Existuje vůbec hypotéka pro cizince? A jaké jsou její podmínky?

Rate this post

Co je to hypotéka asi není nutné nijak zvlášť připomínat. Je cekem jasné, že se jedná o účelový úvěr, jehož cílem je řešit primárně bytové potřeby. Tím chceme jasně říci, že hypotéka jako taková má několik možností využití. O jaké jde konkrétně?

  • Koupě domu nebo bytu
  • Stavba domu
  • Rekonstrukce domu nebo bytu.

Když se podíváme na podmínky, je primárně nutné ručení nemovitostí, a dále je třeba mít dostatečný příjem. Co ale nesmíme opomíjet, to je také nutnost prokázání totožnosti. Jako občan České republiky to zvládnete jednoduše, pomocí občanského průkazu. Co ale, pokud nemáte českou národnost? Je nutné poptávat produkt, kterým je hypotéka pro cizince. Jaké má specifika a existuje vůbec?

Contents

Komu má být hypotéka pro cizince primárně určená?

Hypotéka pro cizince je díky otevřeným hranicím celkem běžná

Hypotéka pro cizince je díky otevřeným hranicím celkem běžná

Podívejme se nejprve na to, komu je taková hypotéka pro cizince vlastně konkrétně určená. Daná definice není zase až tak složitá a vše je celkem logické. Tím chceme říci, že hypotéka pro cizince je určená tomu, kdo nemá české občanství. Je tedy příslušníkem jiného státu. Tím je tedy jasně určeno, jak se daní klienti rozdělit. Pokud tedy nejste občanem České republiky, jste pro banky cizinec, a to bez ohledu na to, jak dlouho v České republice žijete. Na druhou stranu to ale nemusí znamenat, že je vám hypotéka zapovězena. Jak to je v praxi?

U hypotéky pro cizince rozhoduje pobyt

Už tedy víte, jak je to s konkrétním občanstvím. Pokud jsou hypotéky pro cizince požadovány, je třeba říci, že u nich rozhoduje to, kde konkrétní osoby bydlí. Zde přicházejí v úvahu dvě možnosti. Tou první je takzvaný přechodný pobyt. Tento typ pobytu je stále znám spíše jak o krátkodobý. Sice je zde cizinec zaregistrován, ale daná registrace by měla proběhnout po jednom měsíci. Je tedy celkem logické, že taková hypotéka pro cizince je v tomto ohledu pro banku celkem riziková. Proto jsou mnohem častější hypotéky pro cizince, kteří mají v České republice pobyt, který lze označit jako trvalý.

Právě trvalý pobyt je už spojený s řadou možných jistot pro banku. Vidí totiž, že sem konkrétní osoba jenom nepřijela, ale že zde také dlouhodobě bydlí. Trvalý pobyt na našem územní totiž získá ten cizinec, který zde má registrovaný přechodný pobyt, a to po dobu celých pěti let. Pokud se po toto období v naší zemi zdržuje, je mu přidělený takzvaný trvalý pobyt. Zde už je ze strany banky viditelná celá řada jistot, které jsou spojeny s tím, že cizinec u nás skutečně bude pobývat i nadále.

Hypotéka pro cizince bank může být spojena i s občanstvím

Sled jednotlivých úkonů je tedy jasný. Po měsíci přechodný pobyt a po pěti letech ten trvaly. A co v případě, že zde cizinec bude dalších 5 let? Otevírá se mu další možnost. A to taková, že získá tuzemské státní občanství. V takovém případě ale už nemluvíme o tom, že je to hypotéka pro cizince bank. Jedná se o situaci, kdy má daný cizinec náš občanský průkaz a tak je mu daná půjčka poskytnuta za podmínek, jako by byl rozeným Čechem. Toto je logicky spojeno s nejvíce jistotami.

Hypotéka pro cizince nemusí být dostupná u každé banky

Musíme také připomenout, že ne u každé banky jsou hypotéka pro cizince dostupné. Alespoň pokud jde o situace, kdy má daná osoba na našem území jenom přechodný pobyt. Jelikož je banka soukromým subjektem, je jenom na ní, jaké podmínky si stanoví. Tedy zda bude hypotéka pro cizince právě u ní dostupná, nebo nikoliv. Často tedy musí klienti z ciziny poptat danou možnost u několika bank a doufat, že se na ně usměje štěstí.

Roli hraje i to, odkud žadatel je

Dobré je zmínit i to, že pokud jde o hypotéky pro cizince, tak může hrát přesně roli také to, odkud jsou. Vliv mají hned tři konkrétní faktory. Tím chceme říci, že samotné žadatele je možné celkem jednoduše rozdělit do tří skupin. A od toho se potom odvíjí, zda peníze dostanou, nebo ne. Je to takové rozdělení:

  • Země Evropské unie
  • Vyspělé světové státy
  • Země třetího světa

Největší šanci zda mají pochopitelně klienti z EU. Je to dáno hlavně celkovou otevřeností a tím, že v budoucnu nemusí být zase až tak velký problém s vymáháním. Šanci ale mají i obyvatelé vyspělých zemí. Může se jednat třeba o Spojené státy americké, nebo i Japonsko. Pokud jde o takzvané země třetího světa, které jsou spíše rozvojové, tak zde musíme říci, že je šance na získání peněz spíše menší.

Může to být i hypotéka v cizí měně

Když jde o cizince, tak nemusí být výjimkou ani to, že nechtějí nutně české koruny. Může to být z toho důvodu, že mají třeba bankovní účet v jiné měně. A v té budou požadovat i hypotéku. Když bychom měli být konkrétnější, tak musíme říci, že hypotéka v cizí měně není nic výjimečného. Pro našince je v podstatě zbytečná a říci můžeme i to, že jsou případy, kdy se může jednat o úvěrový produkt, který je a bude celkem rizikový, s ohledem na vývoj kurzu. Pokud jde ale o cizince, která má účet v cizí měně, může se mu právě taková hypotéka vyplatit. Eliminuje tak problém s převodním kurzem, který by ho mohl o mnoho tisíc ochudit.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...