaký je rozdíl mezi kreditní a debetní kartou, tak musíme říci, že kreditka není nic jiného, než úvěrový produkt. Není nijak spojena s vaším běžným bankovním kontem. S vydáním kreditní karty souvisí založení konta nového, a to s jasně daným úvěrovým limitem. V něm můžete čerpat. Zároveň vám zde ale vzniká povinnost peníze vracet, a také platit úroky. Tolik k hlavnímu rozdílu, ve kterém již budete mít jasno.
Kreditní a debetní karta je vydávána často zcela zdarma
Kdo vám dané karty vydá? Musíme říci, že kreditní a debetní karta má v tomto směru několik společných znaků. Tím prvním je to, kdo dané karty vydává. Ve většině případů jsou to právě banky, i když u kreditních karet to někdy mohou být nebankovní společnosti. Dále je třeba říci, že ony základní karty mohou být vydávány zcela zdarma. K vydání lze využít i internetové bankovnictví, kterým ovládáte účet.
Jinak už tomu může být v rámci různých konkrétních podmínek. To proto, že kreditní karty, jelikož jsou úvěrovým produktem, často vyžadují zjištění bonity. Také s nimi může být spojený poplatek za vedení, které jejich celkové používání často znevýhodňuje.
Debetní platební karta se stále vyvíjí
Vývoj jde neustále kupředu, a co bylo standardem v minulosti, to již bylo dávno překonáno. Podívat se je nutné třeba na bezpečnostní stránku. Například podpis na kartě už dnes není téměř vůbec využíván, a tak ho nahrazuje hlavně PIN kód. A to u klasického placení u obchodníků. Zároveň se ale používání karet výrazně zjednodušilo, a zrychlilo. Příkladem je bezkontaktní debetní karta. U placení menších částek ji stačí jednoduše přiložit k terminálu, rázem se ozve zvukový signál a tím je vše kompletně vyřízeno. Takto jednoduché může ono placení být. Nehledě na možnost využití bezkontaktních samolepek umístitelných kamkoliv.
Debetní a kreditní karty jsou zneužitelné stále méně
Mnoho lidí se obává celkové neužitelnosti. Sice je třeba říci, že možné to je, ale zároveň je třeba připomenout, že debetní a kreditní karty jsou zneužitelné stále méně. To z toho důvodu, že existuje několik konkrétních a bezpečnostních mechanismů, které to znesnadňují. Kdo kartu odcizí, ten s ní sice na jednu stranu může zaplatit online, ale u určité hodnoty je nutné transakci potvrdit kódem v SMS zprávě – a ta přijde majiteli. Ten se tak včas dozví, že kartu nemá.
Pokud jde o běžné transakce u obchodníků, tak zde nelze realizovat platbu bez toho, aby byl zadán PIN kód. To stejné, pokud bude chtít konkrétní osoba vybrat peníze z bankomatu. Ani zde se bez zadání příslušného PINu, což je čtveřice čísel, rozhodně neobejde. Obavy vyvolává často bezkontaktní placení, které je realizováno bez nutnosti tento kód zadat. Ale jenom u nižších částek. U těch větších se požadavek na zadání kódu objeví. Stejně tak se může objevit i ve chvíli, kdy je během určitého intervalu placeno několik menších částek. I to je jasný signál pro to, že něco není v pořádku. I toto jasně ukazuje, že debetní karta je na tom s ohledem se svou bezpečností velice dobře.