Půjčka nebankovní nemusí zklamat – jak vybrat tu pravou?

Rate this post

Když bychom měli úvěrový trh rozdělit na dvě hlavní skupiny, je třeba říci, že to bude půjčka bankovní a také půjčka nebankovní. Sem patří i známá platforma Zonky. První je poměrně známá možnost, zatímco ta druhá je často opředena celou řadou různých mýtů. Společně se proto podíváme na to, jaké jsou možnosti na současném trhu, a jak v případě zájmu vybrat tu pravou.

Contents

Půjčka nebankovní nemusí být nutně nevýhodná

Byly doby, kdy bylo rozdělení celkem jasně patrné. Zatímco u banky byla velká jistota nízkých úrokových sazeb, tak půjčka nebankovní byla často spojována hlavně s tím, že zde úroky přerůstaly únosnou mez. Doba ale pokročila a vzhledem k vývoji na současném trhu, i vzhledem k větší konkurenci došlo k tomu, že i nebankovní segment výrazně zvýhodnil. To znamená, že se nejenom přiblížil bankám, ale některé nebankovní společnosti řadu bank dokonce trumfnou.

Nebankovní půjčka pro každého už dávno není

Když se podíváme do minulosti ještě jednou, je třeba uvést i to, že nebankovní segment byl spojený mnohdy až s extrémně benevolentními podmínkami. Peníze tak byly připraveny pro mnoho žadatelů, bez jejich složitého prověřování. Nyní nebankovní půjčka pro každého už dávno není. Když bychom se měli podívat na to, co všechno je prověřováno, tak je přihlíženo k věcem, jako je:

  • Výše pravidelného příjmu
  • Finanční minulost
  • Celková výše finančních výdajů

Na druhou stranu dodejme, že i když je prověřování důkladnější než v minulosti, stále zde existuje jistota individuálního přístupu a také jistota vyšší schvalovatelnosti. I proto je nebankovní společnost stále alternativou, pokud se žádost v bance nepodaří.

Nebankovní půjčka může mít mnoho různých podob

Při výběru je dobré vědět i to, o jakou půjčku budete mít zájem. A podle toho daný úvěrový produkt vlastně vybrat. Ne každá je stejná a jsou tací poskytovatelé, kteří se drží jenom jednoho určitého segmentu. Když už nebankovní půjčka, tak vždy taková, aby jasně vyhovovala účelu, na který peníze potřebujete. Z toho plynou tři hlavní cesty, kterými jsou:

  • Mikropůjčky
  • Spotřebitelské půjčky
  • Půjčky ručené nemovitostí
Půjčka nebankovní nemusí být vždy špatná

Půjčka nebankovní nemusí být vždy špatná

První příklad je tím, který je spojený s neočekávanou finanční událostí a nutností získat narychlo pár tisícovek. Druhý příklad je spojený s tím, kdy je potřeba získat několik desítek, nebo stovek tisíc. Tyto půjčky dnes dominují. Ty třetí se týkají žadatelů, kteří potřebují miliony korun. Za ně se ale už musí nějak zaručit.

Nebankovní půjčky bez registru jako stále větší trend

Zmínili jsme, že nebankovní segment je pro mnohé volbou ve chvíli, kdy klient nepochodí v bance. Na vině může být třeba záznam v registru. Ty jsou dnes velkým strašákem, jelikož dostat se do nich není nic těžkého. Stačí se třeba jenom opozdit s platbou za telefon, nebo za pojištění, popřípadě s platbou za energie. Rázem to může znamenat, že banka danou žádost o peníze zamítne. A tak na řadu přicházejí nebankovní půjčky bez registru. Ty mohou mít různé podoby. Některé nenahlížejí do žádných registrů, ale mohou mít zbytečně vysoké úrokové sazby. Jiné nahlížejí jenom do některých, což je dobrá volba pro ty klienty, kteří se do určitého konkrétního dostali drobným nedopatřením. Potom jsou zde i tací poskytovatelé, kteří dané zápisy posuzují spíše individuálně a těm drobnějším nepřisuzují nijak velkou váhu.

Nebankovní půjčka pro problémové klienty může způsobit velkou zadluženost

Pozor i na nabídky, které jsou určené pro klienty, kteří mají velké problémy. I u nebankovních společností se dnes počítá s určitou odpovědností, kterou od nich mimo jiné vyžaduje také zákon. Tím chceme říci, že nebankovní půjčka pro problémové klienty už není tak snadno dostupná, stejně jako chceme říci i to, že když ji někdo chce, může mu to způsobit ještě větší finanční problémy, než má teď. Jestliže chcete vybírat půjčku právě z nebankovního segmentu, je třeba jít cestou odpovědných a férových společností, které se dají zařadit do skupiny výhodnějších. Pokud i ty půjčku odmítnou poskytnout, je na to hledět jako na plus, a to hlavně z důvodu eliminace předluženosti.

Jak je na tom nebankovní hypotéka?

Možnost, která zde ještě nezazněla konkrétně, je takzvaná nebankovní hypotéka. Znát ji je možné i pod názvem americká hypotéka. To proto, že zatímco banky mohou nabízet jak tu účelovou, tak i tu neúčelovou, tak v nebankovním segmentu je to právě hypotéka neúčelová, která zde jasně dominuje. A je dobrá nebo špatná? To záleží na konkrétním posouzení. Pokud je zvolený ten s dobrým úrokem, který je alternativou k bance, je to dobrá cesta. Pokud ale je tento typ půjčky brán s nevýhodnými podmínkami, raději se mu doporučujeme vyhnout. To proto, že u takto vysokých částek bude nutné ručit nemovitostí, a tak je zde poměrně velké riziko, že o ni při neplacení přijdete.

Nebankovní půjčky berte jenom od dobrých poskytovatelů

Co je hlavní změnou oproti minulosti? Jasně se ukazuje, že stát má zájem bojovat proti různým podvodníkům. A tak i nebankovní půjčky, tedy jejich poskytovatelé, budou muset mít licence. Proto uvádíme, že kdo nechce šlápnout vedle, měl by nyní vzít úvěr tam, kde je o licenci požádáno, a později jenom tam, kde už byla licence poskytnuta. Bude to jasnou zárukou, že peníze jsou poskytovány prověřenými společnostmi, které mají férové a jasně dané podmínky a také jsou pod jasným dohledem. To zaručí férovost.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...