Půjčka a její správný výběr – na co se zaměřovat?

Rate this post

Jsou běžnou součástí našeho života a tak je lidé berou jako samozřejmost. To však neznamená, že by půjčka mohla být vybrána bez rozmyslu. Opak je pravdou a tak je třeba vždy myslet primárně na to, co by mělo být základem každého výběru a na co se v první řadě zaměřit. Je to hned několik věcí, které by měly být brány v potaz.

Contents

Zkontrolujte možnosti získání. Půjčka bez doložení příjmu často dominovala

Než začnete cokoliv porovnávat, je nejprve třeba zaměřit se na to, zda vůbec konkrétní půjčku můžete získat. Proto doporučíme hledět na možnosti získání. O tom, která pro vás může být tak prvá, rozhoduje hlavně bonita. Pamatujte, že nebankovní půjčky pro každého, kdo si pro ně požádá, jsou již minulostí. Může za to zákon o spotřebitelském úvěru. A tak je při žádosti posuzována řada věcí, jako:

  • Možnost ručení a možnost ručitele
  • Výše příjmu a případných výdajů
  • Finanční historie

Je dobré podívat se na podmínky jednotlivých půjček a hledat takové, kde jsou požadavky vyhovující. Může to být třeba půjčka bez doložení příjmu, bez registrů, nebo řada dalších. Budete tak mít jistotu, že u konkrétních poskytovatelů na peníze dosáhnete.

Jednoduché vyřízení by mělo být samozřejmostí. Půjčky online dominují

Druhá věc, na kterou je dobré hledět, je primárně jednoduchost a také rychlost samotného vyřízení. Už nemusí být nutné jezdit na pobočku a zde vše sepisovat písemně. Doba pokročila a tak dominují hlavně půjčky online. Ty jsou unikátní nejenom v tom, že není problém si o ně online, tedy z pohodlí domova snadno požádat. Jejich velkým lákadlem je také to, že je možné je často online i vyřídit. To znamená, že jsou prostřednictvím elektronické komunikace konkrétnímu poskytovateli doručeny všechny požadované věci, jako třeba:

  • Doklady totožnosti
  • Informace o příjmu
  • Podepsaná smlouva

Výhodou této možnosti je to, že není nutné nikam chodit, že lze ušetřit čas a také že můžete výrazně zkrátit dobu potřebnou pro vyřízení. Proto doporučujeme při výběru půjčky hledět právě tímto směrem.

Raději banka, nebo půjčka nebankovní?

V minulosti bylo jasné, že kdo chtěl půjčku primárně výhodnou, ten byl směřován do bank. Stejně tak tam byl svěřován, pokud byla jeho cílem hlavně hypotéka. Nyní ale rozdíly rozhodně nejsou tak velké, což jasně znamená, že i půjčka nebankovní může být celkem výhodná. Neopomínejme novelizace související se zákony o spotřebitelském úvěru, které souvisí s tím, že i nebankovní společnosti musí mít licence, vlivem čehož se již stávají jasně férovou možností. Rozdíly mezi bankovním a nebankovním trhem, pokud jde o výhodnost a transparentnost pomalu mizí, ale pokud něco zůstává, tak je to rychlost a jednoduchost. Zde jsou o pořádný kus napřed nebankovní společnosti, i když banky je postupem času dotahují.

Půjčka by měla být primárně výhodná

Půjčka by měla být primárně výhodná

Připomeňme, že se do popředí dostává ještě segment číslo tři, kterým jsou P2P půjčky. V zahraničí jsou velkým hitem, zatímco u nás jsou ještě v začátcích. Známým a nejvíce poptávaným příkladem jsou Zonky půjčky, které nabízejí lákadla v podobě nízkých úroků, vyřízen í online, či možností si nejenom půjčit, ale třeba i refinancovat.

Nezapomínejte na to hlavní – výhodnost. Půjčka rychlá dominuje

Výhodnost je u půjčky tím zaručeně nejdůležitějším. Jasně totiž ovlivňuje, zda něco přeplatíte, a také kolik to bude. Jestliže máme být konkrétní, tak nejlepší hodnotou, podle které je výhodnost posuzována, je takzvané RPSN neboli roční procentuelní sazba nákladů. Ta obsahuje vše, co půjčku zdražuje a z požadované sumy si lze snadno dopočítat, kolik bude přeplatek za každý rok stát.  Navíc potěší i fakt, že tato sazba je u současných půjček povinná, což ukazuje na to, že zorientovat se ve výhodnosti je poměrně snadné.

Celkem zajímavým faktem je to, že dnes jednou z nejvýhodnějších půjček může být krátkodobá půjčka rychlá, jelikož bývá spojena i s možností nulového úroku a RPSN. Hodí se však spíše na krátkodobé finanční problémy, než na klasické financování větších výdajů. Čemu se naopak doporučíme vyhnout, to je půjčka na směnku. Obvykle je spojena s nabídkou od lichvářů a to samo o sobě rozhodně důvěru nebudí. Takové půjčky jsou dnes nejméně výhodné.

Možnosti využití půjček

Rozdělit je můžeme do dvou hlavních kategorií. První kategorií jsou půjčky neúčelové, kde je jenom na vás, za co peníze utratíte. Když je využita třeba Japonská půjčka, nebo Zaplo půjčka, může to být na řešení nečekaných situací. Když je to běžná neúčelová spotřebitelská půjčka, je to také čistě na vás, včetně možnosti koupě jakýchkoliv věcí, nebo služeb. Protože není nutné nikomu říkat, za co peníze utratíte, ani to není nutné následně nikomu dokládat, je velké pozitivum spojeno s tím, že je tato půjčka přece jenom oblíbenější.

Druhou možností jsou následně účelové půjčky. Mohou je poskytovat jak banky, tak může mít stejnou podobu také nebankovní půjčka. S nimi už je nutnost doložení účesku spojena, včetně nutnosti dodat třeba i faktury, nebo jinou dokumentaci. Na jednu stranu se to může sice zdát omezující, ale na stranu druhou nesmíme zapomínat na fakt, že u těchto účelových půjček je velmi často pozitivem to, že lze dosáhnout jak na výhodnější úrokovou sazbu, tak je možné využít i benevolentnějších podmínek získání. Zkrátka a jednoduše je s nimi spojena vyšší schvalovatelnost, jelikož tím že klient doloží nákup majetku, logicky stoupne jeho bonita.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...