Jak na prodej bytu s hypotékou? Jde to! Poradíme vám jednotlivé možnosti

Rate this post

Pokud nastane v životě konkrétní osoby otázka, zda je lepší volit nákup nemovitosti nebo pronájem, často se objeví informace o tom, že prodej bytu s hypotékou už není možný a je třeba v dané nemovitosti setrvat až do úplného zaplacení. Teprve možné bude možné nemovitost prodat a odstěhovat se. Tomuto však nevěřte, jelikož daná informace se rozhodně nezakládá na pravdě. Faktem je, že prodej bytu s hypotékou může být možný. Pokud nad něčím podobným přemýšlíte, rozhodně vám přijde vhod několik našich konkrétních a velmi dobrých rad.

Contents

Jak na bezproblémový prodej bytu s hypotékou? Informujte kupce i realitní kancelář

Prodej bytu s hypotékou není žádný problém

Prodej bytu s hypotékou není žádný problém

Pokud se rozhodnete pro prodej bytu s hypotékou, rozhodně není správné tento fakt tajit. Pokud využijete služeb realitní kanceláře, rozhodně ji tuto důležitou informaci musíte říci, jelikož ona ji následně bude tlumočit klientům při případných prohlídkách. Pokud se rozhodnete pro prodej na vlastní pěst, platí v podstatě to samé. Je třeba případným zájemcům sdělit, jak se aktuálně věci mají. Že nemovitost ještě není kompletně vaše, jelikož je s ní spojeno zástavní právo spojené s hypotékou. Daní lidé by to pochopitelně dříve nebo později sami zjistili, ale je celkem férové říci, jak se věci konkrétně mají.

Je realizován prodej domu s hypotékou? Nezapomeňte také na banku

Jak u výše zmíněného bytu, tak i ve chvíli, kdy je realizován prodej domu s hypotékou, je třeba myslet na to, že byste měli informovat také banku. Tedy nejenom informovat. Je třeba, aby zde došlo k vzájemné domluvě. Tedy aby vám banka skutečně dovolila takto zatíženou nemovitost prodat. Důvodů, proč by to neudělala, zase až tak moc není, ale najít se mohou. Běžnější však je, že s tímto nemusí mít sebemenší problém. Pro ni je důležité, aby dostávala pravidelnou měsíční splátku, a kdo ji bude konkrétně posílat, to už zase až tak velkou roli hrát nemusí.

Když je realizován prodej nemovitosti s hypotékou, zůstanou podmínky hypotéky stejné

Toto může být pro kupujícího případná dobrá, stejně jako to může být i špatná zpráva. Pokud jste měli hypotéku dobrou, tak prodej nemovitosti s hypotékou doslova uvítá. A to proto, že mu aktuálně žádná současná banka nebude moci nabídnout to, co jste měli vy. Chceme tím říci, že v podstatě přebírá hypotéku vaši, a to se vším, co je s tím spojeno. Primárně se jedná třeba o:

  • Úrokové sazby
  • Konkrétní výše splátek
  • Výši fixace

Nastat ale může i situace opačná. A to taková, že vaše hypotéka není příliš výhodná, a od jiné banky by dostal lepší. To může celý prodej komplikovat. V takovém případě je buď nutné zkusit hypotéku změnit, nebo se snažit daný problém kompenzovat v souvislosti s kupní cenou. Je ale jasné, že na tomto kroku můžete zcela logicky tratit.

Prodej nemovitostí s hypotékou vyžaduje i schválení bankou

Nejenom, že musí souhlasit nový budoucí kupující, a samotná banka. Je třeba říci, že je zde nutné i schválení samotnou bankou. Když jste právě vy nemovitost kupovali, museli jste bance vše požadované doložit a ta následně provedla vyhodnocení a schválení. Když je realizován prodej nemovitostí s hypotékou, je třeba říci, že to stejné bude čekat i nového zájemce. I ten musí tímto vším povinně projít, aby mohla být transakce uskutečněna. A zde může nastat kámen úrazu. I pokud všichni souhlasíte, může dojít k tomu, že klient nebude pro banku dostatečně bonitní. K čemu to následně vede? K situaci, že mu nebude hypotéka poskytnuta a tak z celé transakce může jednoduše sejít.

Vždy vychází lépe prodej bytů s hypotékou, nebo domů, které byly déle spláceny

Pokud koupíte na hypotéku nemovitost, a po pár měsících se rozhodnete pro prodej, může to být skutečně komplikované. My se ale podívejme na to, co se stane, pokud budete prodávat již delší dobu splácený byt nebo dům. Bude realizován prodej bytů s hypotékou, které můžete mít třeba i několik let. Taková transakce má pochopitelně své jasné výhody. S čím souvisejí?

  • Mohlo dojít k navýšení hodnoty nemovitosti
  • Banka již získala dostatek finančních prostředků a snížilo se riziko
  • Změnily se podmínky na hypotečním trhu

Takový postup je pro banku často mnohem přijatelnější. To proto, že když se podáváme na povinnosti nového klienta, tak v podstatě nebude doplácet celou hodnotu nemovitosti, ale například jenom polovinu. Příkladem třeba 1 milion korun. Banka má však zástavní právo na dvoumilionovou nemovitost, ze které už byla polovina zaplacena. Je to pro ni v podstatě celkem výhodná situace, na které čistě teoreticky nemůže ani v případě neplacení tratit. Milion už dostala a zabavením a prodejem může teoreticky získat další dva. Proto u déle splácených nemovitostí je cesta k prodeji jednodušší.

Smlouva o prodeji bytu s hypotékou může znamenat i nový úvěr

V návaznosti na výše uvedené je dobré dodat, že v takových případech se mohou i změnit podmínky samotné hypotéky. V praxi dostane kupující nový úvěr, který podloží smlouva o prodeji bytu s hypotékou. V praxi se spíše mluví o možnosti takzvaného refinancování, jelikož nemovitost jako taková zůstává, jenom se upraví samotné věci s hypotékou spojené. A to již zmíněné splátky, nebo třeba konkrétní úrokové sazby. A to podle toho, jaká je aktuální situace na hypotečním úvěrovém trhu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...