Co je to bonita klienta?

Rate this post

Když se mluví o tom, zda bude konkrétnímu klientovi nabídnuta půjčka, a také schválena, nebo mu bude naopak zamítnuta, je používáno jedno důležité slovo. A tím slovem je bonita klienta. Co to vlastně je? Podívejme se na vysvětlení tohoto pojmu, stejně jako se podívejme i na to, s čím vším může souviset a jak se dá bonita také ovlivnit.

Contents

Jak se dá charakterizovat pojem bonita klienta?

Nejprve se podívejme na to, jak vlastně toto označení charakterizovat. Pokud vezmeme v potaz jednodušší vysvětlení, tak není bonita klienta ničím jiným, než posouzením toho, zda bude schopný splácet své závazky. Pokud má klient dobrou bonitu, má vždy lepší postavení, než ten, který má bonitu špatnou. Ve světě půjček je proto dobré, aby bonita byla co možná nejlepší. Dobré je připomenout i to, s čím vším taková bonita klienta souvisí. Obvykle je to:

  • Výše příjmu klienta
  • Finanční minulost klienta
  • Schopnosti ručení

Někteří poskytovatelé mohou posuzovat všechny tři věci, u jiných se hledí třeba jenom na jednu jedinou. Zde tam říkáme, že je celkový pohled značně individuální a záleží na tom, kde je o peníze žádáno.

Zajímá vás bonita klienta? Výpočet je u většiny poskytovatelů podobný

Bonita klienta je posuzována hlavně podle jeho příjmu

Bonita klienta je posuzována hlavně podle jeho příjmu

Podívejme se také na to, jak se vše počítá, pokud je posuzována právě bonita klienta. Výpočet je v daném ohledu také celkem jasný. Máme-li být konkrétní, tak ten nejjednodušší spočívá v tom, že dojde k sečtení veškerých příjmů, od kterých se následně odečtou výdaje. Pro správný výpočet je třeba, aby klient doložil všechny své příjmy a zároveň doložil i své výdaje, nebo o nich alespoň nelhal. Jedině tak bude vše maximálně přesné. A pokud vás na základě tohoto, ale i jiných věcí zajímá, jakými způsoby lze bonitu zvednout, podívejte se.

Ať už to je bonita klienta hypotéka, nebo jiný úvěr, roli hrají příjmy a výdaje

První cesta, jak bonitu zvednout, je spojena s příjmy a výdaji. Je jedno, jestli je vás zajímá pojem, kterým je bonita klienta hypotéka a její získání, nebo se orientujete na zcela jiný typ půjčky. Pokud máme být konkrétní, je ideální co nejvíce zvýšit příjem – kam se řadí třeba i rodičovský příspěvek, a poté také co nejvíce snížit výdaje. V praxi to bude znamenat, že v rámci daného výpočtu poskytovatel peněz uvidí, že vám měsíčně zbývá určitá částka, která je v celkem zajímavé výši, díky čemuž nemusí mít takové obavy spojené s tím, že by vám půjčil peníze.

Bonita klienta je: dobrá finanční minulost

I tudy vede cesta k lepší bonitě. Bohužel musíme říci, že není zase až tak jednoduchá. Když se podíváme na vyjádření mnohých poskytovatelů půjček, tak dobrá bonita je: čistá finanční minulost. To souvisí s tím, že daný klient nebudeme žádné zápisy v registrech, ani nerealizoval osobní bankrot. Proto doporučíme prověřit, zda nějaké konkrétní máte, nebo nikoliv. A kde především? Dnes dominuje trojice registrů, kterými jsou tyto:

  • Bankovní registr klientských informací
  • Nebankovní registr klientských informací
  • Sdružení právnických osob – SOLUS

Co když zde záznam najdete? V první řadě je třeba urovnat vaše dluhy, jelikož až poté může být smazán. Pamatujte však na to, že někdy trvá výmaz i roky. Proto je dobré si před žádostí o půjčku raději počkat, až bude vše staršího data, nebo daný zápis zmizí. Tím dáte jasně najevo, že se vám bonita zlepšila.

Má banka povinnost zjišťovat bonitu klienta? Nyní ano. Zlepšete ji třeba pomocí nemovitosti

Mnoho lidí si pokládá otázku, zda má banka povinnost zjišťovat bonitu klienta. Odpověď je, že podle aktuálních zákonů rozhodně ano. V souvislosti s tím musíme jasně říci, že má za povinnost hlavně zjišťovat, zda bude daná osoba vůbec schopna splácet. Stejně tak ale může zjistit, jaké jsou její majetkové poměry. A z toho už celkem jasně plyne, jak je to se zlepšením bonity. Pokud to půjčka umožní, je možné zaručit se nemovitostí, což klientům výrazně pomůže. Dokonce jsou i konkrétní půjčky, u kterých je nutné říci, že se bez nemovitosti nelze obejít. A jak je to s konkrétními příklady? V první řadě se jedná o klasickou hypotéku a dále se jedná i o hypotéku americkou – je charakteristická hlavně tím, že ji lze využít na cokoliv.

Zlepšete výpočet bonity klienta ručitelem, nebo spolužadatelem

Poslední možnost, která souvisí se zvýšením hodnoty, jakou je bonita klienta. U mnohých půjček není vždy nutné žádat si o peníze samostatně, jelikož je zde i možnost toho, že si lze požádat s někým. Výpočet bonity klienta tak bere v potaz obě osoby. První a celkem klasická možnost je ručitel. Tedy osoba, která musí také doložit různé věci. A je to právě osoba, která ručí za samotné splácení. Pokud žadatel splácet přestane, je na ručiteli, aby dané závazky doplácel za ně. Ručitelem dnes může být v podstatě kdokoliv a rozhodně neplatí, že se nutně musí jednat o osobu z rodiny, nebo příbuzných.

Druhá možnost, která se doslova nabízí, je takzvaný spolužadatel. Tato možnost, jak může být zvýšená bonita klienta, se jedná situace, kdy si o peníze žádají manželé, nebo si o ně žádají například také páry. Pokud budeme konkrétní, je to možné jak u hypoték, tak i u běžných půjček. Výhoda je zde v podstatě pochopitelná. Obě dvě osoby musí doložit svůj příjem. Ten se následně sečte a posuzuje se jako jeden jediný, a to pochopitelně celkem velký.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...