Hypotéka a její správný výběr – jak na to?

Rate this post

Úvěrový trh je poměrně bohatý a možných cest, kterými se lze vydat, je opravdu celá řada. Jedním ze známých úvěrových produktů nejsou jenom půjčky online, ale je to i hypotéka. Ta je velkým lákadlem jak proto, že ji často doporučují i odborníci, tak i proto, že patří k nejvýhodnějším. Podívejte se na naše rady, které vám pomohou vybrat tu pravou.

Contents

Na co může být hypotéka použita?

První krok, který je třeba udělat. Pokud chcete peníze využít na různé věci, které nesouvisí jenom s bydlením, je ideálním produktem americká hypotéka. Jedná se o úvěr neúčelový, kde není nutné dokládat, za co peníze utratíte. Potom je tu klasika, která může být označena jako účelová bankovní hypotéka. U té už je jasné, že budete povinni dokládat informace, které jsou spojeny s tím, na co finance využijete. Naštěstí se nemusíte obávat, jelikož dnes už jsou možnosti celkem rozmanité. Mezi klasiku patří:

  • Stavba nebo koupě domu
  • Rekonstrukce nebo koupě bytu
  • Koupě družstevního podílku či vypořádání dědictví

Hypotéka kalkulačka je nástrojem, který pomůže

Ideální hypotéka je dnes dostupná hlavně v bance

Ideální hypotéka je dnes dostupná hlavně v bance

Porovnání možností. To je něco, na co se musíte bezpodmínečně zaměřit. Jedině tak budete mít jistoty spojené s tím, že vyberete správně. Můžete sice zvolit takovou cestu, která znamená návštěvu webů jednotlivých poskytovatelů a vypsání údajů, ale rozhodně nejde o cestu, která by byla jakkoliv jednoduchá a časově nenáročná. Je tomu právě naopak. Proto k porovnání použijte na internetu dostupné nástroje. Ideálním příkladem je hypotéka kalkulačka. Osvědčený nástroj pro každého, kdo chce rychle a jednoduše znát jednotlivé možnosti, které se mu nabízejí. Pozor však na takové nástroje, které vyžadují zbytečně moc osobních informací, jaké je adresa, telefon, nebo mail. Můžete se potom stát terčem hypotečních makléřů, kteří vám budou po několik měsíců stále volat.

Výpočet hypotéky by měl odpovídat realitě

Nejenom, že dané kalkulačky mohou posloužit jako nástroje k porovnání katalogových nabídek jednotlivých bank. Možný je na nich také výpočet hypotéky. Tedy postupu, kdy jednoduše uvedete to, kolik potřebujete, jak dlouho chcete splácet, a jaké jsou vaše možnosti a příjmy. V mnoha případech dostanete vcelku odpovídající výsledek. Právě proto by měla být vstupní data co nejpřesnější, a tak mějte jasno v tom:

  • Kolik budete žádat
  • Jakou nemovitost a za kolik budete pořizovat
  • Kolik vyděláváte a kolik zvládnete splatit

Zjistěte, jaké změny přinesly hypotéky 2017

Při výběru nezapomínejte myslet na změny, které letošní rok přinesl. Zatímco v minulosti nebyl problém financovat i celých sto procent hodnoty nemovitosti, nyní je situace zcela jiná. Hypotéky 2017 přinesly podstatnou změnu. A tak je třeba říci, že dostat se k hypotéce je o něco těžší. Stále se ale nejedná o nedostupné úvěry. Naopak. Jenom je třeba prokázat, že máte nějaké peníze našetřeny a že pomocí nich budete právě onen rozdíl mezi poskytnutou částkou a hodnotou nemovitosti hradit. Samozřejmě sehnat dané peníze lze třeba i od svých známých. A potom je mít na účtu.

Je lepší bankovní, nebo nebankovní hypotéka?

Při výběru je nutné položit si i otázku, kde si peníze vezmete. Pokud chcete klasicky financovat své bydlení, je třeba zamířit do banky. Jiná možnost v daném případě není. Když budete chtít peníze na cokoliv, tedy americkou hypotéku, je možné jít jak do ní, tak může vyhovovat i nebankovní hypotéka. Pokud jde o její přednost, tak to jsou hlavně jednodušší podmínky získání a ne tak náročné prověřování. Na druhou stranu v souvislosti s hodnotou ručení nemovitosti nemusíte dostat tolik peněz, jako u banky. Proto doporučíme nejprve banku a až jako druhou možnost subjekt nebankovní.

Hypotéky srovnání přinesou informace o úrokových sazbách

Jdeme na to nejdůležitější. A tím není nic jiného, než úrokové sazby. Ty jsou v tomto směru velmi důležité, jelikož jasně ukazují, kolik přeplatíte. Není důvod hledat v nich jakékoliv složitosti. Využijte hypotéky srovnání a zaměřte se na toho poskytovatele, u kterého jsou dané sazby těmi nejnižšími. To je osvědčená cesta spojená s tím, že nepřeplatíte více, než je nutné. Optimální je dosáhnout na takové, které se pohybují v jednotkách procent. Pamatujte, že vzhledem k objemu samotných hypoték, které jsou v milionech, hraje roli i každá desetina procenta. Kde dostanete úrok nejnižší, tam běžte.

Na jaké další věci u hypotéky hledět?

Podívejme se ještě na poslední dvojici věcí, na kterou je dobré u každé hypotéky myslet, aby byla vybrána správně. Tou první věcí je takzvaná fixace. Jde o období, po které budete mít stále stejnou úrokovou sazbu. Co by měl být ideální stav? Situace, kdy bude rozpětí nabízení poskytovatelem dostatečně dlouhé a vy jako žadatelé si budete moci sami zvolit, jaké konkrétní vám bude vyhovovat. A to podle plánovaného vývoje ekonomiky a úrokových sazeb. Zde je ideální podívat se na různé analýzy odborníků

Druhá věc, na kterou je dobré se zaměřit, jsou rozhodně poplatky. Z jakého důvodu? Je to proto, že u některých hypoték mohou být stále ještě standardem. Proto když hledíte na celkovou výhodnost, je dobré počítat i s nimi, jelikož mohou vše výrazně ovlivnit. Pozitivem ale je, že některé banky i nebankovní společnosti už s poplatky končí definitivně, stejně jako je pozitivem také to, že u řady poskytovatelů lze využít různých promo akcí, které jsou spojeny právě s odpuštěním poplatků. Jelikož ty mohou být někdy i v tisících, je to celkem příjemný pozitivní krok.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...