Dluhová past je dnes velkým rizikem. Jaké jsou způsoby, jak se z ní dostat?

Dluhová past je dnes velkým rizikem. Jaké jsou způsoby, jak se z ní dostat?
Ohodnotit

Půjčky jsou v dnešním světě, včetně naší země, doslova všudypřítomné. A to má svá pozitiva, jelikož není problém je najít a získat, i jako kontokorent. Má to ale i svá negativa, jelikož je mnoho lidí, kteří neumějí s půjčkami dobře naložit a tak se mohou dostat do problémů. Jedním z nejznámějších je rozhodně takzvaná dluhová past. Jak si takový stav můžeme nejlépe představit? Není to zase až tak nic těžkého, jelikož jde o situaci, kdy už konkrétní osoba nezvládá své závazky řešit. A to je riziko. Proto se podíváme na to, jak se dá celá situace řešit a jaké jsou ty nejlepší způsoby.

Dluhová past může být řešena konsolidací půjček

O co se jedná? Jde o postup, který je určený hlavně pro ty, kteří ještě nejsou tak úplně v koncích a nehrozí zesplatnění úvěru. Tedy pro ty, kterým sice závazky už přerůstají přes hlavu, ale neřešitelná dluhová past ještě nenastala. Stále tak jsou možnosti s tím něco udělat. A jako optimální a doporučovaná možnost připadá v úvahu konsolidace půjček. Tedy varianta, kdy jsou jednotlivé úvěry přeneseny k jiné bance nebo nebankovní společnosti, zde jsou sloučeny a následně je hrazena pouze jediná splátka. Ideální je, pokud je možné sloučit co nejvíce úvěrů, kterými mohou být:

  • Nebankovní a bankovní půjčky
  • Dluhy na kreditních kartách
  • Kontokorenty a jiné specifické úvěry

Ideální stav je ten, že konsolidace půjček nejenom sníží úrokovou sazbu a vše zvýhodní, ale hlavně zajistí, že se sníží i výše měsíční splátky. Ta bude v mezích rozpočtu konkrétní osoby, což je plus spojené s tím, že dluhová past dost možná ani nemusí nastat.

Jak se dostat z dluhové pasti? Pomůže i oddlužení

Pojďme na možnost číslo dvě, která souvisí s tím, jak se dostat z dluhové pasti. Onou cestou, kterou máme na mysli, je takzvaná oddlužení neboli insolvence soukromých osob. Jedná se o postup, který je zajímavý v tom, že je zcela legální a zákonný. Je však stanoveno, že daným procesem může osoba projít jenom jednou v životě a už ho poté nesmí opakovat. To je dobré vědět. Jinak se jedná o postup, který má celkem zajímavou charakteristiku, se kterou souvisí tyto podmínky:

  • Postačí dva věřitelé po splatnosti
  • Je třeba mít příjem, ale i majetek
  • Žádost může podat jedna osoba, i manželé

Hlavním důvodem toho, proč řešit dluhovou past právě tímto způsobem je však to, že není nutné uhradit veškeré závazky, které jako osoba máte. Celé období trvá pět let, a pokud během nich zvládnete uhradit alespoň 30 procent všech dluhů, je vám zbytek odpuštěn a vy následně začínáte zcela s čistým štítem.

Pomoc lidem v dluhové pasti nabídnou také poradny

Pokud se někdo do dluhové pasti, tedy do neřešitelných problémů dostane, dá se očekávat i to, že si nebude umět sám příliš dobře poradit. Třeba i z důvodu nižší finanční gramotnosti, kterou může mít. V takovém případě je dobré obrátit se na profesionální pomoc. Právě pomoc lidem v dluhové pasti dnes nabízejí různé dluhové poradny, které je možné najít v každém větším městě. My doporučíme hledat takové, které jsou bezplatné a jsou provozovány jako občanská sdružení, a to díky sponzorům, ale i s pomocí státu.

Dluhová past hrozí stále mnoha lidem

Dluhová past hrozí stále mnoha lidem

Co naopak nedoporučíme, to jsou takové poradny, které provozují soukromé firmy, a které nabídnou různé formy pomoci, ale za peníze. Částky nejsou nijak malé, výsledek je také nejistý, a tak výsledek takového postupu může znamenat i to, že se dluhová past ještě prohloubí.

Jak z dluhové pasti? Zkuste i domluvu s věřiteli

Pokud už nejde konsolidovat, a oddlužení si necháváte jako úplně krajní možnost, může být postup, jak z dluhové pasti, spojený i s tím, že se zkusíte domluvit s vašimi věřiteli. Jednoduše je kontaktujte telefonicky nebo emailem. Sdělte jim svůj problém a ihned navrhněte jeho řešení. Nejlepším postupem je domluvit se na nových splátkách. A to v takové výši, aby byly pro věřitele stále zajímavé s ohledem na umořování dluhu, a pro vás zase bylo v možnostech dané splátky jednoduše uhradit. Takto je vhodné domluvit se s každým věřitelem. Většinou jsou v tomto ohledu vstřícní a mnoha lidem s dobrou nabídkou dokážou vyhovět.

I při vymáhání dluhu se snažte komunikovat

Nejhorší věc, kterou můžete udělat, je hrát takzvaně mrtvého brouka. A to v rámci vymáhání dluhu. Souvisí to s výše uvedeným, kdy je i pro věřitele lepší nová domluva, horší bonita klienta, než náročná vymahatelnost. Základem je vaše uznání dluhu a poté možnost domluvy nových splátek. Pamatujte na to, že splátky si můžete domluvit třeba i s exekutorem, pokud dojde k tomu, že vše už bude mít na stole. I tudy vede cesta, jak dluhy řešit nejenom efektivně, ale také v rámci možností i správně.

Dluhová poradna radí i změnu života

V jakém ohledu? Primárně tak, že se začnete výrazně omezovat. Nebudete utrácet za zbytečnosti a naopak začnete z ušetřených peněz řešit závazky. Kdo má nemovitost, ten by ji měl prodat, jít do nájmu a ze získaných peněz dluh umořit. Sice dojde ke ztrátě vlastního majetku, ale na druhou stranu za výhodných podmínek, kdy lze získat celkem adekvátní sumu. Při exekuci byste i byt nebo dům stejně přišli, a navíc s rizikem, že by se jednalo o prodej, který by byl značně pod cenou. Nehledě na srážky pro samotného exekutora, který si také ukrojí svůj podíl.

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *