Jak vybrat správné spoření?

Rate this post

Finance jsou v našem životě velmi důležité a je pochopitelné, že je vhodné je nejenom vydělávat, ale je vhodné je také spořit. K tomu poslouží vhodné spoření, které se dnes stává jednou z velmi vyhledávaných možností. Proti investicím má často výhodu v tom, že zde máme garantované zhodnocení, a to s ohledem na určité období. Díky naším radám a tipům vyberete přesně takové spoření, které vám přijde vhod, a to pochopitelně i z dlouhodobého hlediska.

Contents

Chtějte peníze na cokoliv. Hitem současné doby je stavební spoření

První, na co je třeba se podívat, je rozhodně možnost spojená s využitím peněz. Je více než jasné, že když si spoříte, a to své peníze, nebudete chtít, aby vám někdo říkal, na co je využít. Proto je vhodné využít takové spoření, kde budete moci s penězi naložit tak, jak uznáte za vhodné jenom vy sami. Hitem je v tomto směru rozhodně stavební spoření. I když jeho název může mnohé mást, jedná se o jeden z ukázkových produktů, kdy je možné skutečně finanční prostředky využívat libovolně, bez nutnosti omezování. Máme na mysli:

  • Samotnou naspořenou částku
  • Úrokové zhodnocení
  • Státní příspěvky

Vyberte, kde budete spořit. Známou dobrou volbou je ČMSS stavební spoření

Správné spoření umí vaše finance zhodnotit

Správné spoření umí vaše finance zhodnotit

Druhý krok, který je třeba učinit, je výběr instituce, u které budete své finanční prostředky spořit. I toto je rozhodně velmi důležité. Důvod je více než jasný. Je to spojeno hlavně s celkovou stabilitou a tedy s jistotami, že o své finanční prostředky nepřijdete. To se v minulosti celkem často stávalo třeba u různých kampeliček, stejně jako třeba o malých spořitelních družstev. My doporučíme vybrat spíše instituci větší. I když zhodnocení může být v porovnání s nováčkem menší, je zde stále pozitivum toho, že pravděpodobně nedojde k žádným problémům. Když zůstaneme u výše doporučené možnosti spoření, celkem dobře se nabízí třeba ČMSS stavební spoření, které dnes patří mezi hojně vyhledávané. Znát ho lze mimo jiné i pod názvem stavební spoření s liškou.

Kdy chcete peníze využívat? Někdy se může hodit i penzijní spoření

Při výběru správného spořícího produktu je dobré hledět i na to, kdy chcete peníze využívat. Pokud už za několik let, zkuste výše doporučované. Udělejte si stavební spoření srovnání a můžete vybírat. Jsou ale i situace, kdy můžete hledět ve svém spoření spíše na dlouhodobý horizont. Co to pro vás znamená? Je to situace jasně spojený s tím, že peníze budete chtít mít například i na stáří. V takovém případě se může hodit penzijní spoření, které je u nás také poměrně často doporučovaným produktem. Je dobrou možností, jak zajistit, že výše důchodů nebude rozhodně tak malá, jako když se bude spoléhat výhradně jenom na pomoc od státu. Kdo ale plánuje mít finance i během svého aktivního života, pro toho není tato volba nijak ideální.

Spoření by mělo nabídnout dobré zhodnocení

Dostáváme se k jedné velmi důležité věci, kterou je samotná míra zhodnocení, kterou může někdy nabídnlout i spořicí účet. Jak jsme již zmínili, může ho být dosaženo nejenom úrokovou sazbou, ale třeba také pomocí státního příspěvku. Výběr správného produktu by měl být v tomto směru zcela jasný. Čím větší zhodnocení získáte, tím větší sumu pochopitelně vaše peníze vydělají. Spoření tak primárně vybírejte i podle tohoto. A to s přihlédnutím hned na několik velmi důležitých věcí. O jaké se jedná:

  • Časový horizont vašeho spoření
  • Výše pravidelně spořených prostředků
  • Podmínky samotné spořicí instituce

Nejenom zhodnocení, ale i výhodnost samotného spoření je dobré posoudit. S ohledem na to, zda vás nečeká nějaké to placení navíc. Z tohoto důvodu můžeme doporučit třeba stavební spoření bez poplatku. I když bude úroková sazba zhodnocení nižší než u konkurence, ta může mít poplatek a tak v reálu nevyjde tak výhodně, jako u produktu, kde budete platit méně. Zde je dobré si vše dobře a objektivně porovnat a mít o výhodnosti maximálně jasno.

Jak jsou na tom neočekávané situace?

Spoření je většinou realizováno dlouhodobě, což znamená, že na peníze nebudete moci sáhnout po dobu několika let, ale i několika desítek let. Je proto dobré při výběru myslet na neočekávané situace. Během života každého člověka se může stát skutečně celá řada věcí. Co to znamená v praxi? Samozřejmě věc, kdy je vhodné na naspoření peníze raději sáhnout. Proto se zajímejte i o dané neočekávané situace. Konkrétně o to, zda je možné na peníze přece jenom sáhnout, a za jakých podmínek. Zajímat by vás měly třeba výpovědní lhůty, stejně jako je dobré zajímat se o případné sankce, a o jejich velikost. Čím bude vše benevolentnější a výhodnější, tím lépe.

Spořit nemusíte jenom pro sebe

Na závěr dodejme, že jsou i spořicí produkty, u kterých není nutné zhodnocovat peníze jenom pro sebe. Typickým příkladem je životní pojištění kombinované se spořením. Jeho unikátnost je dána tím, že je určeno jak na střádání peněz, tak i na zajištění rodiny. Pokud by se s vámi cokoliv stalo, tak daný produkt vyplácí finanční prostředky právě vaší rodině, která tak bude moci dále bez problémů žít. I toto je třeba při výběru správného spořicího produktu dobře zvážit. Ne vždy to jste jenom vy, komu se mohou naspořené finanční prostředky do budoucna hodit.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...