Hypotéka a její výběr – jak na to?

Rate this post

Pokud je cílem financovat bydlení, je více než jasné, že než spotřebitelská půjčka, že je nejlepším úvěrem hypotéka. Jedná se o účelovou půjčku, která dnes patří v tomto směru k tomu skutečně nejlepšímu, co na trhu existuje. Podívejte se s námi na to, jak by měla být hypotéka nejlépe vybrána, abyste byli spokojeni.

Contents

Porovnávejte. Hypotéka kalkulačka vám v tom pomůže

Je jedno, jestli si berete klasickou půjčku, nebo hypotéku. Vždy je skutečně velkou chybou vsadit výhradně jenom na jeden jediný, a to první produkt. Základem je porovnání, na které nikdy nezapomínejte. Ideální cestou, tedy dokonalý a ideálním nástrojem je hypotéka kalkulačka. Možnost, pomocí které si lze nezávisle a samozřejmě i online spočítat, jak výhodná může právě vaše půjčka být. Kromě toho si také ujasníte, jaká je vaše situace na trhu a zda vůbec jsou možnosti, jak financovat své bydlení. Díky tomuto nástroji si tak uděláte první přehled, stejně jako si zajistíte, že výběr bude podstatně jednodušší, než si myslíte.

Mějte jasno o účelu použití. I to může ovlivnit výpočet hypotéky

Je dobré mít jasno v tom, na co budete hypotéku potřebovat. I to může u některých poskytovatelů výpočet hypotéky ovlivnit. A to jak s ohledem na výhodnost, tak třeba také s ohledem na dostupnost jednotlivých částek. Pokud se máme nejprve podívat na to, jak je hypotéka využívána klasicky, tak mezi trojici možností rozhodně patří tyto účely využití:

  • Nákup nemovitosti
  • Stavba vlastního domu
  • Rekonstrukce nemovitosti
Hypotéka je při financování bydlení volbou číslo jedna

Hypotéka je při financování bydlení volbou číslo jedna

Jsou ale i stince, kdy je možné peníze využít zcela jinak. Zatímco výše zmíněnou trojici umožní většina poskytovatelů, tak jsou i požadavky, které už mohou být jiné. Jedná se třeba o situace, kdy chcete pomocí hypotéky koupit podíl v družstvu, nebo třeba vyřešit dědické vztahy. I na toto může být hypotéka využita, ale zde už je přece jenom vhodnější zjistit si, zda to daný poskytovatel opravdu umožní, nebo nikoliv.

Využijte hypotéky srovnání a zajímejte se o úrokovou sazbu

Máte jasno, kdo dokáže s ohledem na účel využití plně splnit vaše podmínky? Pokud ano, už je dobré hledět konkrétně na to, jak je to s úrokovou sazbou. Lákadlem je to, že hypotéky dnes patří k nejvýhodnějším úvěrovým produktům na trhu, což je rozhodně velké plus. Potvrdí vám to hypotéky srovnání. Když se na konkrétní úrokovou sazbu podíváte blíže, tak zjistíte, že se pohybuje v nižších jednotkách procent. Samozřejmě ji může ovlivňovat řada věcí, ale v porovnání s klasickou půjčkou se stále jedná o možnost, která je tou, jakou lze označit za finančně nejvýhodnější variantu.

Jistě nemusíme připomínat, že pravidlo je zde zcela jasné. Platí, že čím nižší úroková sazba bude, tím pro vás samozřejmě lépe. Lehce s tím může souviset také takzvané fixace, na kterou se podíváme později.

Hypotéky 2017 přinášejí nové možnosti porovnání

I v oblasti hypoték se objevila celá řada změn, na které nelze zapomínat. Pokud vás zajímá, jak jsou na tom hypotéky 2017, musíme jasně říci jedno zajímavé pozitivum. Když se rozhodnete přímo zajít do určité banky pro její nabídku, dostanete ji písemně. Navíc s podmínkou, že tato nabídka musí určitou dobu platit. A kde je ona výhoda? S touto nabídkou můžete obejít i ostatní banky a poptat možnost získání lepšího úvěru. Pokud ho získáte, je celkem jasné, kde si požádáte. Pokud ne, můžete se vrátit k první bance, jelikož ona nabídka bude stále ještě platit a tak se nemusíte obávat znevýhodnění.

Pozor na poplatky. Může je mít bankovní, ale i nebankovní hypotéka

Při výběru doporučujeme hledět také na poplatky. I když u klasických půjček se stávají především minulostí, tak u hypoték se mohou objevovat pořád. Proto je dobré dát na to pozor, jelikož je třeba vědět, že mohou celou hypotéku výrazně znevýhodnit. A to ať už se rozhodnete půjčit si u banky, tak třeba i ve chvíli, kdy se rozhodnete pro produkt, kterým je nebankovní hypotéka. V obou segmentech lze narazit na nabídky, kdy poplatky nejsou účtovány, stejně jako na nabídky, kdy účtovány jsou. Je pochopitelné, že nejlepší je v tomto směru možnost číslo dvě. A jaké poplatky dnes existují?

  • Poplatek za vyřízení hypotéky
  • Poplatek za poskytnutí hypotéky
  • Poplatek za vedení hypotéky

U hypotéky se zajímejte také o fixaci

Pojem fixace hypotéky je poměrně důležitý, jelikož je spojený s úrokovou sazbou. Ta má určitou hodnotu, a pokud je zvolena fixace, je možné tuto hodnotu úrokové sazby na nějaký čas doslova zmrazit. Mohou to být měsíce, stejně jako to mohou být roky. Poskytovatelé hypotéky obvykle umožní jednotlivým žadatelům to, aby si sami vybrali, jak dlouho to bude.

Vaším cílem by mělo být zvolit vždy tu nejlepší možnost. Proto je třeba hledět hlavně na budoucí vývoj úrokové sazby. Pokud se očekává to, že bude klesat, tak je vhodné volit fixaci spíše kratší, třeba jenom na pár měsíců, nebo také na jeden rok. Když se ale očekává výrazný budoucí růst, je vhodné si aktuální výhodnou úrokovou sazbu zmrazit co možná nejdelší dobu. Ideální je sledovat hlavně názory odborníků, které mohou poradit v tom, co bude v aktuální chvíli lepší. Jedině tak nešlápnete vedle.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...