Co ovlivňuje, kolik bude stát vaše povinné ručení?

Rate this post

Máte automobil? Potom se k jeho vlastnictví váže jedna velmi důležitá povinnost. A to taková, že je nutné mít sjednané povinné ručení. To se označuje také jako pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla. I když se jedná o pojistku zákonem danou, tak musíme říci, že v některých ohledech máte na výběr. Je to:

  • Volba pojišťovny
  • Volba parametrů
  • Délka trvání

Co také můžete ovlivnit, to je cena. Některé pojišťovny jsou levnější, jiné jsou dražší. Kromě toho, že si budete pamatovat tento fakt, je dobré nezapomínat také na to, že jsou i jiné faktory, které cenu ovlivňují. Jaké to jsou?

Contents

Povinné ručení a jeho cenu ovlivňuje takzvaný malus

O něm se moc neví, jelikož se jedná o veličinu, která povinné ručení neboli pojištění auta nezvýhodňuje, ale naopak ho zdražuje. Pokud si někdo udělá řidičák, tak začíná takzvaně s nulou. Jakmile začne jezdit, je sledován každý jeho rok za volantem. Pokud jezdí bez nehod, dočká se bonusu. Pokud ale začne bourat, je to pro něho nevýhoda. A to v tom, že se mu bude účtovat právě onen malus. Jde tedy o procentuelní hodnotu, která jde do mínusu a která povinné ručení výrazně zdržuje. S každou nehodou se daný malus prodlužuje. Je celkem pochopitelné, že každý řidič by chtěl, aby se neobjevil. To ale ovlivní jen tím, jak bude jezdit.

Povinné ručení kalkulačka umožní zadat takzvaný bonus

Jak jsme již zmínili, znát přesnou cenu pojistky lze celkem jednoduše. A to i online. Umožní to nástroj povinné ručení kalkulačka, který je založen na okamžitém výpočtu ceny. Daná nástroj vyžaduje několik informací, které se týkají:

  • Pojišťovaného vozu
  • Osobních údajů majitele
  • Bonusu

Právě onen bonus je veličinou, která dokáže velmi výrazně ovlivnit to, kolik bude povinné ručení stát. Jedná se vlastně o opak veličiny, kterou je malus. Pokud někdo jezdí několik let bez nehody, je mu za každý takový rok připsán nemalý bonus v procentech. Ten může činit až padesát procent. Když je následně aplikován při výpočtu ceny pojistky, je celkem jasné, že ta může být až o polovinu levnější, než je ceníková cena.

Každý srovnávač povinného ručení vyžaduje i informace o konkrétním autě

Je tu další věc, na kterou musíme myslet. O jakou věc se konkrétně jedná? Je to typ vozu, který je pojišťován. I to ovlivňuje, kolik bude povinné ručení stát. Někteří lidé se mylně domnívají, že rozhoduje třeba cena vozu, nebo že rozhoduje to, jaké má auto výkony. Tak tomu ale není. Každý srovnávač povinného ručení potřebuje typ vozu k tomu, aby mohl zjistit jeho objem motoru. To je totiž onen parametr, který hraje velkou roli. I přesto, že i s autem s malým objemem motoru lze získat díky různým turbům vysoké výkony.

Povinné ručení ovlivní i to, zda nebouráte

Povinné ručení ovlivní i to, zda nebouráte

Na druhou stranu objem motoru je při posuzování ceny v tomto případě plusem. Stále je zde doma, kdy je trendem takzvaný downsizing. Tedy trend snižování objemu motorů. A tak se na trhu setkáte s auty, které mají pod kapotou tříválec i s menším objemem, než je jeden litr. Z hlediska kvality motoru sice mínus, ale pokud jde o to, kolik bude stát povinné ručení, je to jasné plus.

Povinné ručení srovnání může brát v potaz také bydliště

Pozitivem sice je, že to tak neplatí u všech pojišťoven, ale na druhou stranu musíme jasně říci, že když se povinné ručení srovnání realizuje, ta je bydliště požadováno. Nejde ale jenom o bydliště, jelikož v případě podnikatelů mluvíme o místě podnikání. Obecně tedy o lokalitě, kde je daný automobil registrován. A proč to může ovlivnit cenu, kolik nás povinné ručení bude stát? Je to celkem jednoduché. Jsou kraje, kde se bourá více a kde má tedy pojišťovna vyšší náklady. A ty chce kompenzovat právě tím, že v těchto místech budou lidé za pojistku platit vyšší sumy, než tomu bude v oblastech jiných.

I epojištění povinné ručení nabídne. Vybrat si je možné z různých limitů

Když se rozhodnete pro to, že vám epojištění povinné ručení najde, je třeba myslet na fakt, že budete mít na výběr. A to v tom, jaké zvolíte pojistné limity. Tedy maximální částky, které se týkají způsobené škody. Ty se dělí na škodu na zdraví a škodu na majetku. Pamatujte, že povinné ručení je ochranou, která přijde vhod nechvíli, když způsobíte nehodu. Neproplatí vaše škody, ale ty způsobené. A to do výše daných limitů. Čím budou vyšší, tím lepší ochranu získáte. Na druhou stranu musíme říci, že se jimi ovlivňuje i výsledná cena. Čím vyšší limity, tím bude cena povinného ručení vyšší. K tomu je dobré také přihlédnout a zvážit, zda půjdete raději do risku, nebo do jistoty.

Povinné ručení 2018 může být spojeno s různými pozitivy

Když se podíváme na to, jak vypadá povinné ručení 2018, musíme říci, že jeho cenu ovlivňují i různá pozitiva, která přicházejí se samotných pojišťoven. Co například může být spojeno se zajímavým zvýhodněním? Mluvíme zde třeba o tom, že když si sjednáte i havarijní pojištění, lze získat díky tomuto kroku zajímavou slevu. Stejně tak je možné získat slevu za to, že jste již klientem pojišťovny. Mnoho z nich dokonce zvýhodňuje i to, když se rozhodnete sjednat si povinné ručení online. I tady je možné ušetřit třeba i několik desítek procent, a to v porovnání s klasickou ceníkovou cenou.

Podobné články...