Jak na havarijní pojištění, které bude stále tím nejvýhodnějším?

Rate this post

Pokud mluvíme o pojištění auta, přicházejí v úvahu dvě varianty. První je pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla, které je laicky označováno jako povinné ručení. Jde o pojistku, kterou by měl mít sjednanou každý provozovatel, nebo majitel vozu. Potom je tu ještě pojistka druhá. A to havarijní pojištění. To už je dobrovolné – třeba jako pojištění na hory, ale mnozí odborníci z řady důvodů doporučují mít tuto pojistku sjednanou. Mimo jiné proto, že rozsah pojistného krytí je celkem velký. Když bychom se měli podívat konkrétně, tak tato pojistka chrání:

  • V případě dopravní nehody
  • V případě krádeže vozu
  • V případě vandalismu

Rozsah je tedy celkem zajímavý. Pokud tedy zcela logicky pojistku již máte, je dobré, abyste za ni stále platili co možná nejméně. Jak toho docílit? Poradíme vám několik postupů.

Contents

Havarijní pojištění a jeho cena se odvíjí od hodnoty vašeho vozu

To první, co zde hraje roli, je hodnota vašeho automobilu. Od toho se jasně odvíjí to, kolik bude havarijní pojištění stát. Platí zde jasná přímá úměra. Pokud je auto drahé, bude drahé i havarijní pojištění. To proto, že se od toho odvíjí také škoda, kterou bude muset pojišťovna hradit. Zde logicky připomeňme, že i díky této přímé úměře se havarijní pojištění vyplatí mít i u starších automobilů.

Nyní se však podívejme na to, jak zajistit odpovídající cenu. Je to celkem jednoduché. Pamatujte na to, že v době sjednání má váš automobil určitou hodnotu, na kterou ho pojišťujete. Vlivem provozu dochází obecně k tomu, že během roku cena vozu o nějakých 10 procent klesá. Proto je dobré po roce oslovit pojišťovnu s tím, že klesla hodnota vašeho vozu, tudíž může klesnout pojistná částka a také klesne i samotná cena, za kterou budete mít tuto pojistnou ochranu sjednanou.

Využijte havarijní pojištění vozidel srovnání a najděte to nejlevnější

Havarijní pojištění lze sjednat na většinu vozů.

Havarijní pojištění lze sjednat na většinu vozů.

Pojďme na možnost druhou, která vám pomůže s úsporou, která bude s touto pojistkou přímo souviset. Tato možnost je založena přímo na tom, že na trhu tuto pojistku nabídne hned několik pojišťoven, u kterých je tato pojistka na blbost dostupná. A to je právě důvod, proč by se dalo využít havarijní pojištění vozidel srovnání. Díky němu si totiž můžete udělat nejenom obrázek o tom, jak to na našem aktuálním trhu je, ale máte možnost najít tu nejvýhodnější pojistku. Ideálně s ohlédnutím k výše popisované ceně vozu. Zvolíte tak správnou pojistnou sumu a zároveň si sjednáte havarijní pojištěné u té pojišťovny, která bude nejvýhodnější.

Možná využijete krátkodobé havarijní pojištění

Jsou případy, kdy pojištění na celý rok nechcete, jelikož je pro vás zbytečné. Jak s ohledem na to, jak často jezdíte, tak třeba i s ohledem na to, kdy a kde jezdíte. V takovém případě by mohlo být celkem zbytečné platit si pojistnou ochranu celý rok. Proto může jako možnost úspory přicházet na řadu takzvané krátkodobé havarijní pojištění. To se hodí hlavně tomu, kdo skutečně příliš nejezdí, ale například jednou do roka plánuje delší cestu – třeba na dovolenou. Po celý rok tak pojistka neexistuje, ale na dovolenou, na dobu se zvýšeným rizikem, je sjednána. Pochopitelně vyjde cenově mnohem lépe, než možnost mít klasickou pojistnou ochranu sjednanou po celý rok.

Chtějte jenom základní havarijní pojištění na auto

Připomeňme, že na trhu s pojistnými produkty je zvykem, že je nabízený produkt základní a dále je k němu doplněno mnoho různých doplňkových služeb. Pokud tedy chcete mít havarijní pojištění na auto, které bude to nejlevnější, je dobré pohlídat si, co všechno vaše pojištění vůbec obsahuje a zda jde jenom o základ, nebo nikoliv. Pokud se podíváme na věci, které jsou nejčastěji přidávány k základní pojistné ochraně, tak se jedná o tyto:

  • Asistenční služby
  • Úrazové pojištění
  • Pojištění přepravovaných zavazadel

Samozřejmě jsou případy, kdy takové možnosti doplňkového pojištění využijete a kdy je ve své pojistce chcete mít. V mnoha situacích se skutečně hodit mohou. Proto je třeba dodat, že své havarijní pojištění si lze navolit přesně podle svého uvážení. A potom je dobré postupovat podle výše zmíněného návodu. Tedy provést srovnání a na jeho základě vybrat nejvýhodnější produkt.

Sjednejte si zároveň povinné ručení a havarijní pojištění

Jak jsme zmínili v úvodu, je pojištění, které je povinné. A to pojistka odpovědnosti z provozu motorového vozidla. Pokud je vaším cílem mít i takzvané havarijko, potom vám doporučíme jednu důležitou věc. A to takovou, abyste si zároveň sjednali povinné ručení a havarijní pojištění. To proto, že když si u pojišťovny sjednáte hned dva pojistné produkty najednou, nejlépe v balíčku, čeká vás cenové zvýhodnění. Sami si můžete porovnat to, na kolik by vás ochrana vyšla při sjednání zvlášť, a na kolik by vás vyšla, pokud si sjednáte obě pojistky najednou. Úspora je zde celkem výrazná.

Hleďte na spoluúčast. Každé havarijní pojištění vozidla ji obsahuje

Je nezbytnou součástí každé smlouvy. O spoluúčast se doporučujeme zajímat nejenom z toho důvodu, že díky ní budete vědět, kolik v případě nehody zaplatíte vy sami. Spoluúčast je důležitá také z toho důvodu, že může výrazně ovlivnit cenu. Jaký poměr zde platí? Čím je spoluúčast vyšší, tím nižší cenu bude havarijní pojištění vozidla mít. Toto tedy doporučíme zohlednit. Dále ale nezapomínejte na věc druhou. U vyšší spoluúčasti je váš podíl na nehodě celkem velký. A tak v případě likvidace škody musíte z celkové výše uhradit přesně tolik, co odpovídá hodnotě spoluúčasti. U drahých vozidel to mohou být třeba i desítky tisíce korun, na což je vhodné dát pozor.

Podobné články...