Jak řešit své dluhy? Základem je uznání dluhu

Rate this post

Podle posledních statistik má dluhy čím dál více lidí. A to je pochopitelně problém, který je nutné aktivně řešit. A to hlavně z důvodu, že kdo dělá takzvaného mrtvého brouka, ten může následně počítat s exekucí. Ta je problémem hlavně v tom smyslu, že právě u exekuce není nic výjimečného to, že se původní dluhy velmi výrazně navýší, což vede k situaci, že zadlužená osoba přeplatí i několikanásobně více, než byla původní jistina. Proto by mělo být prvním krokem uznání dluhu.

Contents

Realizujte uznání dluhu a snažte se o domluvu

Jakmile zjišťujete, že nebudete mít na splátku, nebi na jinou úhradu vašeho závazku, je třeba to začít řešit. Tím máme na mysli primárně vaše uznání dluhu a tedy také ono uznání toho, že nezvládáte plnit svou smlouvu. To je třeba si v první řadě přiznat. Hned poté kontaktujte svého věřitele. A to samozřejmě z důvodu, že i on velmi často bude chtít najít jiné řešení, než je právě zesplatnění úvěru. Důležitá je hlavně komunikace a snaha o vyřešení. A jak může vypadat? K dispozici velmi často přichází na řadu třeba:

  • Překlenovací úvěr
  • Změna splátkového kalendáře
  • Odložení několika splátek

Nečekejte až na tvrdé vymáhání dluhu

Uznání dluhu je prvním krokem při řešení problémů

Uznání dluhu je prvním krokem při řešení problémů

Proč je nutné začít komunikovat co možná nejdříve? Je to jak proto, že ukážete snahu věci řešit, tak je to také proto, že následné vymáhání dluhu už není tolik výhodné, ani příjemné. Mohou to být časté telefonáty, stejně jako to mohou být i osobní návštěvy. To rozhodně není příjemní pro nikoho. Poté nesmíme zapomínat ani na klasickou poštovní korespondenci. Zde už je problém poměrně jasný, a pokud je něco, s čím je spojený, tak s účtováním. Jedná se samozřejmě o upomínky a ty jsou zpoplatněny nemalou sumou. To, že nejednáte, tak pochopitelně váš dluh zvyšuje, právě o danou sumu upomínek.

Nebojte se vyhledat pomoc. Dluhová poradna je v každém větším městě

Jak jsme zmínili na samotném začátku, je nutné říci, že dostat se do dluhů dnes není zase až tak nic neobvyklého. Žijeme doslova na dluh a tak je jasné, že se do daných problémů může dostat stále více lidí. Pro ně by mělo být samozřejmostí hlavně to, že dané problémy budou řešit. Proto se rozhodně nestyďte a oslovte odborníka. Dobrou volbou je dluhová poradna. Dnes jich celou řadu provozují především různá občanská sdružení, která jsou plusem hlavně v tom směru, že mohou pomoci zcela zdarma. A to je onen hlavní důvod, proč dluhové poradny tolik doporučujeme právě i my sami, jelikož se mohou stát volbou, která nezklame. A v čem přesně mohou pomoci?

  • Naučí vás lépe vyjít se současnými penězi
  • Doporučí vám následující postup
  • Pomohou s následnou komunikací

Nenechávejte své dluhy narůstat

Poměrně velký problém je dlouhodobé neřešení, jelikož vlivem toho mohou vaše dluhy i dále narůstat. Jak pro různé upomínky, tak třeba i vlivem úroků z prodlení, nebo dalších poplatků. Když dluhy máte, snažte se je řešit podle domluvy. A pokud nemáte ani na nový návrh smlouvy, vždy pamatujte na jednu důležitou věc. Pošlete alespoň tolik, kolik máte. Je jedno, o kolik snížíte jistinu. Důležité je ji stále průběžně snižovat, jelikož právě z ní se následně vypočítávají ony pokuty. Čím tedy bude menší, tím menší mohou být i pokuty.

Reálnou pomocí může být konsolidace, nebo refinancování

O co se jedná? O možnost převést si půjčku nebo půjčky k jinému poskytovateli. V prvním případě se jedná o stav označovaný jako refinancování, v tom druhém mluvíme o situaci, kterou je konsolidace. I tato možnost může pomoci, pokud máte dluhy. Proč a jak? Jde o cestu, u které můžete nejenom snížit úrokovou sazbu a celkově daný úvěrový produkt zvýhodnit. Nelze opomíjet také to, že se jedná o cestu, u které může být zvolený i nový splátkový kalendář. Pokud půjčka nebo půjčky natolik zatěžují aktuální rozpočet, je toto dobrá volba.

V praxi dojde k tomu, že výše splátky může být snížena třeba i o několik tisíc korun, v závislosti na konkrétním poskytovateli. Převedením lze tedy nejenom zastavit případné narůstání dluhů, ale také zajistit, že závazky v budoucnu bez problémů zvládnete. Dodejme však, že tato možnost je povolena spíše těm, kteří ještě nejsou se splátkou v prodlení, a pokud ano, tak ji co nejdříve uhradí.

Pomoci může oddlužení

Výše jsme popsali možná řešení spojená se situací, kdy je možné své dluhy ještě aktivně řešit. Pokud již jste v situaci, kdy to není příliš reálné, může pomoci oddlužení neboli osobní bankrot. Legální zákonná cesta, na kterou má právo každý občan České republiky jednou za život. Je určena spíše těm, kteří už jsou v situaci, kdy mají více věřitelů a tolik závazků, že je nezvládají. V takovém případě budou během pěti let platit své dluhy, a pokud dosáhnout určitého procentního limitu, může jim být zbytek dluhů odpuštěn. Pokud v budoucnu bude platit i takzvaná dluhová amnestie, může dojít i k tomu, že daný limit bude odpuštěn. Jelikož danou možnost lze využít jenom jednou za život, je skutečně dobré posoudit, zda je dobrou cestou. Pokud jste jenom v menším prodlení se splácením, je přece jenom lepší vše řešit klasickou domluvou, než v rámci této možnosti.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...