Konsolidace – rady, jak vybrat tu nejlepší

Rate this post

Sloučení půjček neboli konsolidace. Pojem, který je stejně jako refinancování půjčky v poslední době stále aktuálnější. Není se čemu divit. Jedná se o možnost, jak dát sbohem několika nevýhodným půjčkám a sloučit je do jedné jediná. Jak a podle čeho vybrat tu nejlepší? Podívejte se na objektivní rady, které budou vodítkem pro každého z vás.

Contents

Ujasněte si, co od konsolidace očekáváte

Není ideální kontaktovat bankovní nebo nebankovní instituci a jenom jim v krátkosti říci, že to co očekáváte, je konsolidace. Je nutné si nejprve promyslet, co od ní očekáváte. Teprve potom je možné objektivně vybírat a následně i dobře vybrat. Dnes je možné požadavky shrnout hned do tří hlavních cest. A ty jsou i kombinovatelné, což je velké plus. O jaké cesty se jedná? Odpověď je jednoduchá. Je to:

  • Snížení úrokové sazby a RPSN
  • Snížení velikosti měsíční splátky
  • Zkrácené doby celkového splacení

Jakmile máte jasno v tom, co chcete, už můžete začít vybírat subjekt, u kterého bude konsolidace provedena. Někteří dokonce nabízejí všechno dohromady. Sníží vám úrok, vlivem čehož se může snížit splátka, a celkově může dojít i k tomu, že jich zaplatíte o několik méně.

Zaměřte se na to, jaké má konsolidace půjček podmínky

Konsolidace umožní sloučit půjčky do jedné

Konsolidace umožní sloučit půjčky do jedné

Je to stejné, jako když si žádáte o půjčku. Stejně jako zde hledíte na podmínky získání, je dobré hledět i na to, jaké podmínky má samotné konsolidace půjček. Typickým příkladem je situace, kdy máte nebankovní půjčky, a chcete je sloučit a zvýhodnit u banky. Zatímco u nebankovních společností jste dané úvěry získali poměrně snadno, u banky můžete narazit, jelikož ta bude mít podmínky o něco náročnější. Je proto dobré zjistit si, co vše musíte splnit, aby byla konsolidace půjček realizována. Obvykle se jedná například o nutnost doložení příjmu, stejně jako se jedná o čistou finanční minulost. Samozřejmě vše může být posuzováno individuálně, ale alespoň rámcově je dobré vědět, co konkrétního se po vás bude chtít.

Zvolte si, zda přijde vhod bankovní, nebo nebankovní konsolidace

V návaznosti na výše uvedené, kdy zjistíte jednotlivé podmínky, si můžete ujasnit, ke komu půjdete. Pokud je vaším cílem spíše konsolidace půjček pro problémové klienty, je celkem jasné, že by to měla být nebankovní konsolidace. Pokud však máte několik bankovních půjček, dá se očekávat, že vaše bonita není zase až tak špatná a můžete zkusit oslovit samotnou banku.

Jaké půjčky vám bankovní či nebankovní konsolidace půjček bez zástavy umožní převést?

Nyní už je nejvyšší čas podívat se na své úvěry a zhodnotit, o jaké typy se jedná. Cílem je jejich sloučení do jednoho jediného a nastavení jak nové úrokové sazby, tak i nového splátkového kalendáře. V souvislosti s tím se zajímejte o další velmi důležitou věc. A to takovou, zda vám bankovní i nebankovní konsolidace půjček bez zástavy dokáže nabídnout sloučení všech vašich úvěrů. Ty mohou být různého rázu, a pokud je skutečně možné sloučení všech, je to takzvaný ideální stav. A co všechno by mělo jít sloučit? Jsou to:

  • Bankovní a nebankovní půjčky
  • Dluhy na kreditních kartách
  • Kontokorenty i revolvingové úvěry

Pokud některý poskytovatel nenabídne sloučení všech vašich dluhů, zkuste oslovit jiného. Možností je na současném trhu celkem dost a většinou se dá očekávat, že najdete vyhovující možnost, která nezklame.

I konsolidace bez registru může být výhodná

Nyní už k tomu nejdůležitějšímu. A to je výše úrokové sazby. Prioritou by pro vás samozřejmě mělo být to, aby byla co možná nejnižší. V první řadě by měl být úrok nižší, než ten, který platíte nyní. A to nejlépe u všech půjček. Pokud to u některé nejde, potom ji do konsolidace bez registru nezahrnujte a zvýhodněte si jenom ostatní úvěry. Kromě úrokové sazby sledujte také další hodnoty, které vypovídají o výhodnosti. Nejlepším ukazatelem je RPSN. Jelikož i konsolidovaný úvěr je v podstatě půjčkou, je nutné tuto hodnotu povinně uvádět. Čím je tedy dané hodnota nižší, tím lépe.

Kromě těchto ukazatelů nezapomínejte sledovat i několik dalších, které mají vliv na to, zda se vám konsolidace vyplatí, nebo nikoliv. O jaké se jedná? Třeba výše splátky, která by měla být v mezích vašeho rozpočtu. Stejně tak hleďte na to, aby vám dohře vyhovovala také délka samotného splácení. I to je důležité.

Co pomůže u konsolidace půjčky? Srovnání

Pokud nevíte, jak se zorientovat v jednotlivých nabídkách, pomůže vám konsolidace půjčky srovnání. Postup, kdy si jednoduše zobrazíte konkrétní nabídky a budete porovnávat, která je nejlepší. Jakmile budete mít jasno, už si stačí připravit jenom všechny potřebné podklady. Těmi je dokumentace k vašim stávajícím půjčkám. Je dobré dodat hlavně veškerou smluvní dokumentaci a jakékoliv další dokumenty, které máte. To proto, aby bylo vše co možná nejjednodušší. Také dbejte na to, aby při žádosti o konsolidaci byly veškeré vaše závazky uhrazeny, a vy jste nebyli v prodlení se splátkou.

Následně už je vše na straně banky či nebankovní společnosti. Ta zařídí, aby byla konsolidace půjček provedena. Pro vás to obvykle znamená jenom minimální administrativní zátěž, protože vše je realizováno bez vašeho přičinění. A tak jedním z jediných kroků bude patřit podpis nové smlouvy. Zde by součet nesplacených úvěrů měl činit jednotnou částku, ke které se bude vázat konkrétní úroková sazba a také jasně daný splátkový kalendář.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...