Pro koho je vhodné pojistit si auto?

Rate this post

Pojištění auta je dáno zákonem v rámci povinného ručení. Tímto způsobem ale pojišťujete pouze škodu, kterou vaší vinou zaviníte na cizím vozidle. Škoda, která takto vznikne na vašem vozidle, bude hrazena z vaší kapsy. Proto se řada řidičů zajímá o možnost dalšího pojištění auta, která jim umožní výplatu škody od pojišťovny i v případě, že jsou viníky nehody. Toto pojištění auta označujeme jako havarijní. Obecně se má za to, že tento typ pojištění je drahý a vyplatí se pouze u nových aut. Je to pravda?

Proti čemu se můžete pojistit?

Havarijní pojištění si na rozdíl od toho povinného nemusí platit každý majitel vozu. Je na každém, aby zvážil, zda se mu placení pojistky vyplatí. Toto pojištění kryje škody, které jsou způsobeny na vašem majetky. A tyto škody mohou vzniknout v rámci autonehody (vám zaviněné), v rámci živelné pohromy nebo vandalismu nebo v případě, kdy je vám vůz odcizen. Pokud byste si chtěli sjednat pojištění na všechny tyto události, je pravdou, že by mohlo být pojištění příliš drahé. Na druhou stranu, když vám na auto spadne strom a nedostanete žádnou kompenzaci, je vaše ztráta obrovská.

Pojistit nebo nepojistit?

To je otázka. Obvykle je třeba zvážit to, kolik byste za pojištění platili. Tuto hodnotu je pak třeba porovnat s hodnotou vozu. Pravdou je, že auto, které má odhadní cenu 60 000 Kč se asi pojišťovat příliš nevyplatí. V případě luxusního vozu je pak pojistka na místě. Někteří majitelé vozů se mohou rozhodnout, že namísto placení pojistného, budou odkládat určitou měsíční hotovost na spořicí účet. Tímto si vytvoří rezervu na případné placení drobných škod. Pravdou ale je, že když je škoda veliká, pojištění se vyplatí více.

Na stáří vozidla záleží!

Za havarijní pojištění můžete zaplatit klidně i více než 10 000 Kč, což není zrovna malá částka. Zatímco dříve se stáří vozidla při jeho pojištění nezohledňovalo, takže bylo nevýhodné pro starší automobily, v současné době už je tento parametr jedním z nejdůležitějších, které vytvoří konečnou cenu. To znamená, že za pojištění starého vozu zaplatíte méně, takže se pojištění může vyplatit. Pokud nad pojištěním vozu uvažujete, můžete si zkusit vyhledat online kalkulačku ať víte, zda se vám vyplatí.

Podobné články...