Dluhová past je dnes velkým rizikem. Jaké jsou způsoby, jak se z ní dostat?

Rate this post

Půjčky jsou v dnešním světě, včetně naší země, doslova všudypřítomné. A to má svá pozitiva, jelikož není problém je najít a získat, i jako kontokorent. Má to ale i svá negativa, jelikož je mnoho lidí, kteří neumějí s půjčkami dobře naložit a tak se mohou dostat do problémů. Jedním z nejznámějších je rozhodně takzvaná dluhová past. Jak si takový stav můžeme nejlépe představit? Není to zase až tak nic těžkého, jelikož jde o situaci, kdy už konkrétní osoba nezvládá své závazky řešit. A to je riziko. Proto se podíváme na to, jak se dá celá situace řešit a jaké jsou ty nejlepší způsoby.

Contents

Dluhová past může být řešena konsolidací půjček

O co se jedná? Jde o postup, který je určený hlavně pro ty, kteří ještě nejsou tak úplně v koncích a nehrozí zesplatnění úvěru. Tedy pro ty, kterým sice závazky už přerůstají přes hlavu, ale neřešitelná dluhová past ještě nenastala. Stále tak jsou možnosti s tím něco udělat. A jako optimální a doporučovaná možnost připadá v úvahu konsolidace půjček. Tedy varianta, kdy jsou jednotlivé úvěry přeneseny k jiné bance nebo nebankovní společnosti, zde jsou sloučeny a následně je hrazena pouze jediná splátka. Ideální je, pokud je možné sloučit co nejvíce úvěrů, kterými mohou být:

  • Nebankovní a bankovní půjčky
  • Dluhy na kreditních kartách
  • Kontokorenty a jiné specifické úvěry

Ideální stav je ten, že konsolidace půjček nejenom sníží úrokovou sazbu a vše zvýhodní, ale hlavně zajistí, že se sníží i výše měsíční splátky. Ta bude v mezích rozpočtu konkrétní osoby, což je plus spojené s tím, že dluhová past dost možná ani nemusí nastat.

Jak se dostat z dluhové pasti? Pomůže i oddlužení

Pojďme na možnost číslo dvě, která souvisí s tím, jak se dostat z dluhové pasti. Onou cestou, kterou máme na mysli, je takzvaná oddlužení neboli insolvence soukromých osob. Jedná se o postup, který je zajímavý v tom, že je zcela legální a zákonný. Je však stanoveno, že daným procesem může osoba projít jenom jednou v životě a už ho poté nesmí opakovat. To je dobré vědět. Jinak se jedná o postup, který má celkem zajímavou charakteristiku, se kterou souvisí tyto podmínky:

  • Postačí dva věřitelé po splatnosti
  • Je třeba mít příjem, ale i majetek
  • Žádost může podat jedna osoba, i manželé

Hlavním důvodem toho, proč řešit dluhovou past právě tímto způsobem je však to, že není nutné uhradit veškeré závazky, které jako osoba máte. Celé období trvá pět let, a pokud během nich zvládnete uhradit alespoň 30 procent všech dluhů, je vám zbytek odpuštěn a vy následně začínáte zcela s čistým štítem.

Pomoc lidem v dluhové pasti nabídnou také poradny

Pokud se někdo do dluhové pasti, tedy do neřešitelných problémů dostane, dá se očekávat i to, že si nebude umět sám příliš dobře poradit. Třeba i z důvodu nižší finanční gramotnosti, kterou může mít. V takovém případě je dobré obrátit se na profesionální pomoc. Právě pomoc lidem v dluhové pasti dnes nabízejí různé dluhové poradny, které je možné najít v každém větším městě. My doporučíme hledat takové, které jsou bezplatné a jsou provozovány jako občanská sdružení, a to díky sponzorům, ale i s pomocí státu.

Dluhová past hrozí stále mnoha lidem

Dluhová past hrozí stále mnoha lidem

Co naopak nedoporučíme, to jsou takové poradny, které provozují soukromé firmy, a které nabídnou různé formy pomoci, ale za peníze. Částky nejsou nijak malé, výsledek je také nejistý, a tak výsledek takového postupu může znamenat i to, že se dluhová past ještě prohloubí.

Jak z dluhové pasti? Zkuste i domluvu s věřiteli

Pokud už nejde konsolidovat, a oddlužení si necháváte jako úplně krajní možnost, může být postup, jak z dluhové pasti, spojený i s tím, že se zkusíte domluvit s vašimi věřiteli. Jednoduše je kontaktujte telefonicky nebo emailem. Sdělte jim svůj problém a ihned navrhněte jeho řešení. Nejlepším postupem je domluvit se na nových splátkách. A to v takové výši, aby byly pro věřitele stále zajímavé s ohledem na umořování dluhu, a pro vás zase bylo v možnostech dané splátky jednoduše uhradit. Takto je vhodné domluvit se s každým věřitelem. Většinou jsou v tomto ohledu vstřícní a mnoha lidem s dobrou nabídkou dokážou vyhovět.

I při vymáhání dluhu se snažte komunikovat

Nejhorší věc, kterou můžete udělat, je hrát takzvaně mrtvého brouka. A to v rámci vymáhání dluhu. Souvisí to s výše uvedeným, kdy je i pro věřitele lepší nová domluva, horší bonita klienta, než náročná vymahatelnost. Základem je vaše uznání dluhu a poté možnost domluvy nových splátek. Pamatujte na to, že splátky si můžete domluvit třeba i s exekutorem, pokud dojde k tomu, že vše už bude mít na stole. I tudy vede cesta, jak dluhy řešit nejenom efektivně, ale také v rámci možností i správně.

Dluhová poradna radí i změnu života

V jakém ohledu? Primárně tak, že se začnete výrazně omezovat. Nebudete utrácet za zbytečnosti a naopak začnete z ušetřených peněz řešit závazky. Kdo má nemovitost, ten by ji měl prodat, jít do nájmu a ze získaných peněz dluh umořit. Sice dojde ke ztrátě vlastního majetku, ale na druhou stranu za výhodných podmínek, kdy lze získat celkem adekvátní sumu. Při exekuci byste i byt nebo dům stejně přišli, a navíc s rizikem, že by se jednalo o prodej, který by byl značně pod cenou. Nehledě na srážky pro samotného exekutora, který si také ukrojí svůj podíl.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...