Hrozí vám exekuce nemovitostí? Rady, jak vše řešit

Rate this post

Máte dluhy? Potom se doporučujeme co nejdříve spojit s věřitelem, nebo udělat ještě raději další krok, který souvisí s tím, že své dluhy uhradíte. Pokud to neuděláte, může vám hrozit exekuce. Jak jistě víte, nepřijde ze dne na den, jelikož tomu předchází nějaká ta administrativa a různá jednání. Jsou ale případy, kdy lidé dělají mrtvého brouka a rázem se objeví celkem výrazný problém. A tou je exekuce nemovitostí. Hrozí vám? Pokud ano, podívejte se na několik možností, jak vše co nejlépe řešit.

Contents

Exekuce nemovitostí je spojena nejprve s konáním, a poté s oznámením

Pokud mluvíme o vykonavatelnosti exekucí, je nutné myslet na jednu skutečně velmi významnou věc. Je spojena s tím, jak vlastně probíhá prvotní fáze exekuce nemovitostí. Mnoho lidí se domnívá, že exekutor nejprve napíše dopis a teprve poté provede samotné zastavení nemovitosti – tedy příslušný vklad do katastru. Tak to ale není. Právě proto, aby se dlužník nemohl svého majetku zbavit, exekutor nejprve koná a teprve poté oznamuje. To znamená, že když se mu na stůl dostane váš dluh, nejprve provede úkony spojené se zablokováním, tedy s vkladem do katastru. Následně vás informuje o tom, že exekuce začala a že už máte nemovitost zastavenou. Takto postupuje u všech hlavních typů, jako jsou:

  • Byty
  • Domy
  • Pozemky

Dražba exekucí v nemovitosti neproběhne ihned. Dostanete čas na zaplacení

Exekuce nemovitostí hrozí hlavně u velkých dluhů

Exekuce nemovitostí hrozí hlavně u velkých dluhů

Pokud se z dopisu dozvíte, že exekutor sáhl na vaši nemovitost, ještě to rozhodně neznamená, že se bude za pár dní prodávat. Jenom došlo k tomu, že byla takzvaně zablokována, aby s ní nemohlo být nakládáno. Dražba exekucí v nemovitosti rozhodně neproběhne za pár dní, spíše až za pár měsíců. Mimo jiné i z toho důvodu, že vám exekutor stále dává čas na zaplacení. Ostatně to se dozvíte přímo z dopisu, který vám přijde. Proto doporučujeme poštu přebírat. Zde rázem přesně zjistíte, kolik dlužíte a kam je možné peníze poslat. Když to uděláte, tak dojde k odblokování vaší nemovitosti a tedy i ke konci exekuce. Ne každý ale pochopitelně má tolik peněz, aby tento krok mohl realizovat.

Než dojde na aukce nemovitostí v exekuci, snažte se s exekutorem domluvit

Co když nemáte peníze na zaplacení? Neznamená to, že musíte nutně jenom čekat na to, až se začne konat. Tedy až se objeví aukce nemovitostí v exekuci, kde bude součástí právě ta vaše jediná. Pokud peníze nemáte, kontaktujte exekutora. Nelžete a narovinu řekněte, jak to je. To proto, že s většinou exekutorů se dnes lze domluvit na celkem adekvátních splátkách. Je to oboustranně výhodná situace. Exekutor dostane peníze v podstatě bez práce a dalších starostí s exekucí, a vy nepřijdete o střechu nad hlavou. Počítejte ale s tím, že splátkový kalendář rozhodně nebude nijak výrazně dlouhý. Spíše se přiklánějte k variantě okolo jednoho roku.

Také nezapomínejte na to, že během splácení nebude vaše nemovitost odblokována. To proto, aby měl exekutor stále určitou pojistku, pokud splácet přestanete. Znamená to, že během splácení nebude možné s nemovitostí nakládat, čímž máme na mysli třeba:

  • Její prodej
  • Její přepis na jinou osobu
  • Její dělení a jiné úkony

Je možné pomocí nemovitosti v exekuci ručit?

Pokud ani splátky nejsou možností, jak celou situaci řešit, může přijít na řadu nebankovní úvěrový segment. Tuto možnost uvádíme spíše jako možnou cestu. Nikoliv jako cestu, kterou doporučujeme, pokud máte nemovitosti v exekuci. To proto, že půjčka nebankovní není cesta, která by byla jakkoliv výhodná. Máme-li být konkrétnější, tak musíme říci, že nebankovní společnosti sice nabízejí vyplácení exekuce, ale pokud jde o výhodnost, není to příliš ideální. To proto, že je s tím spojena vysoká úroková sazba, jelikož jste rizikovým klientem. Dále nezapomínejte také na to, že nemovitost sice uvolní exekutor, ale dále s ní budete ručit u nebankovní půjčky.

V praxi vše probíhá tak, že nebankovní společnost bude chtít ručení vaší nemovitostí. Pokud má dostatečnou hodnotu, zaplatí u vás veškeré dluhy u exekutora. Tato částka následně bude výše vašeho úvěru, který budete muset splácet. Když tak neučiníte, má ve spárech vaši nemovitost nebankovní společnost, která už ji bude moci získat mnohem jednodušeji, než tomu bylo v rámci případné exekuce.

Prodej nemovitostí v exekuci je krokem finálním

Když se žádná z výše popsaných možností nepovede, už nezbývá, než se smířit s tím, že dříve nebo později dojde k dražbě. Prodej nemovitostí v exekuci dnes často probíhá i online, což znamená, že se dané akce může zúčastnit kdokoliv. Pro mnohé je to i výhodná cesta, jak získat byt, dům, nebo pozemek. Připomeňme ještě, že i když už je termín prodeje vyhlášený, stále zde existuje možnost zaplacení exekuce. Je však třeba, abyste byli rychlí a peníze dali exekutorovi ideálně osobně, v jeho kanceláři. Díky tomu může daný prodej ještě zastavit.

Jakmile k prodeji dojde, znamená to pro vás povinnost nemovitost uvolnit, jelikož ta už připadá na nového majitele. Také je dobré podotknout jednu důležitou věc – může nastat situace, kdy je nemovitost vydražena za vyšší cenu, než kolik reálně dlužíte. Co se stane v dané chvíli? Daný rozdíl, pokud je ve váš prospěch, vám je exekutorem vyplacen. Z toho volně plyne i situace negativní, kdy i po prodeji nemusí exekuce končit, jelikož výsledná suma nedosáhla na celkovou výši vašeho dluhu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...