Co je inflace? Vysvětlení, a další hlavní fakta

Rate this post

Pojem, který jste jistě již několikrát slyšeli. To proto, že celkem výrazně ovlivňuje naše životy. A jelikož se nacházíte na webu, který se primárně zbývá financemi, je jasné, že pojem inflace se týká právě jich. Zajímá vás o ní všechno důležité? Pojďme si ona hlavní fakta zmapovat, jelikož stojí za zmínění.

Contents

Co je to inflace?

Není důvod hledat v tomto pojmu cokoliv složitého, ani není nutné používat různé ekonomické termíny. Jde jenom o to, že pojmem inflace se označuje nárůst cenové hladiny zboží a služeb, nejčastěji v rámci určitého období. Pokud v tom stále nemáte jasné, týká se inflace kupní síly peněz. To si můžeme ukázat na určitém příkladu. Pokud máte v peněžence 1 000 korun, je určité množství zboží, které si za tuto sumu můžete pořídit. Jak v hotovosti, tak i bezhotovostně, což umožní třeba debetní karta. A následující rok to už může být méně, jelikož inflace roste a hodnota, tedy spíše kupní síla peněz logicky klesla. Opomíjet při tomto stanovování nelze několik faktorů, které s daným určením přímo souvisí. Jedná se o tyto:

  • Indexy spotřebitelských cen
  • Index cen výrobců
  • Deflátor HDP

Jaká byla inflace 2016?

Pojďme na několik konkrétních informací, díky čemuž bude možné udělat si ještě o něco přesnější pohled, než máte nyní. Konkrétně se podíváme na to, jaká byla inflace 2016. Tato data již jsou k dispozici a pravidelně je zveřejňuje statistický úřad, který je jednou u těch institucí, která se zabývá právě touto oblastí. Samozřejmě zohlednit je třeba mnoho ukazatelů a věcí, a tak je ideální následně používat celkový průměr. Jaké tedy bylo číslo, které bylo platné po celý loňský rok? Jednalo se o hodnotu 0,7 procenta.

Inflace je často vnímána hlavně negativně

Inflace je často vnímána hlavně negativně

V návaznosti na výše uvedené informace musíme nejprve říci, že se jedná o hodnotu, která není zase až tak vysoká. Je spíše nízká – třeba v porovnání s rokem 1998, kde byla přes deset procent. V praxi to znamená, že si za stejné peníze koupíte méně zboží, ale jenom o 0,7 procenta. To není nijak hrozné. I když byla inflace za rok 2016 celkem nízká, v tom předcházejícím, tedy v roce 2015 byla jenom 0,3 procenta. To je zpráva, která je ještě pozitivnější.

Jak je na tom inflace 2017?

Letošní rok ještě neskončil a tak je nutné říci, že nelze uzavřít všechna hodnotící data. I když do jeho konce zbývá jenom něco více než jeden měsíc, stále je vše otevřené. Přesto se už první informace o tom, jaká je inflace 2017 objevují. Zajímají vás? Pokud ano, rozhodně nebudete příliš potěšeni. Zatímco rok 2016 na tom byl celkem dobře, tak musíme říci, že rok 2017 na tom je poměrně špatně. Očekává se, že inflace bude okolo dvou procent, možná danou hranici také překročí. Ostatně ukazují to hlavně informace o cenách z předcházejících měsíců, jelikož například v říjnu daná hodnota atakovala tříprocentní hranici, a během listopadu klesla jenom o pár desetin.

Víte, že míra inflace může mít různé dopady?

Většinou se v souvislosti s inflací mluví o dopadech negativních. Ty jsme už lehce nastínili a jsou spojeny hlavně s tím, že si za určitou sumu můžete koupit menší množství zboží, než tomu bylo dříve. Navíc ona nejistota kupní síly sebou přináší i další jevy, které mohou míru inflace ještě podpořit. Potom tu jsou i dopady obecné, o kterých lze říci, že nejsou ani negativní, ani pozitivní. Pro někoho je daná míra inflace logicky negativní, pro někoho pozitivní a v konečném součtu nevznikne nijak mimořádný rozdíl.

Málo lidí si také uvědomuje, že vyšší míra inflace může mít také dopady, které lze označit skutečně jako pozitivní. S nadsázkou tedy můžeme říci, že čím je inflace větší, tím více lze dané ekonomické situace vytěžit. Jaké jsou příklady pozitivních dopadů? Je to třeba:

  • Pružnost na trhu práce
  • Více možností v souvislosti s úrokovými sazbami
  • Možnosti nákupů a prodeje dluhopisů ČNB

Inflace pro rok 2017 bude vysoká. Jak bojovat?

Je jasné, že naše informace napovídají tomu, že inflace pro rok 2017 bude celkem vysoká. Jak proti takovému stavu nejlépe a efektivně bojovat? Cílem každého by měla být situace, aby si každý rok mohl pořídit stejné množství věcí. Cesta spojená s hledáním nejnižších cen není ta pravá, a to právě z ekonomického a dlouhodobého hlediska. Ona správná cesta je spojena s tím, že na vzrůstající inflaci budete reagovat snahou o to, mít minimálně o dané procento více peněz.

První možnost by měla spočívat v tom, že oslovíte svého zaměstnavatele a požádáte o zvýšení platu. Inflace se tak stává celkem dobrým argumentem. Zvláště v porovnaná se situací, kdy jste do práce nastupovali a kdy byla nízká. Pokud opravdu půjde jenom o jednotky procent, většina zaměstnavatelů vyhoví. Druhá možnost je spoření, nebo investice. Co je primárním cílem? Získat takové zhodnocení, které by inflaci dokázalo bez problémů pokrýt. V současné době jsou to ony dvě procenta.

Na závěr zmiňme pojem deflace

Proč si ho zapamatovat? Jelikož je pravým opakem inflace. Pokud jde o vymezení daného pojmu, tak to znamená meziroční pokles cenové hladiny. Pokud jde o vysvětlení pro laiky, tak to znamená, že za určitou částku, třeba opět zmíněnou tisícikorunu, si lze při deflaci pořídit více zboží, než tomu bylo v předcházejícím časovém období. Jde tedy o stav, který je většinou lidí pochopitelně vítaný.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...