Kontokorent má výhody i nevýhody. A jak vlastně funguje?

Rate this post

Úvěrový trh je natolik bohatý, že pokud chcete zjistit všechny jeho možnosti, je nezbytné se do něho přece jenom trochu více ponořit a tak zjistit, jaké možnosti dokáže přinést. My se podíváme do segmentu bankovního, a to na úvěrový produkt, který nese název kontokorent. Ten je v záplavě běžných úvěrů poměrně specifický. Jeho lehkou charakteristiku pomůže popsat i to, když o něm řekneme, že se jedná o povolené přečerpání bankovního účtu.

Contents

Co je kontokorent?

Jak již bylo lehce naznačeno, lze na něj pohlížet jako na povolenou možnost přečerpání bankovního účtu. To může být na otázku, co je to kontokorent, pořád ještě celkem nedostatečné odpověď a tak je dobré podívat se na další fakta. Jedná se o produkt, který se váže k běžnému bankovnímu účtu a umožní jeho majiteli jít do mínusu. To za běžných podmínek možné není, ale pokud je kontokorent sjednaný, je možné pod nulovou hranici jednoduše klesnout, a to bez rizika případných pokut. Možností, jak se na záporný zůstatek na bankovním účtu dostat, je hned několik. Může se jednat o:

  • Výběr peněz z bankomatu
  • Realizace bezhotovostního převodu
  • Platba platební kartou

Nabízí ho většina bank. Příkladem je kontokorent Česká spořitelna

Jak jsme zmínili v samotném úvodu, jedná se o bankovní úvěrový produkt. To je celkem logické, a to mimo jiné i proto, že bankovní účty nebankovní společnosti nenabízejí. Nyní už se můžeme dotknout i jednoho zajímavého pozitiva. A to takového, že ho nabízí většina bank na trhu. Jsou to jak ty velké, kde je příkladem kontokorent Česká spořitelna, tak to jsou i ty menší, jako je třeba Moneta kontokorent.

Kontokorent může nabídnout zajímavou finanční rezervu

Kontokorent může nabídnout zajímavou finanční rezervu

U některých bank dokonce zcela nahrazuje klasické úvěry. To znamená, že zde nedostanete běžnou půjčku, ale můžete využít jenom tuto možnost. A jaká je ta banka, která to má takto nastaveno? Je to Fio.

Za jakých podmínek lze získat kontokorent?

I to je poměrně dobrá otázka. Rozhodně je nutné v první řadě říci, že kontokorent není z hlediska finančního pohledu nic jiného, než typ půjčky. A od toho se samozřejmě odvíjí i podmínky, za kterých ho je možné získat. Také je dobré vědět, že každá banka může mít podmínky jiné. To znamená, že Česká spořitelna kontokorent se může od ostatních bank lišit. Buďme ale objektivní a tak se podíváme na několik základních věcí, které skutečně mohou být prověřovány. O jaké se jedná? Jsou to tyto:

  • Výše příjmu a jeho pravidelnost
  • Velikost měsíčních výdajů
  • Finanční minulost

Mluvíme zde hlavně o bonitě konkrétního žadatele. Čím je vyšší, tím je nejenom vyšší pravděpodobnost kontokorent získat, ale je třeba také připomenout, že tím vyšší může být jeho limit. Ten se může pohybovat v jednotkách tisíc, v desetitisících, ale problémem nemusí být třeba ani statisíce korun českých. Vše záleží jak na bonitě klienta, tak i na tom, jaké má banka podmínky a jaký je onen nejvyšší limit, který je schopna žadatelům nabídnout.

Jak funguje účtování kontokorentu?

Co se stane, pokud se dostanete na svém účtu do mínusu? Jenom jednu jedinou věc. Přijde na řadu účtování kontokorentu. Zde musíme začít jednou výhodou. Když pomineme různé aktivační a přistavovací poplatky, tak kontokorent můžete mít schválení a nic za něho neplatíte. K tomu dojde až ve chvíli, kdy se dostanete do mínusu. Ted kdy reálně dojde právě k přečerpání vašeho bankovního účtu. V takovém případě už je účtován úrok. Pozitivem však je to, že nikoliv z celé přistavené a schválené sumy. Je účtován jenom z toho, co jste reálně vyčerpali. To je velké plus, oproti klasické půjčce.

V souvislosti s úrokem ale nesmíme zapomenout také na jedno mínus. Kontokorent určitě nepatří mezi nejvýhodnější půjčky. Pokud porovnáme jeho úrokové sazby, a je jedno, zda to bude Moneta Money bank, kontokorent Era, Airbank kontokorent, nebo zněměný kontokorent Fio banka, jedná se o úvěrový produkt, kde jsou úroky celkem vysoké. Na druhou stranu je to dáno tím, že se počítají jenom z vyčerpané částky, a také tím, že jde o poměrně specifický druh úvěrového produktu, který nemá být používaný třeba jako spotřebitelská půjčka.

Co to je kontokorent a k čemu má sloužit?

Nenapadá vás přímo otázka, co to je kontokorent, ale ptáte se hlavně na to, k čemu má tento úvěrový produkt soužit? Pokud ano, podívejme se na odpověď. Můžeme říci, že ho lze charakterizovat jako možnost zajímavé finanční rezervy. Mnoha lidem se může stát, že nevyjdou s výplatou, nebo se objeví nečekaný výdaj. Pokud k tomu dojde, nemusí využívat mikropůjčky, jelikož jim pomůže právě kontokorent. Pokud ho již mají schválený, nemusí na nic čekat a mohou ihned začít čerpat. To je hlavní účel tohoto úvěrového produktu.

Stejně tak může sloužit i těm, kteří chtějí pořídit určitou věc a nechtějí vyhledávat splátkový prodej, nebo klasickou půjčku. To proto, že kontokorent je obvykle spojený jenom s povinnou minimální splátkou a jinak je možné začít peníze hradit, až daná osoba uzná za vhodné, nebo až bude mnít peníze. Zde ale počítejte s tím, že každým dnem nabíhá onen zmíněný úrok. A pokud vám dané možnosti využití přece jenom něco připomínají, rozhodně máte pravdu. Podobně jako kontokorent funguje také kreditní karta. Ta však už nenabízejí nutně jenom banky, jelikož není problém získat i také u mnoha nebankovních společností.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...