Pozor na výjimky, se kterými je spojeno pojistné plnění. Na co si dát pozor?

Rate this post

Pojištění je dnes něco, co využívá stále více lidí. Není se čemu divit, jelikož jde o možnou ochranu před vysokými finančními výdaji. Pokud se podíváme na to, jaké existují možnosti, určitě je dobré začít tím, které je nařízeno. Příkladem je povinné ručení, u kterého je pojistné plnění spojeno se způsobenou nehodou. Potom tu jsou ale i jiné pojistky, jako třeba:

  • Cestovní pojištění
  • Životní pojištění
  • Úrazové pojištění

Týká se hlavně našich úrazů, nebo i nemocí. Pokud se cokoliv stane, požadujeme pojišťovně takzvané pojistné plnění. Tedy peníze. Ne vždy ale mohou být vyplaceny, jelikož existuje i řada výjimek, jaké jsou ty, které lze označit za skutečně absurdní? Podívejte se.

Contents

Pojistné plnění může být spojeno s takzvanou karenční dobou

Co je to karenční doba? Konkrétní období, které je stanoveno ve smlouvě. Pokud se konkrétně podíváme na to, co je to za dobu, tak jde o období, během kterého není nárok na pojistné plnění. Příkladem může být třeba úrazové pojištění a pobyt v nemocnici. Pokud vám náleží finanční kompenzace za každý den, stanovuje karenční doba období, po které je dostávat nebudete. Obvykle jde o několik dní od chvíle, co se vám úraz přihodí.

Je mnoho případů, kdy pojišťovny odmítají vyplatit pojistné plnění

Je mnoho případů, kdy pojišťovny odmítají vyplatit pojistné plnění

Podobné to může být v případě, kdy máte sjednané cestovní pojištění, a to až od chvíle, kdy jste byli za hranicemi. I tohoto stavu se týká karenční období. To je však celkem pochopitelné, jelikož tím pojišťovna bojuje proti zneužívání – účelovému sjednání pojistky až po úraze.

Účtování pojistného plnění může být zastaveno z důvodu zanedbání povinností

I zde je možné najít celou řadu příkladů toho, kdy je účtování pojistného plnění zastaveno. Tedy kdy pojišťovna nechce proplatit škody, jelikož klient zanedbal své povinnosti. Příkladem může být známé pojištění domácnosti. Je jasné, že správný přístup je ten, že když odejdeme z bytu, tak zamkneme. Pro pojišťovnu jsou ale důležitá i zavřená okna. Překážkou v pojistném plnění tak může být třeba otevřená mikroventilace – a to i v době veder. Jde jednoduše o to, že osoba zanedbala své povinnosti a nechránila majetek tak, jak by měla. U nezamčených dveří je porušení celkem pochopitelné, ale toto je často celkem absurdní.

Výplata pojistného plnění nepočítá s nepředvídatelnou událostí

Doslova můžeme říci, že výplata pojistného plnění je podmíněna hlavně tím, že v době pojistné události bude obecná situace stejná, jako je nyní. Tedy že nedojde k nepředvídatelným událostem, vlivem kterých vznikla škoda. Pokud k tomu dojde, může pojišťovna odmítnout pojistné plnění. Ani to není nic výjimečného. A co si pod takovou nepředvídatelnou událostí představit? Je to třeba:

  • Teroristický čin
  • Světová nebo občanská válka
  • Zhroucení státního systému, nebo ekonomiky

Pojistné plnění při úrazu nemusí být vyplaceno, pokud jste měli zdravotní problémy

Je celkem jasné, že když se sepisuje smlouva o pojištění, nesmí daná osoba zalhat. Pokud jde třeba o pojistné plnění při úrazu, nesmí lhát o tom, že již nějaký úraz měla. Pokud to udělá, je celkem logické, že pojistné plnění nemusí být vyplaceno. Jde třeba o zlomení ruky, která byla zlomena před pár týdny, ale klient to zatajil. Je jasné, že jeho kosti ještě nejsou srostlé a právě to má vliv na situaci, že se ruka zlomila opět. V takovém případě je možné postup pojišťovny celkem jasně chápat a logicky s ním lze také souhlasit.

Absurdní situace ale může nastat ve chvíli, kdy se pojišťovna začne zaobírat i úrazy v dětském věku. Takovými, které si možná ani nepamatujete a jsou úplně vespod vaší zdravotní dokumentace. Nejenom, že si na ně dost možná nepamatujete a tak nemohlo dojít k záměrnému zatajení. Navíc je třeba říci, že po deseti letech je téměř nemožné, aby měl prodělaný úraz vliv na to, že se vám opět něco stalo, se stejnou částí těla.

Pojistka se nevztahuje na všechny situace. Potom doba vyplacení pojistného plnění nenastane

Příkladem je rozhodně pojištění domácnosti a také pojištění nemovitosti. Ideální je mít sjednané obě dvě. A k nim přidat také pojištění odpovědnosti. Z jakého důvodu? Může to být jednoduše proto, že každá se vztahuje na jiný problém, který je v podmínkách jasně popsaný. Příkladem může být třeba vytopení. Pokud přetekla vana vlivem ucpaného odpadu, pomůže pojistka domácnosti. Pokud praskla trubka, je plnění spojeno s pojištěním nemovitosti. A pokud usnete a přeteče vám vana, je nutné to řešit prostřednictvím pojištění odpovědnosti. Přitom škoda je v podstatě vždy stejná. Zde ale musíme připomenout, že mnoho lidí situace kamufluje tak, aby se na ně vztahovalo právě to pojištění, které aktuálně mají.

I pojistné plnění z povinného ručení může mít výluky

Tato pojistka je zde proto, aby proplatila škody, které způsobíte. A to třetím osobám. I zde ale musíme říci, že pojistné plnění z povinného ručení může mít výluky. Je jasné, že pokud jedete pod vlivem alkoholu nebo drog, nedá se o vaší vině diskutovat. Mnoho pojišťoven se však často ohání tím, že jste „nepřizpůsobili rychlost povaze a stavu vozovky“. Toto je spíše absurdním argumentem, jelikož když se spustí průtrž mračen, objeví se ledovka, nebo mokré spadané listí, reaguje se až na danou situaci. A tu nelze nijak předvídat. I toto je dobré vzít v potaz a myslet na to, že některé pojišťovny se ze svých povinností budou chtít takzvaně vykrucovat.

Podobné články...