Rekonstruujete svépomocí? Pak nezapomínejte dodržovat bezpečnost práce

Rate this post
industrial worker building exterior walls, using hammer for laying bricks in cement. Detail of worker with tools

Zajisté máme mezi našimi čtenáři mnoho šikovných kutilů, kteří jsou schopní zastat ve svých domácnostech velmi pěkný kus práce. Takovým lidem samozřejmě tleskáme, ale zároveň upozorňujeme, aby nezapomněli na dodržování své bezpečnosti. Věřte nám – úrazů při rekonstrukci je velmi mnoho.

Contents

Základem je si stanovit jasný postup práce

Technicky zdatní jedinci zajisté tuší, že úplným základem kvalitní a bezpečné práce je určení postupu celé rekonstrukce. Bylo by například nelogické položit novou podlahu a až poté začít bourat stěny. Prvním krokem, na který se tedy před samotnou rekonstrukcí zaměřte, je určitě stanovení postupu.

Možná si říkáte, že je přece každý dostatečně opatrný na to, aby se při práci nezranil. Není to bohužel vůbec tak. Statistiky z roku 2020 jasně popisují 34 622 úrazů na pracovištích (číslo nepočítá s úrazy při pracích doma, takže celková bilance je o dost vyšší) a 105 úmrtí během práce. Tady lze jasně vidět, že opatrnost je zkrátka neustále nutné připomínat.

Rekonstrukce může být nebezpečná

Rozhodli jste se splnit svůj sen a chcete si vylepšit či dokonce vybudovat své bydlení? Na chvíli odbočíme od bezpečnosti a dovolíme si vám dát malý tip. Není potřeba čekat roky na vysněné bydlení a házet měsíčně pár stovek do prasátka, protože vám může pomoci výhodná půjčka na rekonstrukci. Díky ní si budete schopni zrealizovat váš sen mnohem dříve a místo pár stovek do prasátka hodíte ty stejné peníze do přívětivých splátek.

Nyní ale zpět k tomu nejdůležitějšímu. Naprostým základem, který je bohužel neustále třeba připomínat, jsou ochranné pomůcky. Vážně se nepokoušejte nic brousit, bourat či řezat bez ochranných brýlí. Jakákoliv manipulace se všemožným materiálem se musí odehrávat v ochranných rukavicích. O pevných botách snad nemusíme ani psát, to je další ze základů. Je nám jasné, že helma není oblíbeným vybavením, ale dokáže vám klidně i zachránit život (i při obyčejném pádu ze štaflí).

Pracovní oblečení by nemělo být volné a nesmí nikde viset. Visící části se mohou zachytit do různých pohyblivých součástí nástrojů a v takové chvíli lidská síla nepomůže, přičemž opravdu nechcete vidět, jak takové zachycení může dopadnout.

Dávejte pozor na své okolí

To platí například pro zabezpečení kabelů pod proudem, poctivé uklízení pracovní plochy a vytváření případných únikových cest. Když začne nečekaně padat zeď, určitě nechcete při zběsilém útěku zakopnout například o kabel a podepsat si tím ortel smrti. Neustále tedy udržujte uklizenou cestu ven z pracoviště.

V případě, kdy vám nevyjdou finance na rekonstrukci, může vám vytrhnout trn z paty rychlá půjčka. Ta se stala záchranou již velkého množství lidí, protože se zkrátka často objeví během práce nečekané komplikace vyžadující další finance.

Dávejte pozor i při práci venku. I na zahradě se může stát mnoho nepříjemností. Častým nešvarem jsou výkopové práce. Mnoho pracovníků vykope jámu hlubokou třeba dva metry, přičemž si myslí, že kdyby se něco událo, stihnou z jámy včas vyskočit. Několik takových dle statistik vylézt nestihlo. Udělejte pro sebe něco užitečného a vytvořte si snadnou únikovou cestu i ze zmíněné jámy.

Nepospíchejte a používejte hlavu

Nic nestojí za to, abyste uspěchali rekonstrukci a zanedbali pracovní postupy. V nejlepším případě práci odfláknete a brzy ji budete muset předělávat či opravovat. V tom horším to odnese zdraví nebo život někoho zúčastněného. Z toho důvodu se nenechte vystresovat a v žádném případě na práci nepospíchejte. I kdyby na vás někdo tlačil, nenechte se rozhodit a nic nepodceňte. Pracujte s chladnou hlavou a beze stresu.

Podobné články...