Máte penzijní připojištění? Zjistěte, zda u něho zůstat, nebo provést změnu

Rate this post

Že by si měli lidé spořit na svůj důchod, to ví většina lidí. Ne každý to ale dělá. Statistiky ale postupně ukazují, že na svou budoucnost myslí stále více lidí, což je určitě plus. A nejenom tak, že si lidé zakládají spořící účty. Mnoho lidí na svou budoucnost myslelo i v minulosti, kdy důchodová reforma startovala. S ní byla spojena možnost uzavřít takzvané penzijní připojištění. Tedy produkt, který byl určený právě k tomu, aby si konkrétní osoba polepšila ke stáří.

Postupem času ale došlo k tomu, že se změnily zákony a tak penzijní připojištění ve své podstatě zaniklo. Tedy s ohledem na to, že už není možné uzavírání nových smluv. Kdo ho ještě má, ten si často klade otázku, zda u něho zůstat, nebo ho zrušit a využít nové možnosti, která je označována jako doplňkové penzijní spoření. Pokládáte si stejný dotaz? Máme pro vás odpovědi.

Contents

Penzijní připojištění se váže ke konkrétním datům

Penzijní připojištění nabídne jasné garance

Penzijní připojištění nabídne jasné garance

Pokud nevíte, jaký konkrétní produkt máte, nemusí to znamenat, že hned půjdete hledat konkrétní smlouvy. Pokud si alespoň orientačně pamatujete termín sjednání, lze od toho dobře odvodit, zda máte původní penzijní připojištění, nebo máte nové doplňkové penzijní spoření. Jestliže jste smlouvu uzavírali v roce 2012, a to třeba i poslední den, máte ten starší produkt, tedy penzijní připojištění. Pokud k uzavření smlouvy ale došlo až v roce 2013, nebo v jakémkoliv dalším následujícím roce, už si buďte jisti, že máte to novější. A jak se tedy rozhodnout?

Penzijní připojištění od 1.1.2013 neexistuje. Můžete však stále využívat garance

Jdeme na první důležitou informaci, která jasně souvisí s tím, že daný produkt má jednu zajímavou garanci. A ta se stává důvodem, proč si toto správné spoření ponechat i nadále. Když budeme konkrétní, tak lidé, kteří se rozhodli sjednat si penzijní připojištění od 1.1.2013 už tuto možnost neměli a tak přišli i o výhodu spojenou s garancí nezáporného výnosu. Co to znamenalo? Je to jednoduché. I pokud by se investiční strategie nepovedla, nikdy jste nekončili v mínusu. Vždy jste měli jistotu toho, že dostanete alespoň tolik, kolik jste do spoření sami vložili. To je jasný důvod, proč si tento produkt nechat i nadále. Garance jsou důležité.

Jak penzijní připojištění České pojišťovny, tak i jiné nabízelo různé druhy penzí

Musíme říci, že většina lidí se rozhodla daný produkt sjednat za jedním jediným účelem – je to zajištění na stáří. Málokdo ale věděl, že v souvislosti s možným využitím přicházely na řadu hned tři cesty, kterými se dalo jít, pokud bychom měli mluvit o využití naspořených finančních prostředků. Jaké to jsou?

  • Výsluhová penze
  • Invaliditní penze
  • Klasický starobní důchod

Penzijní připojištění státní příspěvek nabízí i nadále

Dalším důvodem, proč u původní smlouvy zůstat, je také to, že stále musí platit podmínky, za kterých byla uzavřena. Co si pod tím nejlépe představit? Třeba informaci, že penzijní připojištění státní příspěvek muselo nabízet i nadále, tedy i potom, co oficiálně došlo k ukončení možnosti sjednat si novou smlouvu. Jaké je zde jasné plus? Je spojeno s tím, že spoření na penzi je i nyní stále stejně výhodné, jako tomu bylo právě v minulosti.

Penzijní připojištění 2018 i to budoucí bude spojeno i s jednorázovým vyrovnáním

Jak vlastně takové spoření na důchod funguje? Je to celkem jednoduché. Spoříte si finanční prostředky a v důchodovém věku vám jsou postupně vypláceny. A t o jako přilepšení k důchodu. Musíme ale říci, že penzijní připojištění 2018 i v případě dalších let bude stále nabízet výhodu v podobě jednorázového vyrovnání. O co se jedná? Je to možnost vybrat si naspořené peníze jednorázově. Vhodné pro toho, kdo nechce pravidelné výplaty, ale chce naspořenou sumu, o které bude rozhodovat sám. Zde ale připomeňme, že je třeba splnit konkrétní podmínky:

  • Nejdříve při dosažení šedesáti let věku
  • Jenom u spoření v délce nad 60 měsíců
  • Příspěvky od zaměstnavatele se musí danit

Ani AXA penzijní připojištění se státním příspěvkem nenabídlo tolik, jako moderní množnosti

Jsou ale i důvody, proč u této možnosti nezůstávat. O jaký důvod se jedná konkrétně? Podívejme se třeba na produkt, kterým bylo AXA penzijní připojištění se státním příspěvkem. Ten sice mohl nabídnout zajímavé zhodnocení, ale když ho porovnáme s tím, kolik nabídne současné doplňkové penzijní spoření, tak je třeba říci, že to vychází přece jenom o něco lépe. To znamená, že při dobře zvolené strategii jsou možnosti, jak vydělat větší finanční obnos.

Penzijní připojištění České spořitelny ani jiné nenabídlo natolik volnou ruku

Co tím chceme říci? Že u doplňkového penzijního spoření máte jako klienti výrazně volnější ruku s ohledem na to, jak chcete spořit. Co to znamená? Že si můžete sami zvolit vlastní investiční strategii, které se budete držet. Můžete tedy zohlednit hlavně riziko, které bude kombinované s vaším výnosem. V praxi to znamená, že někteří lidé zvolí spíše konzervativní možnost investice, s minimálním rizikem a menším zhodnocením. Opakem mohou být klienti, kteří půjdou po největším zhodnocení, ale s přihlédnutím k možnému většímu risku.

Láká i možnost předdůchodu

Posledním důvodem, proč by se mohlo vyplatit DPS je také takzvaný předdůchod. Pokud máme být konkrétní a říci, o co se jedná, tak se jedná o možnost založenou na tom, že budou peníze vypláceny dříve, než nastane oficiální termín odchodu do důchodu. A k tomu může dojít dokonce i pět let předem.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...